Тиждень перед Великоднем прийнято називати страсним. Особливо прийнято виділяти останні дні страсного тижня. Великий четвер – як день духовного очищення, прийняття таїнства, страсну п’ятницю – як ще одне нагадування про страждання Ісуса Христа, велику суботу – як день смутку.

Що ж можна і не можна робити в чистий четвер? У православних слов’ян існувала безліч звичаїв, ритуалів, які стосувалися страсного тижня. Так, великий четвер традиційно називають «чистим», і не тільки тому, що в цей день кожна православна людина прагне очиститися духовно, причаститися, прийняти таїнство, встановлене Христом.

У чистий четвер був широко поширений народний звичай очищення водою – купання в ополонці, річці, озері або обливання в лазні до сходу сонця.

У цей день бажано прибрати будинок, від пилу і бруду. Починаючи з чистого четверга, прийнято готуватися до Великодня. Можна починати фарбувати і розписувати яйця. З четверга печуть паски, готують інші страви до святкового столу.

Що ж не можна робити в чистий четвер? Сама назва дня «чистий четвер» має на увазі очищення тіла і наведення порядку в своїх оселях. Це поняття включає купання, генеральне прибирання в будинку і велике прання. Вважається, у кого в чистий четвер у будинку бруд – той весь рік буде в багновиці і сварці.

Згідно зі звичаями, в чистий четвер не можна пекти паски, фарбувати яйця і готувати інші частування до пасхального столу, поки будинок не буде прибраний.

У чистий четвер і до Великодня не можна віддавати з дому нічого цінного, а також позичати гроші, тому що разом з цінностями можна «віддати» і благополуччя.

І, зрозуміло, оскільки ще триває страсний тиждень, під час приготування їжі не можна порушувати піст. Це особливо важке випробування для тих господинь, які звикли знімати пробу з приготованих страв.

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!