Довге

Сюди я давно хотіла попасти, знаючи, що тут зберігся не надто відомий замок-палац, а швидше – оборонний двір Долгаїв-Телеки. Про замок у Довгому я, як і більшість інших, дізналася з книги Ореста МацюкаЗамки і фортеці Західної України” (2005 р.), останній розділ якої (про Закарпаття) Микола Казурак. Там було описання замку і його коротка історія, які, очевидно, були запозичені з чотирьохтомника “Памятники градостроительства и архитектуры УССР” (1983 р.). Після цього майже нічого нового про Довжанський замок ніхто не писав.

Містечко Довге лежить в долині річці Боржава в 26 кілометрах на північний схід від Іршави. Коли я доїхала до Довгого, мені вже не хотілося ніяких замків.

Однак, як тільки перед очима з’явилися башти оборонної садиби, мій настрій різко покращився, а старий парк навколо і в середині фортеці дав можливість забути про спеку.

Трохи історії. Перша згадка про Довге відноситься до 1383 року. В період з 1383 до 1404 років воно згадується в письмових джерелах, як Госсумезо (Hozyowmezew) від угорського Hosszúmező, що перекладається, як “довге поле“. В деяких документах за 1463 р. зустрічається назва Naghdolha абоNagh Dolha. Очевидно, існуюча назва поселення пішла від його власників Долгаїв, які у 1417 році звели у Довгому перший дерев’яно-земляний замок. У 1460 році угорський король Матяш Гуняді Корвіндозволив Долгаям вимурувати в Довгому кам’яний замок. Залишки його старих стін і досі збереглися у підвальних приміщеннях замкового палацу.

Будівництво нового оборонного двору у Довгому на місці старого Довжанського замку розпочали у 1712 році графи Телеки. На першому етапі будівництва були споруджені житлові приміщення графів –замковий палац. Палац садибного типу, що примикає до До північно-західного муру, є одноповерховим і прямокутним в плані. Головний фасад палацу прикрашають ризаліт і пілястри. Великі прямокутні вікна обрамлені лиштвами. Весь декор палацу виконаний штукатуркою.

Найбільше в палаці вражає непропорційно високий чотирьохсхилий дах із заломом. Складається враження, що його висота чи не вдвічі більша за основний об’єм будівлі.

На другому етапі будівництва, у середині XVIII ст. були побудовані оборонні стіни з бійницями і башти. Замок утворив квадрат розміром 65 на 65 метрів, з чотирма кутовими восьмигранними баштами, які перекриті наметовими дахами.

У 1774 році було закінчено будівництво в’їзної брами. Вежу збудували у центрі південно-західного муру. Вона восьмигранна, має два яруси. Над баштою зберігся викарбуваний під час будівництва замку герб містечка, який також містився у гербівнику міст і містечок Угорщини 1880 року. У 1798 році споруджений комплекс набрав теперішнього вигляду.

До садибного комплексу входять два господарських приміщення. Обидва вона одноповерхові. Перший примикає до північно-східної стіни, інший винесений за межі садиби. Сьогодні в стінах замку-палацу розташований протитуберкульозний санаторій.

Майже напроти замково-палацового комплексу в самому центрі селища побачимо пам’ятник учасникам антигабсбурзьких визвольних рухів – 50 куруцам. Монумент, що являє собою увінчану турулом колону, постав у 1903 році на честь 200-ліття битви куруців на Лемацькому полі неподалік від Довгого на чолі з Томашем Есе.

Прогулюючись центром Довгого, не можливо не помітити параду 4 храмів різних конфесій, які вишукалися в шеренгу уздовж головної вулиці Довгого. Три з них: римо-католицький, греко-католицький і православний знаходяться на одній лінії і своєю різноманітністю утворюють чудовий архітектурний ансамбль центра Довгого.

Подивимося на кожний храм окремо.
Найближча до замку – православна церква Успіння Пресвятої Богородиці, виконана тим не менш у закарпатському стилі. Храм будували протягом 1909 – 1911 років, як греко-католицьку. Незважаючи на позолочений по-православному верх та викрашені у синій колір стіни, храм виглядає дуже гармонійно.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!