17 лютого у приміщенні міської ради відбулося дві презентації, присвячені раціональному використанню сонячної енергії та освітленню пішохідних переходів. Керівники проектів як наочність привезли із собою кілька сонячних батарей, світильників, які присутні мали змогу добре роздивитися, ознайомитися із їхніми характеристиками, цінами та періодом самоокупності.

На саму презентацію під назвою «Енергетичний форум» були запрошені керівники структурних підрозділів міської ради, комунальних установ, депутати міської ради та підприємці.

Голова Фундації «Розвитку громад» Роман Михальчук, роздавши анкети, розпочав  із історії розвитку самого проекту, сучасним напрямком якого є енергоощадні технології, зокрема сонячна енергетика. Як виявляється, в нашій державі є значний потенціал для запровадження проекту використання енергії сонця, однак затратним, оскільки найпростіший проект коштуватиме 42 тисячі євро, тобто 1,4 євро за Вт. Окупність сонячних станцій сягає не менше 7 років. Гарантійний термін сонячних модулів – 10 років.

Представник фірми «Рентехно»  пан Євген подав презентацію компанії, яка спеціалізується по впровадженні інженерних рішень з використанням енергозберігаючих технологій та відновлювальних джерел енергії. Особливий наголос ставив на сонячних станціях та сонячних батареях, які поступово завойовують ринок альтернативних джерел енергії у побутових цілях. Значну увагу було приділено так званому «зеленому тарифу»,  за яким оптовий ринок електричної енергії України зобов’язаний закуповувати електричну енергію, вироблену на об’єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії. Як наголосив Роман Михальчук, енергопостачальники зобов’язані купувати електричну енергію, у випадках, обсягах та за цінами, визначеними національною комісією регулювання електроенергетики України. На що присутні в залі дещо були здивовані, оскільки монополіст на енергетичному ринку жодним чином не прагне конкуренції. І  для того, щоб передати сонячні електростанції на баланс і продавати енергію сонця іншим споживачам, доведеться отримати чимало дозволів. Поряд із сонячними електростанціями представники фундації рекламували автономні вуличні світильники на сонячних батареях. Але коли присутні дізналися, що ціна одного коливається від 1700 євро, бажання продовжувати жваву розмову просто відпало. Адже грошей в бюджеті на таку розкіш поки що немає.

Наступним презентаційним проектом – був проект освітлення пішохідних переходів.  Перед початком розмови начальник управління житлово-комунального господарства і будівництва Віктор Фіщук озвучив коротеньку довідку, з якої стало відомо, що у Володимирі-Волинському є 80 пішохідних переходів на основних вулицях міста та в межах 5-ти – по другорядних. 6 пішохідних переходів знаходяться біля установ бюджетної сфери, тобто біля шкіл, лікарень та установ соціального спрямування.  Їх освітлення, як ніколи, стало великою проблемою, власне для чого й було запрошено до нашого міста представників компанії «Інтерліга», які займаються  розробкою та монтажем світильників. Передаючи слово представнику компанії,  пан Фіщук звернувся до присутніх депутатів досить виважено підійти до даної презентації, оскільки саме депутатському корпусу доведеться приймати доленосні рішення для громади. В даному випадку, програму  освітлення пішохідних переходів.

Представник «Інтерліги» Юрій Онупрієнко розпочав свою розмову з  географії впровадження  світильників, які виготовлені кіровоградським ПАО НПП «Радій», що є досить   відомою та конкуруючою фірмою, яка не поступається європейським. Досить часто у своїй розмові пан Юрій  наводив приклад  Луцька, де ще минулого року були встановлені їхні світильники.

Місцевих депутатів зацікавив цей проект, тому вони свої питання почали здалеку, тобто із ціни та вартості монтажу. На ці запитання пан Юрій зазначив, що їхня фірма відкатів не проводить та хабарів не дає. Що стосується монтажу, він порекомендував розробити технічну документацію та доручити це провести місцевій фірмі чи комунальному підприємству. З тією метою, щоб в міському бюджеті залишилися податки, а працівники – отримали роботу та відповідно заробітну плату. Вартість світильника із монтажем коштуватиме міському бюджету близько 30 тисяч гривень.  Поряд з тим, фірма дає гарантію на своє обладнання  3-5 років. Якщо світильник виходить з ладу, його просто забирають, натомість монтують новий.

Щоб не бути  голослівним, представник «Інтерліги» відразу вдався до наочного показу ліхтарів. Для нашого міста  презентували зразок світильника,  який оснащений трьома лампами: жовта «мигаюча» та дві денного світла, захисне скло яких витримує постріл із пістолета. Як його назвав сам представник фірми  – «антивандальне». Довжина освітлення залежатиме від потужності кожної світлової установки, проте у них вже є екземпляри, які можуть освітлювати пішохідний перехід  шириною до 24-х метрів. Крім того, будо презентовано економний ліхтар, вартістю 4,5 тисячі гривень, який можна використати у побуті та освітленні установ міста.

На звершення було обіцяно, що одна світильна установка стане пілотним проектом у Володимирі і від того, як вона себе зарекомендує, який від неї буде ефект та результат, залежатиме подальше рішення міської ради. Адже на впровадження даного проекту потрібно теж немалі кошти.

Людмила Гнатюк

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!