Сучасний етикет – це правила поведінки, що допомагають виробляти приємне враження і будувати ефективне спілкування. Насправді основи етикету досить прості. Це культура мови, елементарна ввічливість, охайний зовнішній вигляд і вміння керувати своїми емоціями. І те й інше стосується як чоловіків, так і жінок.

 1. Ніколи не приходьте в гості без попередження.

Одна британська леді говорила, що при появі непроханих гостей вона завжди одягає туфлі, капелюшок і бере парасольку. Якщо людина їй приємна, вона вигукне: «Ах, як вдало, я тільки що прийшла!». Якщо неприємна: «Ах, яка шкода, я повинна йти».

 1. Парасолька ніколи не сушиться в розкритому стані – ні в офісі, ні в гостях.

Її потрібно скласти і поставити в спеціальну підставку або повісити.

 1. Сумку можна ставити на коліна або на свій стілець.

Маленьку ошатну сумочку-клатч можна покласти на стіл, об’ємну сумку повісити на спинку стільця або поставити на підлогу, якщо немає спеціального стільчика (такі часто подають в ресторанах). Портфель ставлять на підлогу.

 1. Целофанові пакети допустимі тільки після повернення з супермаркету, також як і паперові фірмові пакети з бутиків. Носити їх потім з собою в якості сумки – жлобство.
 1. Чоловік ніколи не носить жіночу сумку. І жіноче пальто він бере тільки для того, щоб донести до роздягальні.
 1. Домашній одяг – це штани і светр, зручні, але мають пристойний вигляд.

Халат і піжама призначені, щоб вранці дійти до ванної, а ввечері – з ванної у спальню.

 1. З того моменту, як дитина поселяється в окремій кімнаті, привчіться стукати, заходячи до неї. Тоді і вона буде чинити так само, перш ніж увійти в вашу спальню.
 1. Жінка може не знімати в приміщенні капелюх і рукавички, але не шапку і рукавиці.
 1. Загальна кількість прикрас з міжнародного протоколу не повинна перевищувати 13 предметів, причому сюди включаються ювелірні ґудзики.

Поверх рукавичок не вдягають кільце, але браслет – можна. Чим темніше на вулиці, тим дорожчі прикраси. Діаманти раніше вважалися прикрасою для вечора і заміжніх дам, проте останнім часом допускається носити діаманти і вдень. На молодій дівчині сережки-гвоздики з діамантом близько 0,25 карат цілком доречні.

 Правила оплати замовлення в ресторані: якщо ви вимовляєте фразу «Я вас запрошую», – це значить, ви платите.

Якщо жінка запрошує ділового партнера в ресторан, платить вона. Інша формулювання: «А давайте сходимо в ресторан», – в цьому випадку кожен платить за себе, і тільки якщо чоловік сам пропонує заплатити за жінку, вона може погодитися.

 1. Чоловік завжди першим входить в ліфт, але виходить першим той, хто ближче до дверей.
 1. В автомобілі найбільш престижним вважається місце позаду водія, його займає жінка, чоловік сідає поруч з нею, і коли він виходить з машини, то притримує дверцята і подає дамі руку. Якщо чоловік сидить за кермом, жінці теж краще зайняти місце за його спиною. Однак, де б жінка не сиділа, чоловік повинен відкрити перед нею дверцята і допомогти вийти. У діловому етикеті останнім часом чоловіки все частіше порушують цю норму, користуючись девізом феміністок: «У бізнесі немає жінок і чоловіків».
 1. Говорити привселюдно про те, що ви сидите на дієті – поганий тон.

Тим більше не можна під цим приводом відмовлятися від страв, запропонованих гостинною господинею. Обов’язково похваліть її кулінарні таланти, при цьому ви можете нічого не їсти. Також слід чинити з алкоголем. Не варто повідомляти всім, чому вам не можна пити. Попросіть білого сухого вина і злегка пригубіть його.

 1. Теми-табу для світської бесіди: політика, релігія, здоров’я, гроші.

Недоречне запитання: «Боже, яке плаття! Скільки ви за нього заплатили? ». Як реагувати? Мило посміхніться: «Це подарунок!». Переведіть розмову на іншу тему. Якщо співрозмовник наполягає, м’яко скажіть: «Я не хотіла б про це говорити».

 1. До кожної людини, яка досягла 12 років, рекомендується звертатися на «ви».

Огидно чути, коли люди говорять «ти» офіціантам або шоферам. Навіть до тих людей, з ким ви добре знайомі, в офісі краще звертатися на «ви», на «ти» – тільки наодинці. Виняток – якщо ви однолітки або близькі друзі. Як реагувати, якщо співрозмовник завзято «тикає» вам? Спочатку перепитаєте: «Вибачте, ви до мене звертаєтеся?». Інакше-нейтральне потиск плечима: «Вибачте, але ми не переходили на« ти ».

 1. Обговорювати відсутніх, тобто, попросту пліткувати, неприпустимо.

Недозволено говорити погано про близьких, зокрема обговорювати чоловіків, як це у нас прийнято. Якщо чоловік поганий – чому ти з ним не розведешся? І точно також недозволено з презирством, з гримасою говорити про рідну країну. «У цій країні всі жлоби …» – в такому випадку Ви теж відноситеся до цього розряду людей.

 1. Прийшовши в кіно, театр, на концерт йти до своїх місць слід тільки обличчям до сидячих.Першим проходить чоловік.
 1. Дев’ять речей слід тримати в таємниці: вік, багатство, щілину в будинку, молитву, склад ліків, любовний зв’язок, подарунок, шану і безчестя.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!