Незабаром розпочнеться пята хвиля демобілізація, на черзі – шоста. Тисячі бійців, пройшовши горнило війни, повернуться додому, а військові підрозділи, здійснивши ротацію, поповняться новими кадрами і знову займуть бойові позиції. Та чи є ким замінити мобілізованих і наскільки зросла кількість бажаючих служити після того, як значно підвищили грошове забезпечення в українській арміїі? Про це та інше дізнавались у військового комісара об’єднаного комісаріату підполковника Руслана Яція.

 – Руслане Ярославовичу, скільки чоловік з міста та району підлягає призову до лав ЗСУ і скільки вдалося уже призвати?

– З початку року виклику на призовну комісію підлягало 860 осіб, із них викликано 835,  прибуло 514. Визнано придатними 264, з них 231 ті, які не досягли призовного віку. 33 призовника відправлено у війська, з них 8 – з міста та 25 – з району. Слід зазначити, що з усіх призовників, котрі були викликані, є ті, хто має право на відтермінування та звільнення від строкової служби (непридатні за станом здоров’я, студенти стаціонарної форми навчання, засуджені, священнослужителі та ін.). Обов’язково перед кожною відправкою наголошую, що ті, хто йде на строкову службу, до ведення антитерористичної операції не залучається, а проходить службу у пунктах постійної дислокації військової частини. Це можуть бути підрозділи Національної гвардії, ДПСУ, Державної спеціальної служби транспорту та нашої 14 ОМБр.

 – У порівнянні з минулими роками грошове забезпечення у збройних силах значно зросло. Чи вплинуло це на збільшення  охочих служити за контрактом?

– Підписали контракт із ЗСУ 84 військовослужбовці. З району – 34, з міста – 50. Із них – 16 призовного віку. Найстаршому з контрактників – 56 років.  Підвищення грошового забезпечення великого бажання служити не викликало, принаймні у нашому регіоні, що межує із Білоруссю та Польщею. У центральній частині України ситуація інша. А от у нас вважається, що такі гроші можна заробити, переїхавши з товаром кілька разів за кордон. Про патріотизм взагалі мова не йде у такому випадку.

 –  Відомо, що чимало жінок також  йдуть до  війська…

–  Так, але зараз зробили обмеження і з  їх числа набирають  насамперед медиків, кухарів та зв’язківців.

 –  На який термін підписується контракт?

– Ті, які були призвані до мобілізації  і відслужили не менше 11 років, мають право підписати його на шість місяців. Якщо особливий період закінчиться, або ж оголосять рішення про демобілізацію, а термін підписання контракту не закінчився, він припиняється достроково. Для тих, хто перебуває у військкоматі на обліку, а також рядовий склад підписують контракт на 3 роки, сержанти, старшини – на 5.

 – Період «дикої мобілізації» показав, що слід ретельніше здійснювати відбір до лав ЗСУ, оскільки багато хлопців є психологічно не готові до несення служби. Що зараз робиться у  цім напрямку?

– На базі військкомату працює штатний психолог, який проводить тестування з мобілізованими.  Коли триває призовна комісія нам виділяють ще одного спеціаліста з лікарні. За результатами тестів визначається, чи придатна людина до служби, чи ні. І не важливо, на який вид служби призивається, якщо вона їх не напише, – до війська не призивається. Протягом року мали два таких випадки. Це при тому, що фізичний стан здоров’я призовників був у нормі.

 – Подейкують, що знову розносять повістки. З чим це повязано? Адже сьому хвилю мобілізації не оголошено?

– Після розпаду Радянського Союзу облік військовослужбовців опинився у занедбаному стані. І коли розпочалась АТО на Сході, його фактично не можна було привести у порядок. Тепер намагаємось зробити це, але не документально, а практично. Тому повістки отримують усі, хто перебуває на обліку у військкоматі, для уточнення облікових даних. Траплялося, що викликали чоловіка, а він приходив і запитував, для чого його запросили, адже у нього четверо дітей? А за даними облікової картки, яка велась за радянських часів, він взагалі неодружений. У подібному випадку така людина мала б бути оштрафована. Є і такі, які втратили здоров’я, і стали інвалідами, проте у нас вони рахуються здоровими. Тож ще раз хочу наголосити, що вручення повісток не означає, що завтра когось заберуть на Схід. Робиться це, в першу чергу, для уточнення облікових даних.

Крім того, призовники зобов’язані не менше одного разу на п’ять років пройти військово-лікарську комісію для визначення придатності або непридатності для проходження подальшої служби. І лише від рішення ВЛК, залежить, чи підлягатимуть вони мобілізації у випадку оголошення сьомої хвилі, чи ні. Тож наразі  непокоїтися, що когось заберуть на передову після вручення повістки не слід.

Жанна БІЛОЦЬКА

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!