Всі ми чули вислів «гормони щастя». Невже заповітне щастя – результат хімічних процесів? Ми вирішили з’ясувати, що це за гормони, і як вони працюють.

Гормони щастя – що це?

«Гормонами щастя» прийнято називати серотонін, ендорфін і дофамін. Серотонін виробляється в шишкоподібній залозі головного мозку. Як хімічна сполука, серотонін відноситься до того ж ряду алкалоїдів індолу, що і психоделічні наркотики, начебто ЛСД-25, псилоцибіна, ДМТ і Буфотенін.

1 щастя

Чи справді серотонін робить людину щасливою?

З серотоніном все не так просто. Уявлення про цю речовину як про панацею від смутку і депресії невірне. В даний час вплив серотоніну на поведінку людини ще недостатньо вивчений. Він впливає по-різному на різні ділянки мозку, цей вплив нерівномірний та залежить від взаємодій із іншими гормонами.

Portrait of playful man carrying young woman on back with arms outstretched

Найменша концентрація серотоніну в корі і мозочку, найбільша – у ретикулярній активуючій системі, де він відіграє важливу роль в циклі сну-неспання. Коли рівень серотоніну тут підвищується, мозок занурюється в глибокий сон.

Дослідження, що проводилися в психіатричних клініках, показали, що в мозку душевнохворих виявляється надмірний вміст серотоніну.

Сьогодні вже доведено зв’язок між дефіцитом серотоніну і агресією. Це пов’язано з тим, що серотонін контролює інші трансмітери і «вирішує», пропускати той чи інший сигнал у мозок. Коли серотоніну недостатньо, цей  контроль слабшає і адреналінові реакції включають в мозку механізми паніки, агресивності навіть тоді, коли видимих ​​причин для цього немає.

Профіцит серотоніну також може негативно позначитися на здоров’ї та поведінці людини. Так, підвищений вміст серотоніну спостерігається при аутичних станах. Нездатність рецепторів зв’язати велику кількість серотоніну, також зазначалася у людей, страждаючих хворобою Альцгеймера.

Щасливі гени

Останні дослідження довели, що для належного рівня щастя людині потрібні відповідні гени, а точніше, так званий ген 5-HTTLPR, який відповідає за транспортування вже згадуваного серотоніну. Для того, щоб це довести, вчені Лондонської медичної школи і школи економіки опитали кілька тисяч чоловік. Результати підтвердили здогади: волонтери, у яких було дві копії гена щастя від обох батьків, виявилися оптимістами, не схильними до депресії. Результати дослідження були опубліковані Ян-Еммануелем де Неві в журналі Journal of Human Genetics.

Вчений також підкреслив, що незабаром можуть бути знайдені й інші «щасливі гени». Однак Ян-Еммануель не стверджує, що при несприятливих умовах люди з «щасливими генами» не зазнають депресії. Гени-генами, але реакції організму на негативні фактори ніхто не відміняв.

Щаслива їжа

Як ми вже знаємо, серотонін утворюється з амінокислоти триптофану. Потреба в ній може задовольнятися тільки надходженням її ззовні, тому життєво важливо споживати «правильні» продукти, що сприяють виробленню серотоніну і ендорфіну. Триптофан – компонент харчових білків, що містяться в соєвих бобах, бананах, фініках, горіхах, грибах.

3 щастя

Благотворно на вироблення серотоніну також позначається споживання шоколаду, картоплі, авокадо, кінзи і іншої зелені, молока, цитрусових, цільнозернового хліба і сиру. Рівень ендорфінів також підвищується при прослуховуванні музики і від занять сексом.

Важливо пам’ятати про те, що триптофан перетворюється в серотонін в шишкоподібній залозі тільки при сонячному світлі, тому не потрібно нехтувати прогулянками і відпочинком на свіжому повітрі. Зимова сезонна депресія з’являється через нестачу природного світла. Також виробленню ендорфінів сприяють заняття спортом. Людина може в прямому сенсі, «добігти до відчуття щастя».

Що шкодить гормонам щастя?

Негативно позначається на виробленні «гормонів щастя» прийом будь-яких наркотичних речовин. Через їх вживання порушуються медіаторні мозкові зв’язки. По суті, синтетичні психоактивні речовини обманюють мозок, видаючи себе за серотонін. Швидкий викид ендорфінів в плазму крові і мозок після вживання стимуляторів провокує звикання до цього рівня. Згодом організм перестає виробляти необхідні гормони, що вкрай негативно позначається на хімічному балансі організму, призводить до депресії та інших негативних наслідків.

 

Україна посіла 123 місце в рейтингу щасливих країн. Про це свідчать результати дослідження World Happiness Report Update 2016, проведеного компанією Sustainable Development Network Solutions за замовленням ООН.

Всього в рейтингу World Happiness Report 2016 аналізували ситуацію у 157 країнах. Торік Україна була на 111 місці, а перед тим, у 2013 році – на 87.

За даними рейтингу, Україна увійшла в десятку країн, у яких спостерігалося зниженя Відчуття щастя.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!