Верховна Рада у вівторок прийняла законопроект №5130, який необхідний для затвердження державного бюджету на 2017 рік. Його підтримали 227 депутатів. З 1 січня мінімальна зарплата в країні не зможе бути нижчою 3 200 гривень. Хто виграє, а хто програє від цього?

Журналісти видання “30 секунд” проаналізували, чим може обернутися двократне зростання мінімальної зарплати для простих українців.

1. На руки: 2 500 гривень

Не дивлячись на те, що з уст чиновників весь час звучить цифра 3 200 грн в місяць, на руки українці отримуватимуть істотно менше. Справа в тому, що в уряді оперують цифрами до оподаткування.

Зі слів віце-прем’єр-міністра Павла Розенка, після вирахування всіх податків і зборів, реально чистими на руки українці отримуватимуть на 700 гривень менше – 2,5 тисячі гривень.

2. Прибутки зростуть не у всіх

В уряді пообіцяли «відв’язати» доходи чиновників від мінімалки. Це буде стосуватися, наприклад, суддів, державних службовців, працівників НАБУ, рахункової палати та ін. Не варто очікувати різкого зростання доходів і іншим бюджетникам.

У Мінсоцполітики кажуть, що підвищення мінімальної заробітної плати торкнеться багатьох бюджетників. На сьогоднішній день заробітна плата яких будується за принципом єдиної тарифної сітки.

«У наступному році перший розряд єдиної тарифної сітки дорівнює прожитковому мінімуму, тобто 1600 гривень, – пояснюють у відомстві. – Це основна зарплата, але навіть ті, у кого перший тарифний розряд становить 1600 гривень, отримуватимуть за рахунок різних доплат і надбавок 3200 гривень».

Однак, самі бюджетники вже бачать підступ в цій ініціативі. Вони кажуть, що доходи підвищаться лише у найбільш низькооплачуваних категорій працівників, які перебувають внизу тарифної сітки. Так, наприклад, для всіх педпрацівників базовий розрахунк становитиме оклад 1600 грн. Учитель вищої категорії отримуватиме заробітну плату на рівні 14 тарифного розряду. І це буде 1600х2,42 = 3872 грн. Тобто, якщо у вчителів не буде доплат за перевірку зошитів, класне керівництво, стаж і інші надбавки, він буде отримувати всього на 672 гривні більше мінімалки.

3. Єдиний податок зросте більше, ніж у 2 рази

«У 2016 році зараз ФОП 1-ї групи платить щомісяця 138 гривень єдиного податку в місяць і 303 гривні ЄСВ або 441 гривню на місяць чи близько 5000 гривень на рік, при максимальному обороті в 300 тисяч гривень, – наводить розрахунки автор податкової реформи Данило Монін. – У 2017 році він буде платити 320 гривень єдиного податку і 704 гривні ЄСВ на місяць або 1024 гривень на місяць, або вже 12 288 гривень на рік. Зростання податкового навантаження в 2,3 рази. Беремо 2-угу групи. У 2016 році ФОП на 2-й групі платить 276 гривень єдиного податку і 303 гривні ЄСВ або 579 гривень на місяць. Тепер він буде платити єдиного податку 640 гривень на місяць і 704 гривні ЄСВ на місяць чи 1 344 гривні податків на місяць або майже 15 тис. грн податків в рік. Зростання податкового навантаження в 2,3 рази».

При цьому, нагадує експерт, малому бізнесу платити потрібно завжди, навіть якщо у нього немає доходу.

4. Субсидії стануть менші

В уряді вже відкрито говорять, що зростання мінімальної зарплати має знизити розміри субсидій населенню. Адже вони призначаються виходячи з офіційних доходів громадян. Правда, відбудеться це не відразу.

«Якщо парламент підтримає підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 грн з 1 січня 2017 року, то в цьому опалювальному сезоні для українців, які отримали субсидію все одно нічого не зміниться, – заявив міністр соціальної політики Андрій Рева. – Субсидія розраховується за доходом 2015 року. У наступному році при отриманні субсидій буде враховуватися дохід за 2016 рік, тому в такому випадку ймовірна нова мінімальна зарплата буде враховуватися в 2018-19 опалювальному сезоні», – пише КП.

5. Збільшиться податок на нерухомість

Як кажуть юристи, деякі норми в українському законодавстві прив’язані до мінімальної зарплати. Наприклад, розмір щорічного податку на нерухомість. За кожен зайвий квадратний метр платять певний відсоток мінімальної зарплати. Тобто, при її зростанні, виростуть і витрати людей на обслуговування цього податку.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!