Китай на сьогоднішній день є першою країною в світі за кількістю страт. Що саме в Китаї вважається корупцією і як там страчують за корупцію?

Нещодавно The Washington Post випустив статтю з критикою по боротьбі Китаю з корупцією. У статті Саймона Деньера під назвою «Китай вибрав неправильний напрямок? На цей раз Захід піддав Пекін критиці »йдеться про те, що за останні два місяці багато західних країн почали висловлювати побоювання з приводу того, що відбувається в Китаї під керівництвом президента Сі Цзіньпіна.

corruption-1

Зокрема, під керівництвом Сі Цзіньпіна Китай посилив репресії і цензуру. Стурбованість з приводу безпеки переважує бізнес-інтереси, реформи для відкриття ринку не здійснюються досить швидко. У той же час, агресивні дії Китаю в Південно-Китайському морі не тільки налякали його азіатських сусідів, але і викликали побоювання Вашингтона і Брюсселя.

У листі з різкими формулюваннями, відправленому 25 лютого, посли Сполучених Штатів, Європейського союзу, Канади, Японії та інших країн висловили «стурбованість з приводу прихильності китайського уряду принципом верховенства права і дотримання основних прав людини».

Раніше невідомий лист, який бачили представники газети The Washington Post, був адресований міністру громадської безпеки Го Шенкуну. У ньому містилися скарги на арешти громадських активістів, правозахисників, юристів і активістів із захисту трудових прав, а також на серію телевізійних «зізнань», які «роблять неможливим неупереджений судовий процес».

Деякі західні країни занадто зацікавлені в торгівлі з Китаєм і залученні інвестицій, щоб говорити про права людини. Але інші вважають, що репресивну внутрішню і жорстку зовнішню політику Китаю більше не можна ігнорувати – частково тому, що це вибиває з колії іноземну бізнес-спільноту і впливає на іноземних громадян.

Кілька тижнів тому – на цей раз публічно в Раді з прав людини ООН – до Сполучених Штатів приєдналися Австралія, Великобританія, Данія, Фінляндія, Німеччина, Ісландія, Ірландія, Японія, Нідерланди, Норвегія і Швеція. Вони збираються висловити явне засудження «проблематичною» і «погіршення» ситуації з правами людини в Китаї.

Приклад скарг на порушення прав людини – «незрозумілі недавні зникнення і очевидний примусове повернення китайських і іноземних громадян на материкову частину Китаю», що в заяві названо «неприйнятним, невідповідним очікуванням міжнародного співтовариства, і викликом нормам міжнародного порядку».

Також важливим питанням, яке піднімають західні країни, є питання наявності такого покарання як смертна кара, яку можуть присудити за корупцію. За даними правозахисної організації Amnesty International, в Китаї відомості про кількість страчених становлять державну таємницю. Але в доповіді правозахисників також сказано, що Китаї страчують більше людей, ніж у всіх інших країнах разом узятих.

corruption-2

На відміну від іноземних правозахисників, самі китайці нічого поганого в вищій мірі покарання не бачать. «Ми вважаємо, що смертна кара – це нормально і не так страшно, як ви уявили», – висловлює кореспонденту свою думку пекинец Лі Бай, пояснюючи, що «просто в Піднебесній проживає багато людей», – відповідно, і кількість смертних вироків більше, ніж в інших країнах.

Інший житель Пекіна – юрист Лео Джаоцін – повністю відмовлятися від вищої міри покарання також не хоче, однак кроки уряду щодо зменшення числа страт рішуче підтримує. «Кількість смертних вироків в Китаї зменшується, і це хороше явище, – відзначає він. – Особливо це стосується економічних злочинів».

«Мені здається, що більшість китайців підтримують смертну кару», – додає він.

300 000 покараних чиновників

Щорічно інтернет рясніє звітами компартії КНР про те, яка кількість чиновників було притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення. Всього лише сухі цифри, але масштабність дійства вражає, адже за один тільки 2015 рік у Китаї притягли до відповідальності за корупцію близько 300 000 чиновників. Під роздачу потрапляють все – від екс-міністра громадської безпеки Чжоу Юнкана, не так давно засудженого до довічного ув’язнення, до дрібних чинуш, які в момент арешту могли бути всього лише підозрюваними в корупції.

Ще з 2000 до 2010 року, коли ще тільки розгорнулася кампанія по боротьбі з хабарами, суди Китаю засудили до розстрілу 10 тисяч чиновників, ще 120 тисяч загриміли до в’язниці на термін від десяти до двадцяти років. Майно конфіскується, сім’ям корупціонерів висилають рахунок на 8 юанів (36 рублів): за дві кулі. До вищої міри засудили навіть віце-мера Пекіна Лю Чжіхуа, який отримав хабар у 2 млн дол.

«Хабарництво в Піднебесній було узаконено до середини XX століття, – пояснює Финь Бао, доктор юридичних наук. – Наприклад, державний чиновник за часів династії Цин мав право не прийняти відвідувача, якщо той прийшов до нього без подарунка. Дрібному клерку було покладено нести гусака, тому, чия посада вище, – ціле поросятко. (…) Скажу вам одне. Якби в Китаї не було смертної кари і термінів за хабарі по 25 років, у нас би як і раніше прохачі були в міністерство зі смаженою поросям в руках », – сказав Бао.
Розмах корупції в Китаї воістину унікальний: чиновники правлячої Комуністичної партії КНР «відриваються» на всю котушку. Перший секретар міськкому Шанхая Чень Ляньюй тільки за три роки вкрав мільярд (!) Доларів; інший мер-комуніст (з провінції Хубей) містив більше ста коханок, купуючи їм розкішні квартири на казенні гроші; заступник міністра МВС програв 5 мільйонів доларів в казино Макао, заробивши таким чином смертний вирок. Прокурор однієї з провінцій набрав хабарів на 10 млн. Доларів, а потім заклав бомбу в машину дружини – вона надумала здати його поліції. Притому що чиновники не соромляться красти вагонами, дрібну корупцію в Китаї задавили. Практично неможливо уявити китайського даішника, оббирати водіїв, лікаря лікарні, тремтячими гроші з пацієнта, капітана у військкоматі, «відмазувати» від служби в армії. Ніхто не хоче загриміти на 10 років до в’язниці за сто баксів, коефіцієнт страху працює безвідмовно.

«Чому клерки продовжують брати? Спокуса сильніше жаху ТВ-роликів. Зростання економіки завалив країну грошима, хто втримається зачерпнути з повною річки? Я не думаю, що розстріл для хабарників – це жорстокість. Народ повинен вірити в могутність влади. (…) У Китаї дається гарантія – коли політика ловлять на крадіжці, йому кінець. Міністр, мер або губернатор – все одно. Отримає великий термін, а то і свинець в потилицю », – сказав власник шопінг-центру в Харбіні Вей Цзя.
… Чиновникам не тільки загрожують смертю, тиснуть також і на совість. Наприклад, з початком кризи запустили соціальну рекламу – мовляв, страшний гріх брати хабарі, коли країна «перебуває на економічному роздоріжжі». З осені 2007 року заснована нова структура – Держуправління з попередження корупції, яке очолює жінка-міністр Ма Вень. Випущено офіційну постанову: відтепер чиновникам в Китаї під страхом кримінального покарання заборонено купувати квартири і машини «за низькими цінами», їздити в Макао грати в азартні ігри і влаштовувати рідню на хорошу роботу. Бюро громадської безпеки (аналог КДБ) звернулося до громадян з проханням повідомляти про факти корупції в інтернеті – пішов вал компромату. Першим виклали фото співробітника адміністрації міста Нанкін Чжоу Цзюгена: цей товариш при зарплаті в 400 доларів носив годинник за 15 тисяч. Чиновник був звільнений, потім заарештований: пояснення в стилі «подаровано друзями» поліцію не задовольнили.

Покарання «за лінь»

Також у вересні 2015 року з’явилася інформація про те, що в Китаї почали карати чиновників за лінь і нерозторопність. Всього покарали дві з половиною сотні чиновників, інформує китайський портал «Сіньхуа».

Причиною стали численні затримки у схваленні проектів розвитку і виділення грошей на них. Багато провінційні чиновники, налякані розгорнутої головою КНР Сі Цзіньпіном кампанією по боротьбі з хабарництвом, протягом півтора років просто не вирішувалися стверджувати великі проекти, щоб не потрапити під підозру в корупції.
За результатами розслідування в цілому 249 представників влади в 24 провінціях і містах були або звільнені, або понижено в посаді, або отримали попередження. Скупчилися на рахунках гроші в розмірі 296 мільярдів юанів (46,5 мільярда доларів) були в спішному порядку інвестовані в проекти розвитку і соціальні програми.

Суїцид серед підозрюваних у корупції

Нещодавно стало відомо про те, що репресивні заходи Китаю призводять до самогубств серед підозрюваних. За три роки безпрецедентної чистки президентом Китаю Сі Ціньпіном корупціонерів в комуністичній партії тільки підвищилася кількість самогубств і «дивних» смертей. Усередині КНР засоби масової інформації вже сурмлять про небезпеку – за один рік стало відомо про самогубства щонайменше 27 чиновників.

Крім самогубств також повідомляється, що багато інших підозрювані в корупції несподівано гинуть по дивним, «ненормальним» причин – тонуть в річках або падають з дахів будівель. Прикладом такої смерті може служити загибель начальника поліції Дена Юшенга, що впав зі свого офісного будинку о 5 годині ранку в невеликому містечку Сіньян, провінції Хенань. І хоча місцева влада публічно заявили, що Ден впав під час підготовки до робочої екскурсії для чиновників, в інтернеті люди поставили під сумнів таке неправдоподібне пояснення.
«Як повідомляє ЗМІ, існує величезна кількість урядових справ, які закінчилися самогубствами. Їх навіть більше за час правління Сі Цзіньпіна, ніж за часів його попередника Ху Цзіньтао », – сказав професор політики Ци Ксінгфа з Шанхайського Східно-Китайського педагогічного університету.
«І хоча засоби масової інформації не мають можливості точно виявити фактичне зростання таких справ, за моїми особистими спостереженнями кількість справ, що закінчилися суїцидом, серйозно збільшилася», – сказав Ци Ксінгфа.
І все ж, в Китаї звернули увагу на проблему суїциду, і навіть ввели деякі заходи для того, щоб якось боротися з цим. Знову ж – за допомогою більшого тиску на людей. Як повідомили ЗМІ Китаю, тепер і прокурори будуть покарані, якщо посадові особи, чиї справи вони розслідують, здійснять самогубство.
В принципі, введення такого обмеження має певний сенс, оскільки загальновідомо, що поліція в КНР дуже часто використовує тортури для одержання щирих зізнань. Скарги про порушення подають навіть адвокати, стверджуючи, що поліцейські часто погрожують їм, переслідують їх або навіть самих затримують і катують, як стало відомо з опублікованої доповіді Amnesty International.
«У системі, де навіть адвокати можуть в кінцевому підсумку зазнати катувань в поліції, чи є хоч якась надія у звичайних обвинувачених?», – Зазначив Патрік Пун, дослідник з Китаю в Amnesty International.
«М’які заходи щодо зміни судової системи, яка не є незалежною, де поліція залишається всемогутньою, а суд нічого не робить, коли зневажаються права обвинувачених, ніяк не зможуть приборкати тортури та інші види жорстокого поводження в Китаї. Якщо уряд всерйоз має намір поліпшити ситуацію з правами людини, воно повинно почати залучати до відповіді правоохоронні органи, коли вони здійснюють зловживання », – додав дослідник.
Адвокати з усього Китаю розповідали Amnesty International про те, що вони стикалися з помстою, коли заперечували дії правоохоронних органів. Адвокати вказували на фундаментальні недоліки в судовій системі, які дозволяють співробітникам поліції, прокурорів та інших представників влади обходити нові правові гарантії, покликані не допустити того, щоб визнання, отримані під тиском, приводили до неправосудним вироками. За оцінками китайських юристів, менше 20% обвинувачених у кримінальних справах мають законного представника.
«Здається, уряд більше стурбований можливим незручним становищем, в якому воно може виявитися через протиправні засуджень, ніж приборканням тортур в місцях позбавлення волі», – підкреслив Патрік Пун.
«Поліція має необмежену владу, в результаті чого заходів щодо припинення тортур не призводять до необхідного результату», – додав він.

Чим завинили університетські працівники?

Не всі випадки настільки прозаїчні, як те ж покарання за лінь. Тут хоча б можна зрозуміти, з чим намагалися боротися і в який бік стимулювати. Ось з університетами справа виходить навіть забавним – карають не тільки за хабарництво і спроби просувати своїх людей на місцях, а й за зовсім дивні речі. Наприклад, глава Центральної консерваторії був відсторонений від посади після того, як стало відомо про те, що він влаштував занадто пишне весілля для своєї дочки. Причина навіть не в тому, що він взяв на це гроші з чужої кишені.

corruption-3
Інший приклад, коли заступник ректора Університету міжнародного бізнесу та економіки був звільнений через отримання більш 1,26 мільйонів юанів з початку 2009 року до кінця 2014 року. Ці гроші він отримав за роботу по неповній ставці в шести різних компаніях.
Взагалі, відверто корупційні приклади в сфері освіти є рідкісним винятком. Наприклад, Чжуан Дешу, експерт по боротьбі з шахрайством в Пекінському Університеті, вважає, що виявлені CCDI дрібні порушення керівних принципів для працівників сфери освіти є сигналом для всіх університетських працівників: «Не наближайтеся до межі, за якою починається справжня корупція!».
За словами експерта Чжуан Дешу, найбільш частим дисциплінарним порушенням залишаються поїздки на громадські кошти. Офіційна статистика демонструє, що більше 20 високопоставлених осіб за останні два роки були відсторонені від посад саме з цієї причини. Наприклад, під час неформальної зустрічі персоналу одного з відділень Північно-східного університету Китаю для плати за вхід викладачів на гарячі джерела були використані державні кошти на загальну суму 7 540 юанів. В результаті глава відділення отримала попередження і публічне засудження, а потім і вимога повернути гроші.
Як в Китаї карають іноземців

Китайські закони поширюються не тільки на жителів країни, а й на іноземців. Так, одного разу в Піднебесній стратили трьох філіппінських наркокур’єрів. А в 2009 році китайці вперше за півстоліття застосували найвищу міру покарання до європейцеві – займався контрабандою наркотиків громадянин Британії Акмаль Шейх був убитий за допомогою ін’єкції. Приведення вироку у виконання не завадили навіть клопотання британського уряду, що викликало шок у Гордона Брауна, який займав у той час пост прем’єр-міністра Великобританії.

Двадцять іноземців були вислані з КНР за протизаконний «перегляд відео, який виправдовує тероризм і релігійний екстремізм», передає Сіньхуа заяву відділу з міжнародних зв’язків міста Ордос у Внутрішній Монголії. За даними поліцейського розслідування, іноземні громадяни (9 британців, 10 південноафриканців і один індус) спочатку разом дивилися документальний фільм в номері готелю. Після того, як деякі пішли, інші продовжили перегляд екстремістських відео. Пізніше поліція виявила ті ж відео в смартфоні одного із затриманих, 74-річного громадянина ПАР на ім’я Хусейн Ісмаїл Джейкобс, у якого також є британський паспорт. 11 осіб (п’ять південноафриканців, троє британців і індус) були заарештовані за підозрою в порушенні китайського законодавства, що стосується організації або ведення терористичної діяльності. За словами поліції, всі вони визнали свою провину, тому було вирішено не карати їх суворо, і вислати з КНР 18 липня зранку. Раніше минулого тижня шість громадян Великобританії і п’ять південноафриканців з групи підозрюваних також були депортовані з Китаю і повернулися в рідні країни. Позбавити волі на кілька днів іноземця можуть за серйозне порушення візового режиму, водіння в нетверезому вигляді і ряд інших дрібних правопорушень. Утримувати поза законом – не мають права. Хоча на фабриках в Китаї поширені випадки, коли іноземного замовника тримають аж до погашення суми боргу.
У владі поліції затримати туриста під підписку про невиїзд на кілька місяців або заарештувати, якщо його підозрюють в злочині або навіть за участь в суперечці. Китай – однопартійна держава, відкрите для іноземців, але під час бесіди з китайськими громадянами слід бути тактовними, особливо – в розмовах на політичні теми. Туристам радять уникати участі в мітингах і виступах за незалежність Тибету, і краще не знімати демонстрації на камеру або фотоапарат. МЗС Великобританії настійно рекомендує уникати всякого роду скупчень і демонстрацій, так як китайська влада суворо стежать за громадським порядком, і вас можуть заарештувати, депортувати або взяти під варту. Відстежувати переміщення своїх друзів під час їх відпустки в Китаї досить складно, такі сайти як Facebook, YouTube і Twitter там заблоковані. Азартні ігри заборонені в континентальному Китаї так само, як і проповіді і поширення Біблії.

У яких ще країнах практикується смертна кара за корупцію?

Всього на сьогоднішній день є 13 країн, де смертна кара передбачена за економічні злочини (корупцію, розкрадання державних коштів, напад на співробітників митниці, збройне пограбування). Ось кілька прикладів:

Ірак

Ситуація зі смертною карою в Іраку небагато чим відрізняється від ситуації в Ірані, це так само ісламістську державу зі своїми законами і звичаями. Виконання смертної кари відбувається через розстріл або повішення. В Іраку є 48 кримінальних і релігійних злочинів, за які передбачена страта, в тому числі так карають за корупцію.
На сьогоднішній день Ірак займає друге місце по стратам в розрахунку на душу населення. З 36 мільйонів населення Іраку 97% сповідують іслам. Громадськість, в переважній більшості випадків, підтримує смертну кару.
Після вторгнення США в Ірак у 2003 році мала місце практика призупинення смертної кари, але в даний час Ірак разом з Іраном і Саудівською Аравією виконують більше 80% світових смертних вироків. Ці країни знаходяться під сильним впливом ісламських традицій.

Північна Корея

Відносно судового діловодства в Північній Кореї де-факто існує дві сфери – кримінального і політичного виробництва, які відрізняються один від одного досить сильно. Кримінальне судочинство відбувається за загальноприйнятою моделі: обвинувачений постає перед судом, а суд виносить вирок, керуючись Кримінальним кодексом КНДР. До смерті обвинувачений може бути засуджений за звинуваченнями в тероризмі (ст. 61), зраді батьківщині (ст. 63), шкідництві і диверсії (ст. 65), зраді нації (ст. 68), контрабанді і торгівлі наркотиками (ст. 208) або умисному вбивстві (ст. 266).
10 лютого 2016 року стало відомо, що глава генштабу народної армії республіки Північна Корея Рі Йон Гіл був страчений у зв’язку зі звинуваченнями в корупції. Про це повідомляє Yonhap з посиланням на джерело в КНДР. Відзначається, що генерала армії Рі Йон Гіла також звинувачували в переслідуванні корисливих інтересів.
Стандартний спосіб страти в КНДР – розстріл. Засудженого прив’язують до стовпа або дерева, і розстрільна команда виробляє кілька пострілів. Робота ката – заняття не з приємних, але ж розстрілом справа не закінчується – потім потрібно відв’язати труп людини, якого ти щойно вбив, упакувати в мішок і укласти у вантажівку. Були випадки, коли люди кидали престижну роботу в держбезпеки через те, що не могли це витримати. Найстрашніше, за словами служили в північнокорейської ГБ, – витримати погляд засудженого за секунди до пострілу (часто очі засудженим в КНДР не зав’язують).

Таїланд

Згідно з новою поправкою до закону про корупцію, яка була прийнята 13 липня 2015 року, в Таїланді передбачена смертна кара за корупцію в особливо великому розмірі як для громадян Таїланду, так і для громадян іноземних держав.
Дослівно, покарані будуть особи, «які зажадали або прийняли чи погодилися взяти активи або будь-які інші блага для себе особисто або від імені інших осіб в обмін на дію чи бездіяльність при виконанні службового обов’язку, незалежно від законності чи незаконності зазначених дій або бездіяльності». Вони караються тюремним ув’язненням від п’яти до двадцяти років і штрафом в розмірі від 100 тисяч до 400 тисяч таїландських бат (близько 13 тисяч доларів), а в разі вчинення тих же злочинів в особливо великому розмірі – на довічне ув’язнення або стратою.
Для осіб, які вчинили ті ж злочини до вступу на посаду, яка передбачає виконання службового обов’язку по відношенню до предметів або дій, з якими пов’язане пропозицію або вимагання хабара, як вищої міри покарання передбачено довічне ув’язнення.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!