Через те, що українці нерідко вкладають свої заощадження в покупку валюти, а ціни на імпортні товари залежать від стабільності гривні, багатьох цікавить питання, яким буде осінній курс долара.

Після того, як українському уряду було обіцяно у виділенні траншу від МВФ в 1 мільярд доларів і 600 мільйонів від ЄС, багато українців сподіваються, що курс гривні щодо валют стабілізується. Для того, щоб спрогнозувати, коли долар почне дешевшати, необхідно розглянути основні етапи, пов’язані з виділенням кредиту МВФ, передає Преса України.

Відомо, що в моменти ключових політичних рішень активність на світових фондових біржах припиняється. Адже учасники торгів чекають політичних рішень і реагують на них змінами курсів валют і цінних металів. Першою датою, коли міг змінитися курс гривні щодо валют, було 14 вересня 2016 року, коли проходило засідання глав правління МВФ і вирішувалося питання про можливе виділення третього траншу для України.

Після того, як керівники МВФ проголосували за виділення третього етапу кредиту для України, міжбанківський курс долара по відношенню до гривні впав на 10 копійок. На чорному валютному ринку долар подешевшав ще більше – на 40 копійок. До моменту рішення МВФ не було зрозуміло, чи дадуть черговий транш українському уряду. З цієї причини валютники чорного ринку намагалися максимально роздути курс долара і зіграти на невизначеності. Адже в разі відмови МВФ надати третій транш, за прогнозами фахівців, курс долара до кінця року міг досягти позначки 30 гривень. Але звістка про третій транш МВФ послужила приводом до зміцнення гривні. Зрозуміло, що повернення гривні до колишнього курсу можливе лише після того, як транш МВФ буде остаточно переведено в Україну.

До цього моменту НБУ і чорний ринок можуть непередбачувано розгойдувати курс долара. Але швидше за все, наближення долара США до рівня 27 гривень поки не буде.

Стрибок долара до цієї позначки в серпні 2016 року був можливий лише на тлі невизначеності з кредитом МВФ. Але оскільки в бюджеті України на 2016 рік було закладено курс близько 24 гривні за долар, при підвищенні курсу до позначки 27 гривень ринкові відносини в багатьох сферах завмерли. Справа в тому, що підвищення курсу валют веде до того, що підвищується ціна на імпортні товари.

Внаслідок цього імпортні товари ростуть в ціні, купівельна спроможність українців знижується, а торговельні обороти продажів імпортних товарів падають. Тому для торговельних відносин всередині країни підвищення курсу долара вкрай невигідно, а чорний ринок валютних операцій не ризикує роздувати курс надовго. Деякі українці цього не розуміють і все одно активно скуповують валюту при її зростанні. В результаті незабаром після падіння курсу вони втрачають на різниці купівлі та продажу валют.

Восени є низка причин, по яким курс долара може рости. По-перше, український Кабмін готується до опалювального сезону і закуповує імпортний газ. Це означає, що уряду потрібні деякі запаси валюти, щоб розплатитися за 8 мільярдів кубометрів імпортного газу в другому півріччі 2016 року. По-друге, восени українському уряду доведеться повертати відсотки за іноземні кредити. Частина траншу МВФ може піти на погашення раніше взятих кредитів. По-третє, традиційно восени попит на валюту зростає приблизно на 10%. Українці починають активно купувати долар.

По-четверте, восени збільшується активність експортерів агропродукції. Якщо квоти на експорт на 2016 рік будуть використані повністю, експортери можуть притримати свою продукцію до початку 2017 року, коли ціна на продукти почне рости. Коли ж можна очікувати стабілізації гривні по відношенню до долара?

До виділення МВФ третього траншу, чорний ринок може робити спроби розхитувати валютний коридор і заробляти на паніці українців. Але як тільки гроші МВФ будуть зараховані на рахунки Нацбанку, повинна відбутися стабілізація курсу гривні і зниження вартості долара. Багато що тут залежатиме від політики самого Національного банку. Видимих причин для зростання курсу долара в Україні зараз немає. Але, якщо Нацбанк як і раніше не буде регулювати курс валютного коридору, і не стане викидати на міжбанківські торги додаткові запаси валюти, гривня може знову почати дешевшати.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!