Теперішню фінансову кризу українцям пережити значно складніше, ніж у всі попередні роки економічних труднощів, помітили у консалтинговій компанії AFS. Там вважають, що у 90 роки люди не відчули такого падіння купівельної спроможності, як протягом 2014-2016 років.

«Справа в тому, що за останні 20 років у житті кожного з нас з’явилися десятки нових споживацьких звичок. За моїми спостереженнями, пересічний українець став споживати на 66% більше товарів, ніж у 1992 році, та потребувати на 23% більше послуг», – говорить порталу «Знай» аналітик Володимир Марченко.

Причиною суттєвого збільшення споживання є перехід держави до капіталізму. Через це стало значно більше магазинів і товарів у них. Оскільки всі точки із продажу стали приватними, то власники намагається зробити все, щоб збути речі або нав’язати свої послуги.

«Використовують рекламу, акції, маркетингові прийоми. Через це люди стають все більш залежними від покупок. Скажімо, навіть на початку 2000-х важко було уявити, що все насіння продаватимуть у таких пакетах, як печиво чи чіпси. Що його складатимуть залежно від розміру й пропонуватимуть полущене. Також тоді не уявляли, що вугілля й дрова для багаття також продаватимуть у магазинах. А що вже говорити про те, що більшість сучасних автовласників не обслуговують самотужки авто і навіть не миють. На початку 1990-х про ніхто і не мріяв. Велика частина жінок робить манікюр у салонах, кожні 2 тижні приходить туди на корекцію», – пояснює фахівець.

Після знецінення гривні у три рази людям дуже неприємно й прикро, що звичні для них покупки й послуги стали дуже дорогими.

«Особливо це відчутно для людей середнього достатку. Бутильована вода з доставкою додому для них стала дорогою, автомийка – також не по кишенні, а улюблений сорт хліба продається дорожче 10 гривень. Що там вже говорити про путівки за кордон. Ще 2013 року тиждень у Туреччині обходився у 13 тисяч гривень, а зараз – у 30. Найлегше нашу кризу переживають пенсіонери, вони через постійний брак коштів суттєво не розширили свого споживацького кошика. Єдине, за що їм приходиться переплачувати, це за ліки та комунальні послуги», – пояснює Володимир Марченко.

Нагадаємо, за останні 20 років українці пережили 11 криз. Вперше, 1991-го, потім була гіперінфляція. 1996-го відбулася криза через зміну грошової одиниці. 1998 року російська криза відбилася й на вітчизняній економіці. 2000 — була азійська криза, виросли у вартості іноземні товари.

2004 року пройшла внутрішня українська криза. 2007 у США почалися кризові явища, за рік вони проявилися в Україні. Гривня стала знецінюватися. Постраждали мільйони людей, які взяли кредити у іноземній валюті. У 2008 і 2011 роках білоруська криза вплинула на вітчизняну економіку. 2012 року золотовалютні резерви скоротилися до мінімуму, вартість гривні було нічим підтримувати, крім цього були мінімальні доходи від експортерів. 2014 року гривня девальвувала майже у три рази, українці вивели із банків 156 млрд гривень.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!