Кабмін прийняв рішення про те, що платіжки за опалення у будинках без засобів обліку формуватимуть за іншим принципом. Але, на жаль, нововведення стосуватиметься не всіх таких споживачів, пише газета “Експрес”.   

– До цього рішення уряду мешканці будинків без лічильників тепла сплачували за опалення, згідно із затвердженими нормативами, – розповідає експерт “Публічного аудиту” Тарас Галайда.

– Якщо місцева влада встановила витрати тепла, наприклад, 0,230 Гкал на метр квадратний, то цю величину множили на вартість однієї гігакалорії й отримували 32, 35 чи навіть 40 гривень за опалення квадратного метра. Ця методологія формувалася на базі усередненого споживання у місті й не враховувала стану будинків та енергоефективної поведінки їхніх мешканців. Тому платіжки за опалення однакових за площею квартир в будинках з лічильником та без нього в одному місті могли різнитися в рази.

– Як формуватиметься тариф на тепло для будинків, що не мають лічильників, тепер?  

– На основі усередненого в місті показника споживання теплової енергії тих будинків, де лічильники встановлені. Тобто загальна сума житлового фонду з лічильниками ділитиметься на кількість квадратних метрів й розраховуватиметься розмір оплати за один квадратний метр. Саме він і виставлятиметься в платіжках тих мешканців, де нема лічильників. Середній розмір платіжки споживачів без лічильників буде прирівняний до розміру платіжки споживачів із лічильниками. Щоправда, цю схему формування тарифів на тепло використовуватимуть лише міста, де понад 50% житлових будинків оснащені приладами обліку.

– Чи багато населених пунктів підпадатимуть під цей алгоритм? 

– У середньому по Україні лічильники тепла встановлено у 55% всіх будинків. Але по регіонах ситуація дуже різна. Наприклад, у Києві лічильниками обладнано майже 95% будинків. Найгірша ситуація в Тернопільській області, де оснащеність житлового фонду приладами обліку лише 10%, в Одеській – 30%, Полтавській, Черкаській – 32 – 33%. Тобто для багатьох міст ця методика не працюватиме, поки лічильниками не буде оснащено 50% житла.

– На скільки можуть зменшитися платіжки за тепло для таких споживачів?  

– У два-три рази. Скажімо, я живу в квартирі площею 72 кв.м. у будинку з лічильником. За жовтень заплатив за тепло 400 гривень. Родинам, що живуть в такій же квартирі, але без лічильника, прийшли платіжки на 1000 гривень й більше.

– Кабмін пообіцяв, що платіжки перерахують за жовтень. Це рально?  

– Так, уряд запропонував теплопостачальним компаніям перерахувати жовтневі платіжки за централізоване опалення, що надійшли сім’ям, у будинку яких немає будинкового лічильника. Хоч за минулий місяць багато таких споживачів вже розрахувалися за опалення. Але як буде – невідомо. “Київенерго” повідомило, що тепло за листопад рахуватимуть по-новому.

– Чому уряд пішов на цей крок?

– Найперше це пов’язано з тими скандалами з платіжками, які були в жовтні. Уряд минулого року затвердив методику розрахунку, яка була прив’язана до температурних режимів. Але сьогодні побачив, що вона не працює. Бо родини без лічильників отримують шалені платіжки, – у 2 – 3 рази більші, аніж споживачі з лічильниками. Це несправедливо.

Думаю, тепер теплопостачальні компанії будуть зацікавлені встановлювати лічильники тепла якнайшвидше. Їм вже немає сенсу гальмувати цей процес.

Леся ЯСИНЧУК

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!