Благодатний вогонь сходить вже не перше тисячоліття. Найбільш ранні згадки про сходження Благодатного вогню напередодні Воскресіння Христова датуються IV століттям. У них є опис і більш ранніх сходжень. За свідченням Апостолів і святих отців, Світло освітило Гроб Господній незабаром після Воскресіння Христа, що побачив апостол Петро.

Євсевій Памфіл оповідає в своїй «Церковній історії», що коли одного разу не вистачило лампадного масла, патріарх Нарцис (II ст.) Благословив налити в лампади води з Силоамської купелі, і зійшов з неба вогонь запалив лампади, які горіли потім протягом всієї пасхальної служби.

У день, коли має зійти Благодатний вогонь, у Єрусалимі перебуває величезна кількість людей і зовсім не просто пройти в Кувуклію Гробу Господнього. Таке відчуття, що саме в цей день, у Велику суботу, Храм Гробу Господнього стає центром світу. Народ прибуває днем раніше, все місто перекрите, активізуються поліцейські на постах. Непростий і шлях до Храму Воскресіння Христового, який потрібно подолати, увійшовши в старе місто. Через кожні 100-200 метрів – новий пост, люди збиваються у натовпи. В одному з них можна простояти більше години. Сам шлях не довгий, але займає приблизно до 1,5 – 2 годин. Всі поспішають до Храму Гроба Господнього.

У натовпі паломників важко порахувати відстань від Голгофи до останньої опочивальні Христа, але, вона складає 33 кроки, що дорівнює рокам земного життя Ісуса. При цьому кожний вірянин має по 33 свічки. Ті, хто не подбав про них заздалегідь, змушений купувати їх просто у храмі у монахів втричі дорожче. Своєю чергою охоронці перевіряють капличку, зачиняють двері на ключ і ставлять печатку, що означає – всередині немає джерела вогню.

За традицією всередину каплички заходять два священнослужителя. Ієрархи залишаються в дуже простих одежах без поясів. Це пов’язано з тим, що, коли Свята Земля належала Османській імперії, турецькі охоронці, що не могли повірити у диво Вогню, ретельно перевіряли саме пояси, щоб там не сховали сірники. Зараз функція перевірки перейшла у спадщину ізраїльським полісменам, які, до того, ще дбають і про те, щоб представники двох конкуруючих конфесій не почали з’ясовувати стосунки. Також слід зазначити, що скептики постійно намагаються викрити сходження Благодатного Вогню. Вони переконані, що священики мають при собі сірники, натерті мастилами нитки, і лампади в схованці. Вони не можуть пояснити тільки одне.

Вогонь сходить зазвичай близько другої години дня. Спочатку з’являється арабська православна молодь, яка на своїй мові вигукує гасла, сповіщаючи про те, що Христос Воскрес, співає різні пісні. Ті, хто вперше бачить таке, просто вражені. Але це вважається нормою: за часів, коли Єрусалим знаходився під британським мандатом, англійський губернатор спробував заборонити ці «дикунські» танці, молодь в Храм не впустили – і Вогонь не з’явився. Патріарх молився в Кувуклії дві години і потім наказав впустити арабів. Тоді тільки вогонь зійшов.

Далі Патріарх з архієреями Єрусалимської Церкви очолює Хресний хід, тричі обходячи Кувуклію, після чого повністю викривається і заходить всередину. Гасять всі лампади. Встановлюється царствена тиша, незважаючи на велику кількість людей, тільки з’являються спалахи телефонів, фотоапаратів. Через хвилин 15 Патріарх виходить вже з Вогнем і роздає його всім. Через лічені хвилини весь Храм палає Благодатним вогнем.

Відразу ж після сходження вогонь має особливу властивість, він не палить обличчя і руки. Я перевіряв на собі, дійсно це так. Він відчувається м’яким, не схожим на звичний для нас вогонь. Після цього всі один одного вітають словами «Христос Воскрес!»

Був єдиний випадок в історії, коли сходження Благодатного вогню відбулося за межами Храму за молитвами православного патріарха. Сталося це у 1579 році.

Як відомо, власниками Храму Гробу Господнього є кілька Церков. І ось священики Вірменської Церкви, всупереч традиції, умовили і підкупили султана Мурата Правдивого і градоначальника, щоб ті дозволили їм одноосібно святкувати Великдень і приймати Благодатний вогонь. На заклик вірменського духовенства з усього Близького Сходу в Єрусалим приїхало безліч їхніх одновірців, щоб відзначити Великдень. Православні разом з Патріархом Софронієм IV були відсторонені не тільки від Кувуклії, а й виведені з Храму. Вони молилися про сходження вогню перед входом в святиню.

Вірменський Патріарх молився близько доби, проте ніякого дива не сталося. В один момент з неба вдарив промінь і потрапив точно в колону біля входу, поруч з якою перебував Православний Патріарх. З неї в усі боки бризнули вогняні спалахи – і запалилася свічка у Православного Патріарха, який передав вірянам Благодатний вогонь. Ця колона до сьогодні збереглася біля входу в Храм Воскресіння Христового. 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!