У міському історичному музеї відкрилася фотодокументальна виставка про історію костелу Іоакима і Анни. Як розповів Богдан Янович, науковий співробітник Володимир-Волинського історичного музею імені Омеляна Дверницького, ще до середини ХІХ століття у Володимирі було три костели, а поляки становили значний відсоток серед міського населення.

– Перший костел, названий на честь Пресвятої Діви Марії, не зберігся до наших днів. У 1752-1754 роках військовий Мартин Божидар Підгородненський спільно з луцьким католицьким єпископом Адамом Войною Оранським спорудили новий костел святих Іоакима і Анни у стилі пізнього бароко, яке межує з класицизмом .На одній із внутрішніх стін храму розташований барельєф, на якому зображено, як Мартин молиться до Богородиці. Можливо, він, як меценат, був похований по смерті під костелом – там донині є склепінчасті підвали, – розповідає науковий співробітник музею.

Богдан Янович також розповів, що на світлинах початку ХХ століття поряд з костелом можна побачити скульптуру Христа, гарну огорожу, дзвіницю, яку знищили вже після другої Світової війни. Згадана дзвіниця сповіщала городян про приїзд до Володимира останнього польського короля Станіслава-Августа Понятовського, а щодня, опівдні, містом лунали дзвони. Атеїсти знищили чимало внутрішніх скульптур та ікон у костелі, зникнув і орган, за однією з версій, привезений з італійського міста Равенна. Донині зберіглися фрески на внутрішніх стінах – у вигляді ангелів, плитка на підлозі, вівтар у стилі рококо із декількома скульптурами. Після закриття у костелі зробили меблевий магазин, згодом – кафетерій. З відродженням незалежності України пам’ятку повернули католикам. Уже понад 25 років у костелі Іоакима та Анни служить отець Лєшек Броніслав Кошляга, допомагає йому брат Ян – обоє з ордену кармелітів. Отець Лєшек добре вивчив українську мову, тож меси проводяться як польською, так і нашою мовами. Отець має звання почесного громадянина Володимира-Волинського.

Оригінальним доповненням до даної фотодокументальної виставки стали старі богослужбові  книги, твори класиків польської літератури, надані отцем Лєшиком, картини місцевих художників.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!