Нерідко військовослужбовці, які пройшли крізь жахіття війни, яким вдалося вистояти у боротьбі з ворогом, після демобілізації залишаються наодинці зі своїми проблемами.

«Зігрій душу» – проект, який Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» реалізує спільно з волонтерами. Його мета – допомогти тим, хто повернувся з передової, адаптуватися до мирного життя. За три роки реалізації проекту відбувся 21 заїзд, реабілітацію пройшли понад 350 військовослужбовців.

Про це повідомляють у прес-службі Фонду, пишуть Волинські Новини.

«Хлопцям потрібно допомагати в соціалізації, неважливо, коли вони повернулися – два роки тому чи щойно. Проблеми залишилися ті ж, лише біль заховався, – зазначає керівник проекту «Зігрій душу» Анна Лисакова. – Ці хлопці побачили ціну життя. З ними потрібно працювати для того, щоб вони змінювали наше соціальне життя».

Тижнева програма реабілітації включає психологічну допомогу, соціальну адаптацію, відпочинок та лікування у санаторії, рефлексотерапію, коли учасники проекту малюють, виготовляють гончарні вироби. Також у рамках реабілітації відбуваються патріотичні заходи.

Анна Лисакова додає: особливість роботи волонтерів проекту полягає в індивідуальному підході до кожного учасника. Когось потрібно вмовляти, когось підтримати, з кимось… сваритися. Участь у реабілітації можуть взяти усі охочі військово­службовці. Головний пріоритет – бажання їхати і працювати над собою та наявність статусу учасника бойових дій. Ще одна вимога – повна відмова від алкоголю на період реабілітації.

Армія має рухатися

Горохівчанин Микола Бернадський воював на сході в лавах батальйону «Волинь». З передової чоловік повернувся рік тому. Про Дебальцеве і Горлівку, які довелося захищати від загарбників, Микола згадує неохоче. Після демобілізації підписав контракт. Наразі працює начальником відділення у Горохівському районному військовому комісаріаті. Микола Бернадський разом з іншими військовослужбовцями проходить реабілітацію на базі санаторію «Пролісок». Чоловік зазначає, що такі заходи украй потрібні для демобілізованих бійців. Вони допомагають відволіктися від буденності та зібратися з думками.

«Наша армія деградує. Ми два роки стоїмо в окопах. Армія має рухатися – або наступати, або здаватися. Стояти на місці, щодня втрачаючи хлопців, неправильно. І це не лише моя думка, – запевняє Микола Бернадський. Проте військовослужбовець додає, що деякі зрушення таки є. – Дуже хороший крок – створення контракту. Це заохочує людей іти до війська, адже в останні хвилі мобілізації добровольців було мало».

Доки розмовляємо з паном Миколою, помічаємо у фойє хлопця. До останнього не хочеться вірити, що він, попри юність, віч-на-віч зустрічався з війною та проходить реабілітацію. Але це так.

Повноліття зустрів на Майдані

Війна для Богдана Морозова, так звати хлопця, розпочалася з Майдану. 18-річчя він зустрів у Києві. Саме тоді розпочалися жорстокі протистояння у серці столиці. Той день на все життя закарбувався в пам’яті не лише Богдана, а й усього українського народу. Він увійшов у історію як Криваве Водохреще.

Після Майдану був батальйон «Азов», далі – війна, яку в нас ще досі називають АТО. Два місяці тому Богдан був звільнений у запас. Про реабілітацію у «Проліску» хлопець дізнався випадково від друзів.

«Для мене це дуже цікавий проект. Те, що ми беремо участь у ньому – великий плюс для кожного. Тут цікава програма, спрямована на оздоровлення і врегулювання психіки, адже не всі можуть самостійно впоратися з особистими проблемами, – розповідає Богдан. – Учора ми малювали. Кажуть, що це спеціальна програма реабілітації. Ти ніби знаходиш якісь потаємні закутки в голові й висвітлюєш їх на малюнку. Організатори докладають багато зусиль під час роботи з нами. Дуже приємно, що вони роблять це від душі».

Головний менеджер у соціальній сфері Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Оксана Демчук передала вітання учасникам програми від засновника Фонду Ігоря Палиці, який підтримує проект реабілітації військовослужбовців «Зігрій душу».

«Ігор Палиця і люди, які з вами працюють, виконують ту роботу, яку мала би робити держава. Ми розуміємо, що треба підтримувати тих, хто, ризикуючи життям, захищає нас. Тому, якщо у вас є певні проблеми чи питання, ви можете звернутися з ними у представництва Фонду, які працюють у кожному районі області», – зазначила Оксана Демчук.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!