Ще при комуністичному режимі у нашій державі було створено інститут народних засідателів. На той час це було досить великою честю потрапити до їхнього складу, взяти участь у судовому засіданні та відчути себе мало не вершителем долі людської.

 Законом України «Про судоустрій і статус суддів» визначено статус народного засідателя уже незалежної України. Якщо коротко, то народний засідатель  вирішує справи у складі суду разом із суддею, забезпечуючи згідно з Конституцією України безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя.

Крім того, їх наділили повноваженнями судді. На народних засідателів поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків зі здійснення правосуддя. За обґрунтованим клопотанням народного засідателя заходи безпеки щодо нього можуть вживатися і після закінчення виконання цих обов’язків.

А як же працюють народні засідателі у нашому місті та районі? Саме про це повели розмову із керівником апарату Володимир-Волинського міського суду Лідією Штик. Як зазначила в розмові Лідія Петрівна, на першому етапі створення інституту народних засідателів суд сам відбирав кандидатів із числа тих, кого рекомендували трудові колективи. Бо не кожний міг стати народним засідателем, оскільки є певні умови: вік від 30 до 65; відсутність обмеженої дієздатності; проживання на території поширення юрисдикції суду; вільне володіння державною мовою. Крім того, не можуть бути народними засідателями працівники суду, нотаріату, правоохоронних органів та депутати.

У подальшому, як зазначила пані Лідія, відібрані кандидатури формувалися списком та відправлялися на затвердження депутатів міської та районної рад. Якщо взяти чисельність народних засідателів, то на території нашого краю їх є 40 осіб. Ось тільки цей список було важкувато сформувати, бо багато хто із запропонованих кандидатур просто відмовлявся від такої почесної місії.

Причин є кілька. Основною причиною Лідія Петрівна назвала ту, що в людини попросту відбирають час: як вільний, так і робочий. Але за цим, на нашу думку, криється іще одна причина: згідно законодавства про боротьбу із корупційними проявами народні засідателі зобов’язані подавати річні декларації про доходи, в яких мають вказати винагороду за участь в судових засіданнях. Це підтвердили у податковій службі. А це, вже даруйте, для звичного трударя або навіть того ж учителя трохи лячно.

Бо коли вчасно не оформиш все як слід, або ще гірше, взагалі про таку процедуру забудеш, можна згодом самому опинитися на лаві підсудних (в якості людини, відносно якої склали протокол про корупційні діяння).

Хто із народних засідателів має бути присутній під час розгляду судової справи, визначає програма. Але не більше одного місяця на рік народний засідатель працює в суді, крім випадків, коли продовження цього строку зумовлено необхідністю закінчити розгляд справи, розпочатий за їхньої участі.

Оплата за участь в судових процесах не повинна перевищувати прожитковий мінімум у розрахунку за години участі в судових процесах. Зазначені виплати здійснюються територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів Державного бюджету України. Це також є немало важливою причиною того, що люди відмовляються від статусу народного засідателя.

У приклад Лідія Петрівна навела те, як в одному із апеляційних судів народні засідателі заявили самовідвід власне через низьку оплату. Нині ж Рада суддів звернулася до Кабміну з проханням переглянути умови оплати народним засідателям, щоб хоча б таким чином зацікавити людей та зберегти тих народних засідателів, перелік яких затверджений місцевими радами.   

Письмове запрошення для участі у здійсненні правосуддя надсилається судом народному засідателю не пізніше ніж за сім днів до початку судового засідання. У запрошенні зазначаються права та обов’язки народного засідателя, перелік вимог до народних засідателів, а також підстави для увільнення їх від виконання обов’язків. Одночасно із запрошенням надсилається письмове повідомлення для роботодавця про залучення особи як народного засідателя.

Роботодавець, як наголосила пані Лідія, зобов’язаний звільнити народного засідателя від роботи на час виконання ним обов’язків зі здійснення правосуддя.

У яких же судових процесах бере участь народний засідатель? На це питання керівник апарату зазначила, що ЦПК України встановлено  вичерпний перелік справ, розгляд яких відбувається у складі одного судді і двох народних засідателів. До такого переліку справ належать справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, про усиновлення, про надання психіатричної допомоги в психіатричному порядку, про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.

Бути народним засідателем – місія відповідальна та почесна. Але водночас – копітка. Заробітна плата – маленька, декларування доходів – обов’язкове, та ще й відволікання від робочого процесу. Тому й не дивно, що замість дворічного перегляду списку народних засідателів місцевими радами, їх доводиться затверджувати частіше. Такі реалії…

Людмила Гнатюк

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!