Листопад вже традиційно розпочався доволі активно: студенти НАУ та НПУ ім. М. П. Драгоманова встигли розгорнути акції, а в Сан-Франциско протестують проти Дональда Трампа. Університетська молодь завжди вирізнялася активною громадською позицією і небажанням терпіти несправедливість, однак методи протестів відрізняються від країни до країни. Зібрали бурхливі студентські протистояння з різних куточків світу: читаємо і переконуємося, що наш голос має значення.

Сидячий протест у Грінсборо

1Хто: Чотири студенти агрокультурного і технічного коледжу Північної Кароліни. А потім ще 300.

Навіщо: Громадські активісти хотіли, щоб мережа магазинів роздрібної торгівлі «Вулворт» припинила свою політику расової сегрегації.

Як: 1 лютого 1960 року чотири темношкірих студента прийшли до магазину «Вулворт» та сіли за прилавок, який призначався тільки для білих. Вони не покинули свій пост навіть після втручання працівників закладу, а потім і поліцейських. За кілька днів до активістів приєдналося більше 300 студентів, які мирно сиділи і чекали обслуговування у «Вулворті», тоді як медіа широко висвітлювало цю тему, а учасники акції завойовували симпатію американської громадськості.

Наслідки: Ця подія викликала неабияке співчуття до темношкірих людей у ключовий період їхньої боротьби за громадські права. Акція призвела до утворення SNCC (the Student Non-Violent Coordinating Committee). Студентський ненасильницький координуючий комітет продовжив боротися з актами расової дискримінації у 1960-х роках. Цікаво й те, що цей магазин мережі «Вулворт» перетворився на Інтернаціональний центр громадських прав та музей.

2

 

«Кленова весна»

Хто: Студенти Квебеку під проводом студентських організацій, таких як Association pour une solidarité syndicale étudiante (Асоціація студентських профсоюзів) та Fédération étudiante universitaire du Québec(Федерація студентів університетів Квебеку).

Навіщо: Причина виявилася доволі тривіальною: канадський уряд вирішив підвищити вартість навчання. Хоча плата за вищу освіту у Квебеку все одно б залишилася нижчою, ніж у багатьох інших канадських провінціях, активісти заявили, що вони «відстоюють принципи». Крім цього, деякі студенти зазначили, що особисто їх ця зміна не зачепила б через те, що за навчання платять батьки. Але вони все одно вирішили протестувати, щоб підтримати товаришів та «боротися проти капіталістичної системи».

Як: Протести стартували у 2012 році й доволі швидко почали називатися «Кленовою весною». Назва пішла від французького виразу Printemps érable («Арабська весна») та того факту, що кленове дерево – загальновідомий символ Квебеку (до речі, франкомовної провінції) і Канади загалом. Події у Квебеку набули неабиякого розголосу: акції розпочалися у лютому 2012 року і до кінця березня у них брало участь близько 193 тисяч студентів та 171 студентська асоціація.

Наслідки: Уряд видав Bill 78, де заявлялося, що жоден студент не втратить право здобувати освіту, але й ніхто не повинен перешкоджати ВНЗ її надавати. Цей закон обмежив можливість протестувати чи влаштовувати пікети на території університетів, крім цього, кількість демонстрацій скоротилася восени, коли розпочався новий навчальний рік. Потім до влади прийшла Parti Québécois, що стримала підвищення цін на навчання.

M

Протест проти політики апартеїду

Хто: Студенти Колумбійського університету.

Навіщо: У далекому 1985 році студенти, нажахані історіями про політику апартеїду у Південній Африці, вирішили пересвідчитися, що кошти ВНЗ не підтримують цей режим.

Як: Студенти висунули чітку вимогу: відмовитися від 32,5 мільйонів доларів, які університету принесли акції американських компаній у Південні Африці. І щоб їх почули, близько 150 студентів зайняли одну з будівель ВНЗ, а кілька з них ще й прикували себе до стін і відмовилися покидати університет, аж доки їхні вимоги не будуть виконані. Студенти протрималися три тижні, однак потім були змушені припинити свої дії через вимогу суду прибрати ланцюги і замки, щоб інші люди могли вільно пересуватися будівлею.

Наслідки: Через 6 місяців адміністрація Колумбійського університету оголосила, що акції продадуть (вони становили приблизно 4% від загального університетського інвестиційного портфоліо). Невідомо, як саме дії студентів вплинули на це рішення, однак активісти сприйняли це як особистий успіх.

4.4.

Студентські протести в Чилі

Хто: Студенти чилійських університетів.

Навіщо: Протести були спричинені освітніми реформами, які запропонував президент країни Себастьян Піньєра. Активісти висунули кілька вимог: зокрема, збільшити фінансування державної освіти (у Чилі з 1990 року не будувалися нові державні університети, а ті, що вже існували, були переповнені людьми, які хотіли здобути вищу освіту).

4Як: З травня 2011 року до протестів приєдналося близько 200 тисяч студентів, акції тривали аж до 2013 року. У серпні 2011 року студенти зайняли центр Сантьяго та оголосили, що столиця знаходиться в облозі. Місяць виявився кривавим: близько 90 співробітників поліції були поранені, 874 протестанта – арештовані. У числі постраждалих опинився й універмаг, який спалили дотла.

Втім, деякі студенти намагалися влаштувати мирний протест та висловити свою думку завдяки… танцям. На вулиці Сантьяго вийшли сотні Бетменів, Супер Маріо та Диво-жінок, які виконали хореографічний номер, щоб привернути увагу громадськості й політиків до проблем освіти.

Наслідки: Хоча студенти не змогли вибороти виконання усіх вимог, акції все ж принесли свої плоди. Зокрема, уряд знизив вартість студентських позик та збільшив стипендії. Через акції рейтинг президента Піньєри значно впав та у серпні 2011 року становив 26-30% відсотків.

C

Гарвардські протести 1969 року

Хто: Студенти Гарварду.

Навіщо: Війна з В’єтнамом ставала все більш непопулярною серед американців, і студенти вирішили: якщо вони не можуть вплинути на рішення Білого дому, то варто почати хоча б з адміністрації ВНЗ. Активісти хотіли, щоб Гарвард відмінив ROTC (Reserve Officers’ Training Corps): програми на базі університету, які тренували офіцерів американської армії. Ще однією вимогою стало створення навчального курсу, присвяченого проблемам темношкірих.

Як: Студенти окупували головну будівлю кампусу та почали публікувати конфіденційні документи, які перед тим викрали з офісів. Ці матеріали не тільки підтвердили зв’язки Гарварду із силовими структурами, але й підкреслили розбіжності у ставленні до студентських вимог між адміністрацією та факультетом. Коли ж керівництво університету силоміць вивело протестувальників з будівлі, вони здобули неабияку симпатію серед інших студентів.

Наслідки: Завдяки небайдужим студентам, ROTC понизили до факультативної діяльності, а афро-американські студії й досі активно викладаються у Гарварді.

K

Студентські страйки 1970-х років

Хто: Студенти Кентського університету в Огайо.

Навіщо: Студенти прагнули висловити свій протест проти вторгнення в Камбоджу, яке проводив президент Ніксон.

8.-Student-Strike-of-1970-USAЯк: 4 травня 1970 року група беззбройних студентів зібралася на акцію біля університету. Втім, національна охорона Огайо розпочала стрілянину по натовпу, вбила чотирьох студентів і поранила ще дев’ятьох: один залишився паралізованим. Найсумніше те, що дехто із жертв навіть не брав участі у акції, а просто проходив повз чи спостерігав звіддаля. Фотограф Джон Філо отримав Пулітцерівську премію за цю фотографію 14-річної дівчини, яка стоїть на колінах біля вбитого студента Джефрі Міллера.

Наслідки: Смерті на мирному протесті приголомшили націю і спричинили купу протестів по всій країні, сотні навчальних закладів закрилися через студентський страйк, який налічував близько 4 мільйонів учасників. Це мало сильний вплив на громадську думку щодо ролі, яку США відігравали під час війни у В’єтнамі.

Фото: соцмережі.

Джерело: http://studway.com.ua/

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!