Коли у ЗМІ з’являється інформація про пенсійне забезпечення, більше ніж впевнені, що відразу ж її бурхливо обговорюють серед населення. Якщо декілька років тому пенсія цікавила тих, хто її отримував, то нині ця тема торкається навіть тих, кому ще далеко до 40 років. А все тому, що наші державні мужі в угоду іноземного фінансового донора ладні підняти пенсійний вік, до якого в умовах наших реалій мало хто дотягне.  Хоча, як наголошує  віце-прем’єр-міністр Павло Розенко, пенсійна реформа потрібна не Міжнародному валютному фонду, а всім нам, людям, які сьогодні працюють, бо усі ми у майбутньому вийдемо на пенсію. Тому маємо йти до більш досконалої пенсійної системи.

Нині, наголосив він, складалася парадоксальна ситуація, коли видатки на пенсійну систему, в тому числі з державного бюджету, є великими (144 млрд. гривень), а пенсійне забезпечення та рівень соціального захисту пенсіонерів є надзвичайно низьким.

Ось тільки чому чиновник ніяк не хоче визнати одного: як вижити людині на пенсії із тисячею гривень у кишені при тому, що, приміром,  нардепи, просидівши одне скликання у Верховній Раді, пожиттєво отримують у п’ятнадцять, а то й більше, разів?

У нашому місті та районі діє управління Пенсійного фонду, де на обліку перебуває  15578 громадян. Потреба у місячному фінансуванні  23 мільйона 609 тисяч гривень, але варто наголосити, що  93 відсотки цих коштів в квітні вдалося акумулювати власними надходженнями. Тобто, держава не надто витратилася на володимирських пенсіонерів. Цю інформацію під час спілкування озвучила начальник управління Лариса Величко.

З 1 травня нинішнього року відбулося деяке підвищення пенсій у зв’язку із підняттям прожиткового мінімуму, середня сума перегляду окремих складових якої становить 53 гривні. Працюючі пенсіонери цього не відчули, бо їх перегляд пенсій не стосувався.

Дуже гостро постало питання чергової пенсійної реформи, тому вкотре чиновники вдалися до озвучення термінів, які нині нам усім потрібно вивчити. А декому навіть відчути їх запровадження на собі.  Бо, як наголосив Розенко,  майбутнє пенсійної системи – це коли українець зможе отримувати пенсію з трьох джерел: солідарного рівня, накопичувального і недержавного пенсійного страхування.   Але це не останні зміни, бо, як зазначила Лариса Анатоліївна,  цьогоріч   відбудеться реформація самого механізму призначення пенсії. Це означає, що людина приносить документи в найближче відділення Пенсійного фонду, скориставшись послугою «Єдиного вікна».  І через 10 днів їй уже повинні призначити пенсію. Якщо потрібно провести додатковий збір документів або надати ряд запитів, то призначення пенсії проводиться у трьохмісячний термін.

Саме цього року, як наголосила пані Лариса, пропонується запровадження централізованої системи призначення та перерахунку пенсій.  Орієнтовна дата – 1 жовтня, однак, подейкують, що цей процес пришвидшиться.

Розглянемо на прикладі сам механізм. Приходить людина із пакетом документів для призначення пенсії. Здає його спеціалісту «Єдиного вікна», який у свою чергу перевіряє на предмет оформлення (чи є усі записи, печатки, підписи). При цьому жодного розрахунку він не проводить, а просто відскановує документи та передає в електронному варіанті у відділ призначення. Тобто, такий порядок дає змогу уникнення зайвих контактів з працівниками Пенсійного фонду та зменшення різного роду корупційних діянь.

Відділ призначення пенсій ці документи переглядає, заповнює електронну справу на пенсіонера та скидає дану інформацію на централізований рівень.  Саме там відбуватиметься призначення пенсії упродовж 10-15 хвилин, після чого пенсіонеру надійде повідомлення на телефон про розмір, дату призначення пенсії та дату виплати. Якщо щось незрозуміло у самій сумі пенсії або людина вважає, що її десь ошукали, вона має повне право звернутися до  «Єдиного вікна» та отримати відповідну консультацію.  Але найбільш прогресивним методом діалогу із Пенсійним фондом є відкриття на його веб-порталі власного кабінету за допомогою електронного ключа.  Який, до речі, видається безкоштовно. Кожна людина без зайвих зусиль може регулярно зазирнути до своєї електронної пенсійної справи з власного комп’ютера та побачити усі перерахунки та донарахування.  І коли комусь буде здаватися, що щось із його справою не так, або щось не враховано, пенсія невірно перерахована, може відразу ж викласти своє зауваження, яке розглядатимуть спеціалісти Пенсійного фонду. Більше того, подібний кабінет може відкрити не тільки пенсіонер, а й кожна людина, яка хоче бути обізнаною в пенсійних викрутасах та реформах. Безкоштовні консультації по цих питаннях надаватимуться усім.

І насамкінець, про що ми вели розмову із начальником управління Пенсійного фонду Ларисою Величко, це трирівнева система пенсійного забезпечення. Солідарна вже давно існує, тому на ній ми уваги не загострювали. Недержавна – напевно уже багато хто з нас оформив пенсійний поліс в страхових компаніях. А ось накопичувальна, про яку почалася розмова ще у 2013 році, так й досі не запрацювала. Наскільки відомо, накопичувальна система стартуватиме з 1 січня 2017 року.  Розвиток і  впровадження такої системи можливі тільки на старті зростання економіки і зарплат.  Обов’язково накопичувальна система буде діяти для осіб до 35-річного віку, але також люди від 35 до 55 років можуть на добровільній основі також брати участь в накопичувальній системі. Проте подейкують, що після 35 вона також може стати не правом, а обов’язком.   

Планувалося, що призначення пенсій відбуватиметься на основі єдиного закону, навіть проект був розроблений, однак профільний депутатський комітет повернув його на доопрацювання та так і не зареєстрував для подальшого розгляду. Тому у нас й досі існує така прірва між розмірами пенсій, які призначаються суддям, прокурорам, нардепам та іншим категоріям громадян за окремими законами.

Ось тільки як на все це дивиться європейська спільнота? Невже й там діють десятки спеціальних законів, які регламентують призначення пенсій кожному чиновнику?  Може наступив такий час і нехай міністр вже поділиться своєю великою пенсією із бідним робітником?

 Людмила Гнтюк

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!