В уяві багатьох українців шкільна їдальня асоціюється із маленьким непристосованим приміщенням, застарілим кухонним начинням, не вельми приємними тітоньками у білих чепчиках на голові, які щоразу підганяють дітлахів аби ті швидше спорожнювали посуд та вчасно прибирали після себе. Якщо з усім цим ще якось можна миритися, то складніше з не завжди доброякісною шкільною їжею. У нашому місті вже траплялися прецинденти коли батьки скаржилися на підприємця що здійснює харчування в одній із місцевих одинадцятирічок. Кажуть, що ця скарга, навіть, потрапила до губернатора на стіл, але… Недобросовісний підприємець і надалі годує дітей у школі.

Ми вирішили на власні очі поглянути чим годують наших школярів. Але спочатку нагадаємо, що харчування у ЗНЗ міста здійснюється підприємцями, які були визнані переможцями конкурсних торгів: Устьянцевою З.Г. (НВК «ЗОШ№3-ліцей»), Грищук Л.В. (гімназія), Гринцевич Т.І. (ЗОШ №1), Токовою Л.П.(ЗОШ №5),  ТзОВ ВТП «Фенікс» В.А.Чайковською-Тарликовою (ЗОШ №2). З цими підприємцями укладено угоди на 2016 рік про закупівлю послуг з організації гарячого харчування у школах, пришкільних закладах відпочинку з денним перебуванням. Згідно цих договорів підприємці  забезпечують учнів пільгових категорій (діти – сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з малозабезпечених сімей), учнів 1 – 4 класів, дітей, батьки яких були або є учасниками АТО та дітей-переселенців, одноразовим харчуванням та гарантують його якість. Підприємці, що харчують дітей по школах повинні мати в наявності всі супровідні документи, які підтверджують якість та безпеку продуктів харчування та дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог щодо організації харчування у навчальних закладах міста.

Виконавчий комітет міської ради ухвалив рішення від 4 вересня 2015 року, відповідно до якого збільшено вартість харчування дітей у загальноосвітніх навчальних закладах. Відтак, уже з 10 вересня вартість одноразового харчування для школярів встановлена у таких розмірах: для учнів 1-4 класів – 5,00  грн. (попередня вартість 4,50 грн.), для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та з малозабезпечених сімей, дітей, батьки яких брали (беруть) безпосередню участь в антитерористичній операції та дітей-переселенців – 8,00 грн. (попередня – 7,00 грн.). Якщо більшості з цих категорій дітей пільгове харчування передбачене державою, то для організації безкоштовного харчування дітей учасників АТО, дітей загиблих в АТО та переселенців, додаткові кошти виділено з міського бюджету.

Першою під наш приціл потрапила перша одинацятирічка. В їдальні чисто, затишно і тепло. Посуд хоч і залізний, але новий. Порції для дітей нормальні, в буфеті не видно шкідливих для дитячого харчування продуктів. У меню, яке можна побачити в їдальні, гарно розписано весь денний раціон школярів.

У ЗОШ №1 як полагається - меню

У ЗОШ №1 гарно оформлене меню

А це порція для школяра першої одинадцятирічки

А так виглядає порція для учня першої одинацятирічки

У другій одинадцятирічці порція ніби нічого, хоча котлети, в порівнянні із першою одинадцятирічкою, набагато менші. Кажуть, що їжу там не готують на місці, а привозять хтозна-звідки. А ось посуд… Видно що тарілки нові, але, всі що потрапили у наш фотооб´єктив, – надщерблені. Так і хочеться звернутися до підприємця який забезпечує харчування у цьому навчальному закладі: не гоже дітям їсти з такого щербатого посуду!

Посуд гарний, але… надщерблений

У НВК «ЗОШ№3-ліцей» велика простора їдальня. Медпрацівник, що наглядає за тим як здійснюється харчування дітей у школі, провела для нас невеличку екскурсію і навіть дала спробувати першу страву. Борщ був дійсно смачним. Нам розповіли, що всі страви в них готуються на місці, довозять лише хліб і то, вони вимагають, аби дітям привозили свіжий, ще теплий хліб. В школі уважно слідкують за температурним режимом страв які споживають учні третьої одинадцятирічки.  Нам показали дві порції. Одна для звичайних школярів, інша – для пільговиків. Обидві порції нормальні, наїстися учневі початкових класів можна спокійно. Посуд – чистий, презентабельний.

Звичайна порція в третій одинадцятирічці

Звичайна порція у третій школі

А на перше - борщ!

На перше – борщ!

А це порція для дітей пільговиків, які харчуються у третій школі

А це порція для дітей пільговиків, які харчуються у третій одинадцятирічці

В їдальні гімназії ім. О.Цинкаловського планують робити ремонт, принаймні у цьому переконував нас директор. Порції такі ж як у третій одинадцятирічці: гречка, котлета, салат з моркви і чай або компот. Ніякого зайвого жиру, котлета нормальних розмірів, свіжий салат. Посуд чистий, новий.

А це вже порція для дітей атовців

Порція для пільговиків у гімназії

гімназія звичайна порція

Звичайна порція

У п´ятій одинадцятирічці того дня були макарони, смачна варена ковбаска, салат з бурячка, хліб та чай. Діти казали, що їм смачно. Порції теж нормальні, макарони ніби не гливкі, салат свіжий, кусень ковбаси теж нормальний, посуд – чистий і цілий. До речі, у буфеті теж все чисто і охайно, ми не побачили ніяких шкідливих чипсів чи сухариків. Печиво, булочки, сік…

ЗОШ №5. На обід сьогодні ковбаска, макарони і чай іjpg

ЗОШ №5. У школярів на обід макарони, варена ковбаска, салатик і чай.

5 школа буфет. На вітрині не видно ні чипсів ні солоних горішків та сухариків. Все чинно благородно

У буфеті  п´ятої одинадцятирічки не видно ні чипсів, ні сухариків, ні солоних горішків та снеків

Ну ось ніби і все. Особливих порушень не вдалося нам угледіти, проте, ви ж розумієте, що такий одноденний моніторинг не може показати усієї правди. Шановні батьки, якщо у вас з´являться якісь претензії до того як харчують ваших діток, – звертайтеся, будемо разом шукати правду.

А ще. У деяких навчальних закладах, побачивши журналіста з камерою в приміщенні їдальні, нас ввічливо просили підійти до директора і запитати дозволу на ведення зйомки. У даному випадку виникає запитання: а якщо батьки захочуть на власні очі поглянути чим харчують їхнє чадо у школі, вони теж повинні у когось питати дозволу?

Яна Степанюк

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!