Вибір імен для своїх дітей сучасних матусь іноді зводить з розуму!

У житті кожної людини настає момент, коли йому здається, що всі навколо збожеволіли. У мене цей момент настає кожен раз, коли я чую про те, що у когось зі знайомих народилася дитина.

 

Справа, звичайно, не в самій дитині, а в імені, яке креативні батьки замишляють проти свого чада. Так, в більшості випадків це саме так – здається, що як тільки він народився, мати і батько тут же хочуть поставити його в кут, але через те, що він ще не вміє стояти, вони просто дають йому огидне ім’я. З бажанням поглумитися.

Не секрет, що мода на імена циклічна. Наприклад, у мене в класі було п’ять Льонь і чотири Сергія, але зараз, по-моєму, ця біда досягла воістину вражаючих масштабів. І це при тому, що люди завжди можуть зайти в гугл, забити: «найпопулярніші імена в цьому році» та виключити їх все. Але навіщо? Нехай наша дочка буде десятою Софією в класі! Це забавно, вони все зватимуть один одного на прізвище, тому що імена у них однакові. Марій вродило стільки, що, здається, нове покоління батьків як би виправдовується за 70 радянських років непопулярності цього імені. Ну а якщо у вас не Марія і не Софія, то висновок напрошується сам собою: вашу дочку звати Єва. Бінго!

This slideshow requires JavaScript.

Серед хлопчиків користуються популярністю імена євангелістів. Не знаю чому, але велика кількість Марків вражає уяву. Є версія, що це найпопулярніше Євангеліє, тому що воно найпростіше і багато прочитують тільки його. Може бути, популярність цього імені якось пов’язана з повторною євангелізацією нашої країни, я не знаю. Побратими Марка теж присутні – Матвій з Луками в безлічі населяють пісочниці, а Іванів і так завжди було достатньо. Ну і Микити, нарешті, відступили на другий план, поступившись першості Арсеніям і Богданам.

Але це, по суті, не біда. Немає нічого поганого в тому, щоб хотіти бути як всі. Набагато гірше, коли батьки хочуть дати дитині якесь особливе ім’я. Ну, особливе, ви розумієте. Чому при цьому не враховується факт наявності в нашій культурі батькові і не благозвучності, найчастіше, свого прізвища – велика загадка. Але мені здається, люди просто переоцінюють себе. Коли вони називають дочку Франческа або Джессіка, можливо, їм здається, що вона зовсім скоро вийде заміж за англійця і поїде жити в Сассекс, а там буде Джесікою Палмер – це багато краще ніж Людмила Палмер або Валентина Палмер. Так, безумовно. Але поки вона – Джессіка Андріївна Скубко, і мінімум 20 років їй потрібно буде з цим жити, ви подумали про це?

Або інша крайність, теж дуже популярна: старовинні імена. Слов’янські там або грецькі, але такі, щоб віяло пліснявими книгами і амулетами. Ось, наприклад, Архип. Що повинна зробити дитина, щоб отримати таке ім’я? Ось цей маленький невинний грудочку, за що ви його так? Він що, народився з палицею? Він народився з бородою, подивився на вас каламутним оком і сказав: «У наші часи такого не було!» І ви відразу: «А, так це ж Архип, звичайно!» Або Світозар. Ви ж розумієте, що все зватимуть його Світланою? Або Світозавром, якщо не лінь. Багато виправдовують таке ім’я наречення наявністю в туманній історії якогось предка з таким ім’ям. Слухайте, чим далі в глиб століть, тим більше предків – вони ростуть там, у темряві, в геометричній прогресії. Мою прабабу звали Домна, наприклад. Домна Іванова, і я не знаю, в якій стадії менінгіту я повинна буду назвати Домною свою дочку.

Але і це все дрібниці. Найстрашніше – це подвійні імена. Скажіть, про що ви думаєте взагалі, коли це робите? Вам здається, це якийсь західноєвропейський шарм? Марія-Стефанія Сергіївна Косенко. І добре ще, якщо просто Косенко! А то ж в таких сім’ях люблять дати подвійне прізвище: Марія-Стефанія Сергіївна Косенко-Павлюк. Скільки краси в одній людині! При цьому всім зрозуміло, що звати її будуть просто Маша, так перед ким ви випендрюєтеся? Перед паспортисткою? Або вам здається, що навколо цього імені самі собою надбудуватимуться фамільний замок, зграйка послужливих лакеїв і закрита приватна школа? Ні, ви живете із звичайними батьками і Кариною-Христиною Олексіївною Жуковою-Стеценко. Стеценко – це ж дивовижна прізвище, неодмінно потрібно зберегти її для нащадків. Або ось ще – у мене був знайомий, який назвав дочку Ганна-Ніколь, я клянусь вам! Не знаю, на що він розраховував, але явно не на чоловіка з прізвищем Сміт.

Єдине, що мене нескінченно дивує, – це те, що не дивлячись на популярність ЗСЖ, тантри, буддизму, ну ось цього всього, ніхто не називає дітей Брахмачарья або Парваті. Хоча ні, у мене була одна знайома, яка назвала дочку Марія-Гангу, і у неї, до речі, були проблеми з соціальними працівниками. Але чому тільки у неї – ось у чому питання. Я частково розумію, чому це відбувається. З іменами взагалі все якось неправильно – їх так мало, а людей так багато, і всі ці наші імена-прізвища з боку звучать так убого і одноманітно, ніби ти читаєш вголос таблицю множення. Складно дати своїй унікальній дитині звичайне ім’я, яке носить 40 мільйонів людей тільки в цей історичний момент. А адже ще по батькові, цей огидний рудимент махрового патріархату, і незрозуміло, як позбутися від нього. Чому батькові, врешті-решт, а не материнство? Це так несправедливо, враховуючи гендерний дисбаланс в наших сім’ях, адже часто єдине, що залишає дитині батько замість любові, виховання, грошей, настанов, ось цього всього, єдине, що нагадує про нього – це по батькові. І в даному випадку цілком справедливо було б, якщо б дитина не була Максимівна, наприклад, а Світланівна. Дитина Світланівна – з цим легше змиритися, ніж з Франческою Степанівною, або мені тільки здається?

 

У будь-якому випадку, у мене немає рецепту – як побороти цю шаблонність імен та при цьому не зробити свою дитину схожим на дебіла з тунелями та титрування особою. Вірніше, є, але він вам не сподобається, як і всі подібні пропозиції: воно добре тільки в теорії, і ні я, ні ви ніколи їм не скористаємося.

 І ось вже багато століть поспіль називаємо своїх дітей одноманітними і нудними іменами, що не відображають зовсім нічого.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!