У минулому році в Україні зафіксовано два випадки захворювання на поліомієліт. Одна із причин спалаху небезпечного захворювання – низький рівень вакцинації населення від поліомієліту. Аби не допустити подальшого поширення хвороби, проводиться вакцинація дітей України. Вакцина надана Україні безкоштовно, в рамках співпраці із ЮНІСЕФ. Наразі широка вакцинація дітей проходить і на Волині. Батьків хвилює безліч запитань щодо провдення щеплень, тому  експертами Всесвітньої організації охорони здоров’я та Дитячого фонду ООН, Юнісеф було надано розяснення щодо найпопулярніших з них.

– Скільки вакцини проти поліомієліту було закуплено для третьої хвилі вакцинації? Чи є така кількість достатньою?

Наразі в країні є достатня кількість вакцини для охоплення усіх дітей в усіх регіонах України. Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ закупив 4,5 мільйона доз оральної поліовакцини (ОПВ) для проведення  третього раунду вакцинації проти поліомієліту в Україні. Цього достатньо для охоплення понад 4 мільйонів дітей.

-. Чому  додаткові щеплення повинні робити дітям віком до 10 років?

Із часом, захист (імунітет) від поліомієліту може слабшати. Додаткова вакцинація – яку ще часто називають «бустерна» чи повторна  – дозволить підвищити рівень антитіл (речовини, які виробляються нашим тілом для подолання захворювання чи інфекції) в організмі дитини і протягом тривалого часу захищати її від поліомієліту.

– Вакцина надається безкоштовно чи батькам доведеться платити?

Вакцинація від поліомієліту є безкоштовною.

– Як щодо дітей, які попередньо отримали певну кількість доз вакцини проти поліомієліту (а то й усі дози згідно календаря щеплень)?

Усі діти, що належать до цільової групи, незалежно від статусу попередньої  вакцинації, повинні отримати додаткові дози вакцини від поліомієліту відповідно до передбачених заходів реагування на спалах вірусу. ОПВ вакцина розроблена спеціально для багатократного безпечного введення. Кожна доза ОПВ посилює захист дитини від поліомієліту.

– Зважаючи на епідемію грипу, чи небезпечно приводити дитину до поліклініки задля проведення вакцинації проти поліомієліту?

Грипом можна заразитися будь-де – як вдома, так і у громадському місці (наприклад, в автобусі чи на дитячому майданчику). З огляду на спалах поліомієліту в Україні, дітей необхідно повноцінно вакцинувати від цього захворювання, що призводить до інвалідності. Усі діти віком до 10 років повинні отримати заплановану на них дозу вакцини в рамках третьої хвилі вакцинації проти поліомієліту.

– Як бути, якщо у призначений день вакцинації дитина занедужала? Чи можна і у цьому випадку здійснювати вакцинацію?

Навіть якщо дитина занедужала, вона потребує імунізації. Вакцинація проти поліомієліту підлягає відтермінуванню виключно якщо дитина має високу температуру тіла понад 38.5, оскільки висока температура може знизити ефективність вакцини. У цьому випадку ваш педіатр, медсестра чи інший уповноважений представник закладу охорони здоров’я  повинен оцінити стан дитини і перенести день вакцинації на інший період.

– Чи є нежить або кашель протипоказанням до введення вакцини проти поліомієліту?

Ні. Це не є протипоказом до вакцинації.

– Ми занепокоєні, що у нашого сина може бути алергічна реакція. Чи можна йому вводити вакцину проти поліомієліту?

Алергічна реакція на оральну поліовакцину зустрічається дуже рідко. Медичний працівник, який буде проводити вакцинацію дитини, знає складники вакцини і запитає, чи має ваша дитина алергію на будь-який із них. Якщо так, то дитина не буде вакцинована. Алергічна реакція на будь-які інші речовини, окрім тих, що знаходяться у поліовакцині, не є протипоказом до вакцинації.

– Чи є оральна поліовакцинація (ОПВ) безпечною?

ОПВ є надзвичайно безпечною. Вакцина, що застосовується в рамках цієї кампанії, є прекваліфікованою ВООЗ та закуповується через ЮНІСЕФ. Безпечність та ефективність ОПВ, засвідчується більш як 15-річним досвідом використання. За час її використання  діти з усього світу отримали понад 10 мільярдів доз ОПВ  в рамках всесвітньої ініціативи з викорінення поліомієліту. Починаючи із 1988 року ця кампанія дозволила знизити кількість випадків поліомієліту в усьому світі на 99%.

– Які ризики пов’язані із вакциною проти поліомієліту?

Вкрай рідко побічною дією ОПВ може бути параліч – приблизно 1 випадок на кожні 2.5 мільйона введених доз. Ця статистика, як правило, у випадку, коли ОПВ була першою дозою вакцини, але ймовірність побічних ефект зводиться до нуля, якщо першою дозою була інактивована поліовакцина (ІПВ). В Україні, дітям, що не отримували вакцини проти поліомієліту раніше, спершу вводять ІПВ, яка містить мертві віруси і не несе із собою загрози паралічу. Невакциновані діти ризикують бути ураженими вірусом поліомієліту.

– Чи зашкодила кому-небудь в Україні вакцина проти поліомієліту?

Немає жодних доказів, що оральна вакцина проти поліомієліту спричинила виникнення небезпечних побічних ефектів в Україні протягом проведення додаткової вакцинації у відповідь на спалах поліомієліту. Починаючи із 1988 року, понад 10 мільярдів доз прекваліфікованої ОПВ було введено дітям в усьому світі в ході кампаній з масової імунізації, що дозволило знизити кількість випадків поліомієліту на 99% у світовому масштабі.

Органи охорони здоров’я в усьому світі, включно із Україною, регулярно здійснюють збір та аналіз інформації з безпеки вакцин. Це і слугує джерелом доказів, на які покладаються, як на місцевому, так і на глобальному рівні при регулярному перегляді безпеки вакцини. Огляди Глобального консультативного комітету з безпеки вакцин опубліковано на: http://www.who.int/vaccine_safety/committee/reports/en/

– У чому полягає різниця між ІПВ і ОПВ? Чи не є «мертва» вакцина кращою за «живу»?

Як ІПВ, так і ОПВ є ефективними, та їх вирізняють певні відмінності. Оральна поліовакцина є єдиною ефективною зброєю від поліомієліту у разі спалаху. ІПВ створює  лише індивідуальний імунітет у крові, у той час, як ОПВ створює імунітет у кишківнику та попереджує передачу вірусу від людини до людини. Саме тому ОПВ віддається перевага під час спалаху.

 

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!