Із нового року стипендії отримуватимуть студенти з найвищим рейтингом. Саме такий підхід запропонували в Міністерстві освіти та науки, пише “Експрес”. 

 Що саме зміниться?  

– Скільки студентів зараз отримують стипендії та скільки їх матимуть у новому році?

– Нині в середньому по державі стипендії отримує приблизно 70% студентів, але в деяких вишах – більше, – розповідає Володимир Ковтунець, перший заступник міністра освіти та науки. – Зокрема, соціальну стипендію мають приблизно 7% студентів, академічну – понад 70%. Відповідно до нової моделі, підтримку від держави матиме приблизно половина студентів. Відсоток тих, хто отримує академічну стипендію, зменшиться до 43. І це немало, адже, наприклад, у країнах ЄС їх отримують орієнтовно від 10 до 30% студентів.   За рахунок зменшення кількості стипендіатів сума стипендії суттєво підвищиться.

– І якою вона буде?  

– Максимальна стипендія для відмінників підвищиться до прожиткового мінімуму – 1600 гривень. Звичайна становитиме 1100 гривень, а соціальна (не стосується сиріт, які є на повному державному утриманні) – 1000 гривень. Ці гроші отримуватимуть лише ті, хто навчається без заборгованостей і має найвищі місця в рейтингу, складеному навчальними закладами.   До слова, соціальні стипендії з 1 вересня взагалі будуть виведені за межі Міністерства освіти. Ними будуть займатися органи соціального захисту. Це дуже важливий крок, бо гроші, які призначаються для соціального захисту, не будуть зараховуватися у видатки на освіту.

– Чому запроваджується рейтингова система?

– Через несправедливий порядок призначення академічних стипендій. Зараз їх дають, коли середній бал за сесію не нижчий “4”. Це провокує штучне завищення оцінок без належної якості знань. Тому ми запропонували більш справедливий підхід, коли на всіх спеціальностях, курсах стипендію буде отримувати однаковий відсоток найкращих студентів. Який саме? Встановити це в масштабах держави неможливо, тому що університети мають автономію й вони повинні самі регулювати стипендію, мотивуючи студентів до кращого навчання.

Рейтинговий список складатиметься за певними показниками, які визначить університет. У його основі буде показник успішності навчання. Хоча також можуть бути враховані інші фактори – наукова, громадська робота, спортивна активність тощо. Це дає можливість заохочувати тих, хто добросовісно вчиться і, крім того, провадить активну діяльність в університеті в інших сферах.

– Чи не призведе нова система до нової хвилі корупції, адже будь-якого студента за бажанням викладачів можна зробити неуспішним?  

– Корупційною швидше є теперішня система. Для прикладу, візьмемо два факультети в одному університеті – гуманітарний та фізичний чи математичний. Гуманітарії накручують високі оцінки й тому на цих факультетах стипендії часто отримують 80% студентів. А на технічних факультетах, де викладачі вимогливіші – лише 40%.

Чи не опиняться студенти із соціально незахищених верств без засобів для існування?  

– Не опиняться. Хто добре вчиться – матиме гроші. Однак стимул до наполегливого навчання буде суттєво вищим. Ми зробили всі необхідні розрахунки. Знаємо з точністю майже до одиниці контингент студентів, який потребує соціального захисту. Хоча соціальні стипендії мають бути трохи меншими за академічні – 1000 гривень, але для сиріт, інвалідів будуть свої доплати.   Загалом на вісім місяців – до передачі соціальних стипендій у Мінсоцполітики, нам потрібно орієнтовно 300 – 320 мільйонів гривень на виплату всіх соціальних стипендій. Всі інші гроші мають піти на академічні. І власне названі нові розміри стипендій випливають із наших розрахунків. Це за умови, що під час другого читання Закону про бюджет, щонайменше 1,4 мільярда гривень буде перекинуто з програми соціальних стипендій на академічні.

Світлана ОЛІЙНИК

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!