На нещодавній сесії депутатів Володимир-Волинської міської ради було прийнято чимало важливих рішень. Вважаю за доцільне звернути увагу на одне питання, в підготовці проекту рішення по якому приймав безпосередню участь. А саме – про виділення земельних ділянок для учасників АТО.

Почну із того, що земельний масив по вулиці Смірнова (Пилипа Орлика) – це останні 50 земельних ділянок у місті, які виділяються під приватну забудову в такій кількості. Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» – учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Зважаючи на те, що у нашому невеликому місті розташована ціла бригада – природно, що учасниками бойових дій стали сотні жителів Володимира. Це призвело до того, що у міській раді назбиралось понад чотири сотні заяв на першочергове виділення земельних ділянок від даної категорії громадян. Первинні рішення щодо розподілу земельних ділянок належать до компетенції земельної комісії міськради. Саме цю проблему ми обговорювали із головою земельної комісії Григорієм Цаль-Цалко усвідомлюючи те, що 40га вільної у місті фізично ніде взяти.

Для обговорення цієї проблеми в приміщенні міськради зібрали погоджувальну раду. Без зайвих дискусій попередньо було погоджено запропонувати депутатам із числа членів земельної комісії першочергово надати земельні ділянки родинам загиблих, пораненим та тим, що повернулись із полону. Частково дискусія виникла стосовно надання першочергового права на землю нагородженим медалями та відзнаками. Однак таких заяв було лише дві, тому заглиблюватись у питання не стали. Основна проблема полягала із обговоренням списку із понад 300 заяв від учасників бойових дій, оскільки ділянок для них залишається лише 30-35.

Розуміючи той факт, що будь-яка формула щодо цього рішення матиме пост-фактум негативний резонанс, Григорій Цаль-Цалко намагався всіляко відтермінувати прийняття остаточного рішення, залучити пресу, громадськість, учасників АТО для вироблення цього непростого рішення. Я особисто пропонував оголосити громадські слухання, визначити критерії для тих із числа військових, хто, на думку городян, сумлінним відношення до своєї служби, заслужив першочергове право на те, щоб отримати від громади міста вдячність у вигляді земельної ділянки. Однак для того, щоб опрацювати список із понад трьох сотень прізвищ кількох днів занадто мало. Переважна більшість прізвищ у списку мені не знайома. Але жителі міста добре володіють інформацією про кожного. Таким чином можна було б назвати саме тих, які неушкодженими пройшли цілий рік, а дехто вже й два роки війни на сході України. Особисто я б відзначив, наприклад, солдата Ярослава Шрамка, вчителя фізкультури ЗОШ№5, що протягом 12 місяців відслужив на 29-му блок-пості біля села Кримське, що на Луганщині; офіцерів 51-ї ОМБр майора В.Рясіка, О.Леонова, підполковників І.Рожовця, В.Дуріхіна, О.Кліменко, О.Головача, капітанів Р.Медведя, І.Деркача, які виводили із оточення під Ілловайськом своїх солдатів, сержантів Сорокіна та Кільмяшкіна, солдата С.Біляєва, багатьох інших військовослужбовців. Спільними зусиллями ми б змогли назвати поіменно усіх Героїв нашого міста, з якими щодня минаємося на вулицях, навіть не підозрюючи, що вони пережили і скільки людей завдячують їм своїм життям!

По цьому ж питанню ми вдруге зібралися під час засідання земельної комісії. Дискусія тривала понад годину. До обговорення запросили ТВО командира в/ч А1008 підполковника Миколу Андрощука та голову спілки учасників АТО Юрія Степанюка. Думки присутніх розділились – одні наполягали на виділенні земельних ділянок відповідно до дати надходження заяви, математично зберігаючи непорушність визначення терміну «черга». Інша частина пропонувала обговорити це питання детальніше, визначитись із критеріями кому надавати земельну ділянку першочергово. Компромісне рішення запропонував секретар міської ради Олег Свідерський – виділяти згідно черги, однак відфільтрувати тих, щодо кого є зауваження по дисципліні та відповідні провадження в органах прокуратури. Інша пропозиція передбачала систему квот окремо для військовослужбовців 51-ї бригади, інших бригад, учасників АТО від МВС та прикордонників, учасників територіальних та добровольчих батальйонів. Зрештою спільної позиції досягнуто не було. Наприкінці відбулося голосування членів земельної комісії, в результаті якого було прийнято рішення виділяти земельні ділянки в черговості надходження заяв. Саме про це рішення написали ЗМІ http://www.volodymyrmedia.com.ua/2016/04/01/u-volodymyri-zemelni-dilyanky-uchasnykam-ato-budut-vydilyaty-zgidno-chergy/ .

Таким чином більшість членів земельної комісії відмовилися заглиблюватись в дане питання, відстоювати свою позицію у ЗМІ чи продовжувати дискусію. Відчувалось бажання якнайшвидше винести проект рішення на сесію міськради. Які мотиви спонукали депутатів діяти поспіхом – для мене залишається загадкою.

Традиційно напередодні сесії керівники депутатських фракцій, голови комісій та інші активні депутати збираються для контрольного обговорення майбутніх рішень. Послідовно відстоюючи власну позицію Григорій Цаль-Цалко запропонував винести ще раз обговорення цього питання на розсуд депутатів. Виходячи із того, що часові параметри для прийняття рішення стали вкрай обмеженими, при обговоренні Микола Андрощук звернувся до депутатів із листом-проханням виділити позачергово земельні ділянки п’ятьом офіцерам 14(51) бригади, які, на думку командира, заслужили такого визнання. Обговорення тривало лічені хвилини. Критичних зауважень до такої пропозиції не виникло. Міський голова також підтримав звернення командира. Саме тому в проект рішення сесії було внесено відповідні зміни із врахуванням подання від військових.

Під час сесії депутати мають право і можуть детальніше обговорити кожне питання, яке викликає резонанс. Я вважав своїм обов’язком бути присутнім в сесійній залі під час розгляду земельного питання. Адже складний перебіг обговорення та поляризованість точок зору здається нікого не залишила байдужим стосовно долі такого суспільно-важливого питання. Однак під час сесії у присутніх депутатів не виникло додаткових запитань щодо рішення, яке ставилось на голосування. У протоколі зазначено 23 голоси «за», 7 депутатів «утримались».

Тут можна переглянути рішення міської ради http://volodymyrrada.gov.ua/rish_rada/2016/7/7_17.doc

Оприлюднити деталі цієї короткої історії ми домовились від самого початку. Власне бажання відкрито обговорити проблему виділення земельних ділянок для учасників АТО змусило Григорія Цаль-Цалко шукати такого шляху прийняття рішення, після якого не буде соромно дивитись людям в очі. Однак виробити спільне та прозоре рішення до розгляду в сесійній залі нам не вдалося через блокування цієї ініціативи одними депутатами та байдужість інших.

Додатково обговорення питання про виділення земельних ділянок для учасників АТО відбулося під час засідання Громадської ради. Члени ради прийняли доповідь голови земельної комісії до відома. На поставлені запитання було надано ґрунтовні відповіді. Однак проблема задоволення поданих заяв залишається далекою від розв’язання, оскільки сотні заяв чекають на розгляд, а кількість вільних земельних ділянок у місті майже дорівнює нулю.

Роман Мартинюк

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!