Вони стоять на порозі народження нового життя, тому вважають, що  акушер – не професія, а покликання. А задля того аби малюк народився здоровим, варто майбутнім мамам усіляко довіряти своєму лікарю, виконувати його настанови та впродовж вагітності регулярно відвідувати його кабінет.

Саме це радить усім жінкам, які бажають народити дитину, в.о.завідуючого пологовим відділенням Володимир-Волинського ТМО Ірина Ткачук. Незважаючи на молодий вік та відносно незначний стаж роботи у Володимирі-Волинському (3,5 роки), Ірина Василівна  з початку  року виконує обов’язки  адміністратора цього медичного закладу. Відчуваючи неабияку відповідальність та зважаючи на те, що медицина семимильними кроками рухається у бік прогресу, вона  неодноразово була учасником різноманітних конференцій, симпозіумів на тему акушерства та гінекології. Мріє про оновлення очолюваного нею відділення та доведення його до стану сучасного,  нещодавно відкритого пологового будинку «Лелеки» у Пущі-Водиці,  в  якому працює її колега. Як зазначила в розмові Ірина Василівна: «Не будинок, а казка».

Звісно, на втілення цієї мрії потрібні неабиякі кошти, яких катастрофічно не вистачає на розвиток медицини. Проте Володимир-Волинське пологове відділення, його затишна атмосфера, комфортні умови, медичне  обладнання, відповідальний персонал моя співрозмовниця аж ніяк не вважає гіршими, ніж в Луцькому пологовому будинку. Саме тому народжувати  у  наше місто приїжджають породіллі з Турійського, Любомльського, Локачининського, Шацького  районів. Були мамусі з Нововолинська, Львівської області. Бо для цього не існує жодних обмежень. Варто іногороднім внести у касу  пологового будинку 300 гривень благодійного внеску, і кожна майбутня мама одержить усю необхідну медичну допомогу, гарантовану акушерами та лікарями, – обов’язковим набором медичних препаратів та інструментів для пологів.

Нині більшість українців з   острахом ставляться  до тих новацій та реформацій, що стосуються медицини. І як би не обіцяли нам, що гроші ходитимуть за пацієнтом, нам від цього здоровіше не робиться. Крім того, довгий час тривали перипетії щодо госпітального округу у Володимирі-Волинському, рішення по якому десь й надалі блукає коридорами уряду. Тому при таких кардинальних змінах стає якось боязко, що й пологове відділення ще можуть закрити або перепрофілювати. Про це та інше ми й повели розмову з  Іриною Ткачук.

«Реформа медицини  нашого пологового відділення не стосується»

  • Постійно спілкуючись з керівництвом та обласними колегами, можна сміливо стверджувати, що пологове відділення у Володимирі-Волинському й надалі функціонуватиме. Візьмемо для прикладу – відшарування плаценти, яке потребує негайного оперативного втручання. Везти жінку ще додаткових 20 кілометрів, а то й далі при тому, що невідомо, чи там відразу ж надасться допомога аби врятувати хвору, вважаю неправильним. Тому розмови про закриття пологового будинку у Володимирі-Волинському не ведеться.

«Платні пологи неминучі, однак ця перспектива ще як мінімум через два роки»

  • Поки офіційної вказівки щодо  платних пологів ніхто не давав. Скажу інше: нам  поставлено завдяння головним лікарем ТМО розрахувати повний пакет медикаментів, які є необхідними  для  пологів та забезпечення вагітних, котрі  перебувають у пологовому будинку під наглядом лікарів. Сподіваюсь,  у наступному році держава й надалі готова компенсувати вартість медикаментів для породіль та їх малюків.

«Пологи вдома тягнуть за собою безліч невідворотних процесів, які негативно впливають на здоров’я перш за все матері…»

– Домашні пологи – небезпечна річ. Здебільшого вони відбуваються у тих жінок, які халатно відносяться до своєї вагітності, не перебувають на обліку у жіночій консультації та не виконують настанов лікаря. Дякуючи Богу, наша швидка допомога вчасно доставляє таких породіль до пологового будинку, де надається термінова медична допомога як матері, так і дитині. Були випадки, коли мами народжували у кареті швидкої допомоги. Наслідки «домашніх» пологів  можуть бути небезпечні через значні кровотечі, лікування яких є довготривалим, і є найважчими з точки зору медицини, бо іноді загрожують життю матері.

За період своєї роботи у нашому відділенні було декілька випадків, коли матір та дитя доставляли до пологового будинку. Здебільшого, це тих жінок, які народжували п’яте або шосте дитя. Пригадую один випадок, коли доставили до нас дівчинку, яка вперше стала матір’ю. Вона не перебувала на обліку у лікаря, можливо, приховувала від рідних свою вагітність. Тут може бути безліч факторів…

«Материнство не обмежене віком»

  • Коли жінка хоче дитя – вона його народить. Хоча є певні вікові межі репродуктивного віку. У 45 її післяпологовий стан здоров’я набагато гірший ніж у тієї, котра народила у 25. Наймолодшою породілею, в якої довелося приймати другі пологи, була 14-річна переселенка із Донбасу, а найстаршою – 43 роки. З віком у кожного з нас зростає  навантаження на організм,  особливо серцево-судинну систему. Про це також варто пам’ятати жінкам, які вирішили народжувати дитину у зрілому віці. Однак як би не було, рівень народжуваності у нашому будинку аж ніяк не впав. Навпаки, останнім часом збільшилася кількість новонароджених.

Необхідний набір для майбутньої мами, яка готується до пологів

«Перелік вмісту набору кожна вагітна жінка отримує у жіночій консультації. Це ті речі, які повинні мати з собою породіллі  на період перебування у пологовому будинку».

«Кесарський розтин – одне з оперативних втручань, яке може проводитися у пологовому будинку»

  • За кожною вагітною  жінкою ведеться спостереження, результати якого заносяться в окрему картку. Тому рішення про кесарський розтин приймається винятково за станом дитини.  Під час пологів контролюється серцебиття дитяти на відповідному апараті. І коли воно падає нижче допустимого, значить щось заважає природним пологам: обмотування пуповиною тіла дитини; її неправильне розташування або є загроза передчасного відшарування плаценти. Саме останнє є  небезпечним як для матері, та і для дитини. У таких випадках приймається рішення про проведення кесарського розтину. Сама операція є безкоштовною, проте набір кесарського копмлекту потрібно вже купувати породіллі. Його вртість важко  озвучити, бо ми лише надаємо перелік медикаментів та матеріалів, а вже кожний купує його там, де вважає за потрібне.

«В основному нованороджені з’являються на світ у задовільному  фізичному стані».

Бувають  ускладнення під час пологів, проте вони аж ніяким чином не впливають на здоров’я малюків. Щодо патології… Пригадую,   цього року одна дитина народилася із «вовчою пащею»,  в іншої  був зайвий пальчик.   Тут варто  наголосити на іншому: є такі мами, які відмовляються від щеплення своїх новонароджених діток, зокрема БЦЖ та гепатиту. Свідомо пишуть офіційні відмови, які підкріплюються до історії новонародженого.  Таких матерів, якщо взяти у відсотковому порівнянні, то до 15.

Пологи з рідними або чоловіками

  • Здебільшого на пологи ми запрошуємо чоловіків. Але кожна жінка вправі сама вирішувати, хто її має підтримати під час народження дитини. Є й такі, хто бере у пологову залу маму або подругу. Варто віддати належне саме чоловікам, які надто переймаються пологами своїх дружин. Тому іноді доводиться ще й їх підтримувати. Бо траплялися випадки, коли чоловіки втрачали рівновагу…

На завершення розмови із Іриною Василівною поцікавилися умовами перебування породіль. Відповідаючи на це, пані Ірина зазначила, що одночасно в пологовому будинку може перебувати 13 жінок (4 палати), які потребують  дородового спостереження лікаря та 9 післяпологових палат, розрахованих на 14  жінок та їх діток.  Є серед них палати типу «люкс» із телевізором, холодильником та індивідуальним душем. За  умови підвищеної комфортності  тим, хто забажає ними скористатися, потрібно в касу закладу внести 500 гривень за увесь період перебування. Хоча за подібні у мови в Луцьку, як зауважила співрозмовниця, потрібно заплатити до тисячі гривень.

Насамкінець хотілося б додати: кожна жінка обирає, де їй народжувати: в іншому місті, чи, навіть, за кордоном. Та чи варто десь їхати, коли у місцевому пологовому будинку є фахівці, котрі допоможуть дитині з’явитися н світ, а комфортні умови лише сприятимуть цьому.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!