Уже другий рік  в Україні йдеться мова про відсутність вакцин для планової імунізації дітей. Ані в державних поліклініках, ані в приватних клініках препаратів  не знайти. Батьки, які прагнуть захистити свою дитину від різноманітних хвороб та захворювань, звинувачують державу у безвідповідальності. Те ж саме повторюють медики та ті, хто любить сенсацію та піар.  Проте далі слів справа не рухається, бо від того, хто і як критикуватиме, вакцина в державі та лікувальних закладах не з’явиться. 

Називається декілька причин такої безгосподарності міністерства охорони здоров’я, але чомусь тільки нині визнали, що довгі роки в Україні не існувало ефективної і прозорої системи закупівлі вакцин. Держава укладала договори на поставку вакцин лише на рік. І на етапі подовження договорів через непрозору систему закупівель й численні корумповані схеми, як правило, починалися перебої з вакцинами. В поліклініках були відсутні вакцини, а батьки не могли зробити планове щеплення дитині. В розвинених країнах світу така ситуація – нонсенс.

Не краща ситуація з вакцинацією дітей і у нашому Володимирі-Волинському та районі. Про це – у розмові із заступником головного лікаря ТМО Наталією Філімонюк.

Наталія Михайлівна зазначила, що навіть  вакцина – гепатит та БЦЖ, які повинні проводитися діткам у пологовому будинку, наразі відсутні. Останній раз вакцину від гепатиту наш медичний заклад отримував у минулому році. Більше того, вакцини відсутні в аптечних закладах. Тобто, навіть за власні кошти батьки не мають змогу провести навіть найнеобхідніші щеплення. Проте, як зазначила пані Наталія, донедавна у наявності в аптечній мережі була комплексна вакцина (6 компонентів в одній), вартість якої більше 400 гривень. Хоча вже на сьогодні й цей препарат розкуплений.

Що стосується БЦЖ, який проводиться на третьому дні життя немовляти, то у минулому році від кількості усіх діток, які підлягали вакцинації, у тому числі тих, які не були провакциновані у 2014 році, вакциновано тільки 12, 7 %. А що можна казати, коли останні 300 доз проти більш як 2000 запланованих  вакцини БЦЖ були отримані 6 червня 2015 року?

Як з’ясувалося під час розмови, у цьому році наше ТМО не отримало жодної дози вакцини. І вже навіть зафіксовано два випадки захворювання на туберкульоз, а вакцина ще й досі відсутня! Трохи краще стан справ із вакциною проти поліомієліту. Що собі думають чиновники міністерства ? Про яке здорове покоління можна вести мову, коли навіть пологовий будинок не забезпечений повністю?

У подальшій розмові пані Наталія наголосила, що щорічно восени наше ТМО подає заявку на вакцини, які повинні бути проведені на підставі календаря щеплень (у тому числі тих, батьки яких відмовляються) та тих, які повинні бути в наявності у пологовому будинку.  Проте дана заявка не забезпечується в повному обсязі ще із минулого року. Ось і доводиться медикам задля ощадливого використання вакцин викликати у поліклініку діток (у тому числі новонароджених), щоб вакцинувати та не змарнувати жодної краплі дефіциту.

Дивує ще й те, що мало не щотижня чиновники із управління вимагають заявки на різні види вакцин, але не кажуть коли забезпечать ними лікарню. Наше ТМО за власні кошти купує туберкулін (проба Манту), який дає змогу виявити інфікованість на туберкульоз.  Тобто, наші медики майже повністю перейшли на профілактичні методи та бесіди.  Бо, за відсутності вакцин, убезпечити дітей проти епідеміологічних хвороб просто безсилі.

Нині, як зазначила Наталія Михайлівна, закупівлею вакцин для України буде займатися ВООЗ. Як би хочуть одним махом подолати корупційні схеми, які вже роками опутали дану сферу.  Але для цього потрібен час, бо світові фабрики, де виготовляють вакцини, працюють під замовлення. І коли Україна дасть таке замовлення, коли виготовиться необхідна кількість вакцин для наших дітей – невідомо. А допоки наші чиновники розхитуються, наші діти потрапляють у зону ризику. І у 21 столітті держава знову наражає свій народ на різноманітні епідемії та спалахи хвороб.

Людмила Гнатюк

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!