За останні півтора року в ДТП на мирних дорогах загинуло вчетверо більше українців, ніж за той же період у зоні бойових дій на сході країни. 

Це також підтверджує матеріал опублікований «Громадським» в рамках інформаційного партнерства з виданням Новое время.

Останнім часом смерть стала занадто частим попутником на українських дорогах. Дані Нацполіції свідчать, що шанси загинути в дорожньо-транспортних пригодах (ДТП) для українців вчетверо вищі, ніж вірогідність загинути в зоні АТО: у 2015‑му в аваріях попрощалися з життям 3,9 тис. осіб, а на Донбасі армія за той же період безповоротно втратила 1,1 тис. військовослужбовців.

І на цьому слизькому шляху українці лише сильніше тиснуть на педаль газу: смертність у ДТП в перерахунку на 100 тис. населення вже перевищила показник 2012 року. Хоча тоді в офіційній статистиці враховувалися Крим і найбільш густонаселені райони Донбасу, які нині перебувають під контролем так званих республік.

Кількість травмованих пасажирів, водіїв і пішоходів теж збільшується. За перше півріччя 2016‑го постраждали 15,5 тис. осіб, у той час як за аналогічний період 2015‑го – 12,1 тис.

В країні зростає не тільки травматизм, але й загальне число ДТП: за весь минулий рік сталося 134 тис. випадків аварій і наїздів, а загалом за шість місяців 2016‑го – 72 тис. випадків, що за підсумками року може вилитися у більш ніж 140 тис. пригод.

Основними причинами зростання числа дорожніх лих у Нацполіції називають перевищення швидкості руху, невміле маневрування, керування у нетверезому стані.

Та ще й нові поліцейські, на думку Богдана Глядика, партнера юркомпанії АвтоЮрист, яка займається ДТП, погано обробляють аварійні випадки і зовсім не провадять профілактику.

До того ж в Україні можна уникнути відповідальності при вчиненні ДТП, важко довести провину у смертельній аварії і домогтися страхових виплат.

«Анархія запанувала на українських трасах», – обурюється Глядик.

48_wide_ukr 30-dtp_reason_site_ua

Небезпечні дороги

Статистика свідчить, що Київ – найнебезпечніший для всіх учасників руху регіон країни. Минулого року в Києві відбулося 35,8 тис. ДТП. В Одеській, області, що зайняла друге місце, кількість дорожніх пригод вдвічі менша — 12 тис. Далі йде Харківщина зі своїми 10 тис. випадків.

За рівнем ДТП зі смертельним результатом Київ випереджає багато великих європейських міст. Тут щорічно на кожні 100 тис. жителів фіксують приблизно 4,6 випадків летального результату для учасників аварій. За даними Європейської ради безпеки дорожнього руху, в Берліні цей показник дорівнює 1,6, а в Лондоні – 2,5.

Вітчизняні показники і взагалі виглядають страшними за європейськими мірками. За даними Всесвітньої організації здоров’я, у Швеції – однієї з найбільш благополучних країн Старого Світу з вуличної безпеки — коефіцієнт смертності в ДТП дорівнює 2,8 на 100 тис. осіб. Український рівень втричі гірший – 10,8 смертей на 100 тис. осіб. Він помітно перевищує не тільки шведський, але й аналогічні коефіцієнти для Німеччини – 4,3, Франції – 5,1 і навіть експресивної Італії – 6,1. З країн ЄС найближче до України Польща – 10,3 і Литва – 10,6 смертей на 100 тис. населення.

Лихачі та дороги 

У Нацполіції саме перевищення швидкості називають головною причиною ДТП, внаслідок яких є постраждалі – 5,5 тис. випадків по країні за 2015 рік. Далі за зменшенням – йдуть аварії при маневрах (3,3 тис.) і водіння в стані алкогольного сп’яніння (2,3 тис. випадків).

Пияцтво все впевненіше виходить на перші ролі в статистиці дорожніх пригод. Тільки за перші півроку 2016‑го водії-пияки стали причиною 1,2 тис. аварій – це плюс 26% до аналогічного торішнього показника.

Слідом за пияцтвом йде неправильний проїзд перехресть, недотримання дистанції, перехід дороги в невстановленому місці, порушення при проїзді пішохідних переходів. Остання з топ-причин важких аварій – виїзд на зустрічну.

Загалом же жертвою кожного 20‑го ДТП з потерпілими в Україні стають саме пішоходи.

Багато експертів говорять ще про одну – приховану – причину серйозних аварій: поганий стан доріг і незадовільне обладнання пішохідних переходів.

Провокує порушників і відносна безкарність. Причому навіть для тих, хто винен у найсерйозніших аваріях.

Загалом картина аварійності та смертності на українських дорогах вражає, але насправді вона ще сумніша, ніж в офіційних звітах поліції. Статистика від правоохоронців, як уточнює Загреба, не містить даних про тих, хто помер після ДТП вже в лікарні. Він наводить такі цифри від Нацполіції: за перше півріччя 2016 року в країні в аваріях загинуло 1,4 тис. осіб (-11% до попереднього періоду), а отримали травми 15 тис. осіб (+27% до минулого півріччя).

Каральний штраф закону

Коли мова заходить про те, що робити, юрист Глядик категоричний: насамперед посилити покарання.

«Керування автомобілем у стані сп’яніння взагалі потрібно криміналізувати. Кримінальна відповідальність повинна передбачати величезний штраф, арешт, громадські і виправні роботи. І навіть обмеження свободи»,— говорить він.

Експерт наводить приклад США: там існує система накопичення штрафних очок, яка дозволяє виявляти злісних порушників. В Україні з серпня цього року Верховна Рада збільшила штрафи для водіїв-пияків: якщо раніше вони могли відбутися переляком і штрафом в 3 тис. грн., то тепер покарання доходить до 40 тис. грн., до того ж їх позбавлять прав на рік. За повторне порушення від водіння відлучать на два роки, а потім – і на десять років.

Однак Загреба впевнений, що навіть це позитивне нововведення кардинально не змінить ситуацію. Мовляв, поліція не має права зупинити водія і перевірити, чи тверезий він. Алкотест в країні проводять тільки після ДТП. «А от у Штатах поліцейські вільно можуть перевірити, чи не п’яний водій. А значить, і запобігти ДТП»,— розповідає експерт, який навчався в США і захистив там роботу з безпеки руху.

Теперішня Україна нагадує Загребі Європу зразка 1970-80‑х, яка зіткнулася з валом аварій. Тамтешні політики знайшли вихід – різко збільшили штрафи, зокрема і для пішоходів. І тим самим переламали тенденцію – аварійність на європейських дорогах пішла вниз.

Саме так, розповідає польський журналіст Михайло Потоцький, вчинила влада його батьківщини. І за 20 з лишком років аварійність в Польщі знизилася з 53 тис. випадків за рік до 32 тис. І це при тому, що кількість автомобілів в країні неухильно зростала.

Сьогодні грошова узда в ЄС жорстка і відчутно б’є по кишені порушника. Так, у Франції водій, який не поступився пішоходу на переході, заплатить до €375 при середній зарплаті по країні в €2 ,6 тис. В Україні за подібне порушення автовласник віддасть 255 грн., а середній заробіток в країні дорівнює 4,3 тис. грн.

У Норвегії за перевищення швидкості 65 км/год. водія можуть заарештувати на 18 діб та анулювати права. А розмір штрафу досягне половини зарплати порушника. Українець за подібний інцидент заплатить лише 510 грн. Аварійність у скандинавів втричі нижче, ніж в Україні.

У країні проблема ще й з фіксацією порушень.

Тим часом в парламенті, за словами народного депутата Антона Геращенка, радника голови МВС, законодавці планують посилити штрафи. Він сам вніс закон про зниження мінімально допустимого рівня алкоголю в крові водія — до 0,3 проміле. «Це півлітра пива або келих вина»,- пояснює Геращенко. Такий принцип, за його словами, діє в багатьох європейських країнах.

У Нацполіції плани менш визначені. За словами Євгена Жукова, представника поліцейського відомства, там хотіли б переглянути систему дорожнього руху, а також активніше контролювати технічний стан транспорту.

А ось Загреба, натхненний американський досвідом, виступає за системний підхід. Мовляв, у США є спецструктура, яка аналізує всі дані по місцях, де найчастіше трапляються аварії. І експерти вирішують, що потрібно змінити в кожному конкретному випадку. «У нас же все робиться хаотично. Значить, аварій стане більше, а загибель людей на дорогах перетвориться на масштабну катастрофу», – підсумовує Загреба.

Автор: Максим Буткевич

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!