Стрічка вже викликала гострі дискусії в Україні та Польщі

Завтра, 7 жовтня, у Польщі на екрани кінотеатрів виходить фільм «Волинь». Стрічка одного з найкращих польських режисерів Войцеха Смажовського – художня екранізація однієї з найбільш складних та суперечливих сторінок польсько-українських відносин. Ідеться про події на Волині 1943 року, які українська сторона трактує як міжнаціональний конфлікт і навіть війну, а польська – як різню та геноцид поляків.

Зацікавлення фільмом триває не один рік. Через особливість теми воно було ще до початку зйомок, а це ще 2013-2014 роки, і під час них. Напередодні прем’єри стрічка спричинила чималі дискусії в обох країнах. Повідомляє Львівська газета.

Сюжет фільму вибудований на основі збірки оповідань Станіслава Сроковського «Ненависть». Ролі у картині зіграли і поляки, й українці. Сам режисер характеризує свою картину, як «фільм про любов у нелюдські часи».

«Батько Зосі вирішує видати її за найбагатшого у селі вдівця, незважаючи на те, що його дочка любить українського хлопця. Незабаром життя місцевого населення докорінно змінила Друга світова війна», −  йдеться у короткій анотації до фільму.

Експерти ж прогнозують, що стрічка може викликати нові загострення у польсько-українських відносинах.

Нагадаємо, про тему Волині з новою силою заговорили в Польщі цього року. Наприкінці липня польський Сейм ухвалив безпрецедентну заяву, якою встановив Національний день пам’яті жертв геноциду, вчиненого українськими націоналістами проти громадян ІІ Речі Посполитої у 1943 − 1945 роках.

Попри те, що фільм ще офіційно не вийшов, перед прем’єрою у Польщі відбулося кілька передпоказів. Ті, хто вже переглянув картину, відзначають високу художнє цінність, емоційність та політичне забарвлення фільму.

«Фільм добрий і, на жаль, очевидно, матиме великий вплив на польське суспільство», − зазначає професор факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка Богдан Гудь.

За словами директора Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, фільму він ще не бачив, але мав нагоду ознайомитись із сценарієм.

«Українці геть не цікавили автора фільму, його завдання − дати саме таку відповідь на питання поляків «що сталося», якої вони очікують. Жодних відкриттів чи переосмислень, тільки утвердження односторонньої польської «правди», − написав про цю кінокартину Володимир В’ятрович.

Перші відгуки є і від українців в Польщі.

«Учора подивився фільм «Волинь» В. Смажовського і я сповнений протиріч. Намагаюся згадати всі фільми про війну, концтабори, комунізм, що я бачив, щоб зрозуміти замисл режисера. Але мені це не вдається. У моїй оцінці Смажовський пішов хибним шляхом, пішов легшим шляхом, піддався кресовим розповідям, захопився описами жорстокості. Фільм втискає в крісло, але водночас є нерівним (важко знайти заміну цього слова: він ніби незбалансований типу − все в одні ворота), а через це також і недостовірним», − написав головаОб’єднання українців у Польщі  Петро Тима.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!