У зв’язку з виходом Указу Президента про демобілізацію, у військових виникає чимало запитань. Коротко та доступно на них відповідає «Юридична Сотня», – пише сайт «Життя після АТО (Все для наших захисників)».

 Що робити з невикористаною відпусткою військовослужбовцям?

 Відповідь: або «догулювати» перед звільненням у запас, або вимагати компенсації. Це можливо за умови, що військовослужбовцями будуть написані рапорти. Відпустку дадуть відгуляти тільки до кінця квітня, за решту днів військові можуть отримати лише компенсацію. Компенсація нараховується за невикористану відпустку тільки за поточний рік.
Як бути з не отриманим обмундируванням?

 Відповідь: треба уважно перевірити речовий атестат, дуже часто його не показують, посилаючись на різні причини. Але перед звільненням все одно вимагатимуть підписати обхідний лист, тому це дає можливість у відповідального за забезпечення подивитись атестат. Зазвичай, у ньому можна побачити або недоотримання, або може бути вписано що отримав. Якщо підпису бійця по кожному пункту немає, вважається, що не отримав. Якщо підпис підроблено (або чужий) – це підробка документів, яка передбачає кримінальну відповідальність начзабеза.
Бійців змушують виїзджати у власному одязі. В п. 3 Указу Президента йдеться про обов’язок забезпечення комплектом польової форми демобілізованих.

Що робити, якщо відправляють на дембель без видачі посвідчення УБД?

Відповідь: Посвідчення про статус УБД – особистий документ, який не має стосунку до військової частини. Бійцю слід вимагати видачі, при відмові – негайно звертатись до начальника штаба з письмовою скаргою, оскільки немає підстав для утримання особистого документу в штабі чи деінде. Скарга дає можливість засвідчити порушення права, і уже демобілізований, військовослужбовець матиме підтвердження звернення (записати номер реєстрації звернення/рапорту).

Якщо частина подала документи і документи знаходяться уже в комісіі, видача залежить уже тільки від її рішення. Тому перед дембелем у в/ч бійцю найперше слід: уточнити чи вже подані документи, якщо ні, – вимагати всі обов’язкові для звернення по посвідчення про УБД документи для самостійного звернення до комісій, утворених при обласних радах, до компетенції яких входить видача свідоцтв про статус УБД.

Затримка виплат по звільненню в запас. Це законно?

Відповідь: Виплати може бути затримано в тому числі і по причинах, які не залежать від в/ч: Держказначейство, фінансовий департамент МО та ін. Для підстрахування при відбутті радимо залишати рапорт (обов’язково запишіть вхідний номер реєстрації!) з вимогою належну вам виплату сплатити на карту вашого банку (у бійців це як правило, Приватбанк) – номер карти і розрахунковий рахунок. Розрахунковий рахунок можна дізнатись зателефонувавши на гарячу лінію банку.

Бійців відправляють додому за їх власний кошт.

Відповідь: Це незаконно. У самому Указі Президента (п. 2) сказано про обов’язок забезпечити перевезення демобілізованих. У в/ч цим повинні займатись начфін і зам. командира по роботі з особовим складом. Варто вимагати видачу проїзних документів письмово або дати письмову відмову – її можна оскаржити потім, і вимагати компенсації витрат. Найкраще супроводжувати свою заяву дзвінком на гарячу лінію служби довіри МО.

Командир вимагає виплати компенсації за втрату обмундирування в 10-кратному розмірі. Що робити?

Відповідь: Якщо інвентарне – це юридично обґрунтована вимога. Слід писати рапорт по факту втрати (кожної речі) для ініціювання службового розслідування. Якщо втрата трапилась при бойовому зіткненні чи обстрілі – боєць має право вимагати списання. Це також нагода перевірити, чи внесли в журнал запис про обстріл чи бій.

Демобілізація, трудовий стаж і працевлаштування.

Слід знати, що мобілізації прирівнюється до тимчасового працевлаштування. По факту демобілізації слід потурбуватися про отримання довідки про участь в АТО і довідки про доходи (найкраще на дату звільнення в запас, щоб була «свіжа») і копії наказу про звільнення за відповідною статтею кодексу законів про працю, якщо боєць стояв на обліку в Центрі зайнятості. Після прибуття до місця проживання чи постійного перебування – одразу з’явитись з цими документами до Центру зайнятості для постановлення на облік.

Це буде підставою виплати допомоги по безробіттю.

Трудовий стаж в зоні АТО облікується по вислузі – доба йде за три. Якщо військовослужбовець пробув в АТО 100 діб, йому облікують 300 діб трудового стажу. У військовій частині інформація облікується в особистій справі. Вносити записи до трудових книжок вони не уповноважені. Краще попросити виписку з особової справи. Запис вноситься за місцем працевлаштування до мобілізації – оскільки за мобілізованим зберігається посада, або в територіальних Центрах зайнятості при постановці на облік після демобілізації.

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!