Валентин Наливайченко – один із найзагадковіших і неординарних людей в українській політиці. З дипломатії він прийшов у СБУ за часів Віктора Ющенка, опікувався багатьма гучними справами, потім пішов у політику і повернувся в силове відомство вже після перемоги Майдану і Революції гідності. Зараз Валентин Олександрович активно бере участь у громадській і політичній діяльності, – інформує ZNAJ.UA

– В Інтернеті Вас часто називають агентом Держдепу. Чому?

– У 2006 році я перейшов з дипломатії в СБУ. Для мене це була ціла місія – очолити таке відомство. По-перше, потрібно було в Україні створювати дійсно службу безпеки, яка захищала б і громадян, і країну. А по-друге, провести “декагебізацію” – щоб СБУ було окремим відомством, а не спадкоємцем КДБ. Я привів із собою команду, і ми запустили цей процес, він триває й досі – розсекречує архіви, спливає правда про комуністів. У 2012 році, коли я потрапив у парламент, я в першій своїй промові з трибуни заявив комуністам, що вже незабаром їх не буде. Як бачите, я мав рацію. Але за все треба платити свою ціну. Мене атакує Росія – країна, де досі комунізм є ширмою ідеології. Мене атакують наші олігархи, які свого часу спонсорували партію комуністів. Ясно, що я їм не вигідний, тому в ЗМІ інтенсивно розкручують тему того, що я агент Держдепу. Я народився в Запоріжжі, в сім’ї простого трудівника і медсестри, Україна – моя Батьківщина, тому перш за все я агент України.

– Чи вдалося створити в Україні справді українське СБУ?

– Думаю що так. Я прекрасно пам’ятаю, як в 2009 році ми з моєю командою затримали в Одеській області п’ять офіцерів ФСБ – заарештували, кинули до в’язниці, довели, що вони офіцери ФСБ – у всіх тоді був шок. Потім ми вислали з Криму ще кілька ФСБшників у тому ж році. Я вже тоді починав розуміти, чим це загрожує в майбутньому для України. Але на той момент в парламенті сиділи “регіонали” і комуністи, які не те що не допомагали, а навіть перешкоджали моїй роботі. Згадайте, як перший зам Пшонки Ренат Кузьмін тягав мене на допити і “шив” все, що тільки можна було – в тому числі і шпигунство.

Зараз я пишаюся тим, що зміг розсекретити деякі документи і повернути українцям правду. Мені досі пишуть люди і дякують за інформацію про своїх дідів і батьків. Ми довели в суді геноцид і Голодомор, ми знайшли і кинули за ґрати Пукача – не моя вина, що на той момент прийшов Янукович, і він не дав провести публічний процес, а всіляко почав йому перешкоджати.

– Як глава СБУ Ви відчували, що президент назначив Вас під себе. Не секрет, що на багато ключових посад президент підбирає людей під себе.

– Я прийшов у СБУ за часів Віктора Ющенка. Він вибирав мене не під себе, а під посаду і чітко мені сказав, що хоче декагебізувати країну. Це означало, що для мене в цьому плані не повинно бути ніяких авторитетів, ми повинні були повністю розлучитися зі спадщиною КДБ і гарантувати безпеку громадян. Можна по-різному ставитися до Ющенка, але особисто я від нього ніколи не чув команди “стоп!” або “цього не чіпай!”.

– Ви очолили СБУ також після перемоги Революції гідності.

– Для мене це було повною несподіванкою. Ми практично весь час були на Майдані, а коли потрапили в СБУ, то жахнулися: верхівка просто звідти дезертирувала. Зникли особисті справи, оперативні розробки, таємна інформація, навіть зброю в кінці лютого вивезли. Як ми пізніше дізналися, на Донбас і в Крим. Кабінет голови СБУ більше нагадував мені донецький ресторан. Працювати там було дуже некомфортно. Зрештою це місце злочину. Саме там здавали Україну.

Побачивши все це на власні очі, я просто не міг залишитися осторонь, поки нашу країну здають ворогові. Саме ця ситуація змусила мене в квітні 2014 року особисто вирушити до Луганська, в той час, коли Генпрокурор Віталій Ярема відправився до Донецька. Ми з ним взяли своїх людей і безпосередньо почали операцію зачистки: кожен день я в Луганську, а він у Донецьку заарештовували сепаратистів, провокаторів, громадян Росії і відправляли до Києва.

У Луганську я своїми очима побачив, що ні місцева влада, ні силовики, ні СБУ – ніхто не був вірний присязі. Проти нас кидали російський спецназ – діяли дуже професійно: спочатку виходили мирні жителі, які починали крутити такий дзеркальний Майдан – кричати, що вони проти хунти, а вже за мирними жителями йшов спецназ.

Підготовка до війни росіянами велася в 2012-2013 роках. Тоді ж під виглядом реконструкторів в Україну приїжджали всілякі Стрілкови і відпрацьовували на полях майбутніх битв. Янукович в цей самий час розформовував військові частини, а СБУ напічкував донецькими і українофобами. Ось і весь механізм.

– З чого почали роботу в СБУ після Майдану?

– З набору нових людей. Тому що без людей саме відомство нічого не значить . Спочатку нас було п’ять чоловік, потім десять, потім вже сто п’ятдесят.

– Як глава СБУ Ви не могли не взятися за таке резонансне розслідування, як розстріл Небесної сотні. Чому вбивці досі не засуджені?

– Злочинний наказ відкрити вогонь на Майдані віддав Янукович, а виконували Захарченко та Якименко. Розстрілювали конкретні снайпери – з числа тих, хто погоджувався на цю роботу – з “беркутівців”. Ми розслідували цей злочин. Чітко виставлялися снайперські пари, з установками – по кому стріляти. Снайперам давали фотороботи, кого потрібно вбивати першим. А потім, коли хлопці із самооборони Майдану не дали всіх знищити, сценарій змінився – почали працювати вже снайперськими групами, оскільки не довіряли до кінця ні МВС, ні СБУ. На Майдані працювали снайпери, в тому числі і з Росії. Під час Майдану ФСБшники приїжджали в Україну, працювали на полігоні СБУ. Він знаходиться в 20 хвилинах їзди від Києва. Всі ці матеріали, які ми зібрали, відразу ж віддали в прокуратуру, розраховуючи, що вона доведе справу до суду. Але на жаль…

– Юрій Луценко як Генпрокурор може довести цю справу до кінця?

– У нього на руках зараз є всі козирі – в цьому полягає його місія зараз. Все, що могли, ми передали в Генпрокуратуру. Я все підписував сам, і за свої підписи відповідаю головою. Думаю, що у Арсена Авакова і його підлеглих теж є, що передати у цій справі.

– Зараз в Україні черговий скандал із “чорною касою” Партії Регіонів. Чи є політична воля зараз довести цю справу до суду?

– Списки “чорної каси” регіоналів – це верхівка айсберга. І всі розмови про те, що це не має перспективи, брехня. Всі, хто отримував гроші з “чорної каси” Януковича, здійснили корупційні злочини, і проти них слід відкрити кримінальні провадження. А далі діяти за стандартною схемою – раз у списку значиться ім’я судді, значить, викликати суддю на допит. Запитати, за що брав, кого засудив несправедливо, кого відпустив, хто конкретно давав гроші і на що. І справа піде.

Суть “чорної бухгалтерії”, яка зараз спливла, в тому, що саме з “чорної каси Януковича” виділялися гроші на кожен день роботи проти Майдану. І на людях, які отримували ці гроші, також кров Майдану. Їм їх давали на провокації, на те, щоб заправити машину і вивозити майданівців у ліс, на підпали та інші страшні речі.

Олена Вовченко

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!