З 1 жовтня «пластик» почнуть видавати дорослим і 14-річним.

Українців незабаром чекають нововведення при видачі нових внутрішніх паспортів: з 1 жовтня їх почнуть замінювати на посвідчення особи на пластикових картках – так звані ID-паспорта. Нагадаємо, 14 липня Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону» Про Єдиний демографічний реєстр і документи, що підтверджують громадянство України», і днями його повинен підписати президент. Зокрема, стане обов’язковим отримання ID-паспорта з 14 років, а не з 16-ти, як зараз, уточнено порядок видачі та обміну діючих паперових паспортів на ID-паспорта тим, хто його втратив (втратив, вкрали), або якщо документ став непридатним (потрапив в воду, пошарпався), або за бажанням громадянина.

НАВІЩО. Поступова заміна паперових паспортів на ID-паспорта – одна з вимог ЄС. Як роз’яснив нам спікер Держміграційної служби (ДМС) Сергій Гунько, паспорта-картки набагато краще захищені, ніж паперові (зокрема, голограмами), їх неможливо підробити. Наприклад, не можна замінити фото справжнього власника на чуже, щоб потім з цього паспорту взяти кредит, продати чуже майно і навіть отримати закордонний паспорт (останнє цікавить злочинців, які перебувають у розшуку. – Авт.). «Міняти старий паспорт на новий не обов’язково, але плануємо за чотири-п’ять років провести повний обмін», – говорить Гунько.

ЯК ВИГЛЯДАЄ. Новий документ нагадує пластикові водійські права або пенсійне посвідчення. На його лицьовій стороні – цифрове фото власника, його підпис, П. І. Б., дата народження, стать, ідентифікаційний код або слово «відмова» поруч з кодом. У лівому верхньому куті розташований значок про наявність електронного чіпа (прямокутник з колом усередині). На чіпі дублюється вся зазначена на паспорті інформація. На зворотному боці – місце народження, відмітка про видачу закордонного паспорта, якщо він є, термін дії документа. До речі, для 14-річних він складе 4 роки, для всіх інших – 10 років.

ЯК ЗАРАЗ. Як уточнив Гунько, нині ID-паспорта видають тільки 16-річним, і то не скрізь, а там, де в офісах паспортних столів уже встановлено відповідне обладнання. Поки воно є лише в 330 офісах з 600 по країні, але в ГМС обіцяють, що станом на 1 жовтня його закуплять і встановлять по всій Україні, а не тільки в Києві, обласних центрах і великих містах. Там, де обладнання поки немає, навіть 16-річним видають традиційну синю книжечку. Вона дійсна максимум 9 років, так як в 25 років треба вклеювати в паспорт нову фотографію, але тепер замість вклейки фото видадуть ID-паспорт.

ВАРТІСТЬ. Перший раз 14-16-річним документ видадуть безкоштовно, всім іншим – за плату. У новому законі прописано, що вона не може бути більше 10% мінімальної зарплати (зараз 145 грн.), але, за словами Гунько, цю суму щорічно затверджуватиме Кабмін.

ПРОБЛЕМИ. 16-річні власники ID-паспортів вже зіткнулися з труднощами: їх документ відмовлялися визнавати в банках, на пошті, в установах, вимагаючи «справжній» паспорт. Гунько відповідає, що цієї проблеми через півроку з дня видачі вже немає, так як ГМС відразу розіслала роз’яснення із зазначенням елементів захисту паспорта від підробки в усі держструктури і ряд приватних (наприклад, банки). «Якщо співробітник якоїсь установи відмовляється визнавати ID-паспорт, скаржтеся його керівнику, не допоможе – звертайтеся письмово в ГМС», – радить Гунько.

Плюси і мінуси нової «ксиви»

ПЛЮСИ:

Високий ступінь захисту від підробки, що виключає можливість використання документа в злочинних цілях.

Зручність зберігання і користування через невеликих розмірів, підвищеної міцності і водостійкості

Додаткова інформація у вигляді вказівки ідентифікаційного номера (ІПН), не потрібно буде носити з собою оригінал ІПН і знімати з нього копії.

Згадаю новину: Паспорт стає обов’язковим для українця з 14 років

МІНУСИ:

Обмежений термін дії, так як, на відміну від нинішніх паспортів, документ потрібно міняти кожні 10 років.

Додаткові витрати на отримання документа, які з кожним роком можуть рости, адже обчислюються в мінзарплаті.

Відсутність в паспорті даних про реєстрацію місця проживання та сімейний стан, що потребують мати довідку про те, де людина зареєстрована (прописана) і при необхідності пред’являти свідоцтво про шлюб.

Не ясно, як людина може підтвердити, що вона дійсно не перебуває в шлюбі (це необхідно, наприклад, при продажі нерухомості, коли потрібна згода іншого з подружжя). Зараз це підтверджується відміткою в паспорті.

Неможливість внести в ID-паспорт додаткові дані, наприклад, групу крові та резус.

Автор: Олександр Панченко

Джерело: «Сегодня»

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!