Дедалi бiльше українцiв обирають сироїдiння. Цi люди вiдмовляються вiд термiчно обробленої їжi, бо вважають: майже всi кориснi речовини пiд час варiння чи тушкування продуктiв втрачаються.

Серед вiдомих сироїдiв — Мадонна, Демi Мур, Наталi Портман, пише газета “Експрес”.   

Захоплюючись їхньою красою та енергiєю, мимоволi задумуєшся: а може, й справдi сироїдiння значно кориснiше для нашого здоров’я?   Про це – розмова з Оксаною Скиталiнською, вiце-президентом Асоцiацiї дiєтологiв України, та 34-рiчним Денисом Друзом, львiв’янином, який вже три роки практикує сироїдiння.

– У чому полягає система такого харчування?  

О. Скиталiнська:  – Сироїдiння – це споживання їжi без жодної термiчної обробки. Сироїди вважають, що так продукти зберiгають максимум корисних властивостей. У їхньому рацiонi супи iз сирих продуктiв, солодощi, овочевi та фруктовi смузi.   Великим плюсом у рацiонi сироїда є те, що зi свiжою їжею вони одержують багато вiтамiну С. А ще чимало клiтковини. Крiм того, у них добре вiдбувається процес очищення кишкiвника, а також виробляється менше токсинiв, нiж у тих, хто вживає, наприклад, магазиннi ковбаснi вироби чи солодощi.

Д. Друз: – Коли я став сироїдом, то вiдчув шалений приплив енергiї та надзвичайну легкiсть у шлунку. Енергiї було так багато, що я став вести дуже активний спосiб життя. До того ж у мене були проблеми  зi шлунком. Пам’ятаю, як сидiв на кухнi з порожньою пляшечкою вiд лiкiв,  i до мене раптово прийшло розумiння, що у 31 рiк я стаю iнвалiдом. На горизонтi – три операцiї, в тому числi на стравоходi. Тож я став багато читати про рiзнi системи харчування i згодом цiлком змiнив свiй рацiон.

– Що їдять сироїди на снiданок, обiд та вечерю?  

Д. Друз: – У кошику сироїда завжди морква, буряк, багато зеленi, цитрусовi фрукти, банани, помiдори, хурма… Одне слово, усе свiже та сезонне. На свiй рацiон я витрачаю приблизно 1800 гривень на мiсяць.

Мiй снiданок починається з 1 – 1,5 лiтра води. Через 20 хвилин я п’ю зелений смузi з бананом i зеленю. Потiм можу з’їсти ще трохи фруктiв чи ягiд. Через двi години знову п’ю воду – 1 – 1,5 лiтра. Десь о 12-й, перед обiдом, у мене легкий перекус – 1 – 2 банани або ж iншi фрукти. На обiд їм салат. Приблизно о сьомiй вечеряю фруктами та салатом.

Iнколи можна “ввiмкнути” уяву та приготувати якусь цiкаву сиру страву. Наприклад, солодкий десерт iз насiнням чи горiхами й керобом.

– А якi є типи сироїдiння?   

Д. Друз:   – Суворий та гнучкий. Прихильники першого типу заперечують будь-яку кулiнарну обробку продуктiв, а гнучкi допускають часткове вживання вареної їжi. Суворi сироїди можуть вживати необробленi м’ясо й рибу.

Я, зокрема, належу до гнучких сироїдiв. Часом вивчаю всi “за” i “проти” певного продукту i приймаю для себе рiшення стосовно його вживання. Наприклад, я використовую кероб – природний замiнник шоколаду. Вiн не є сироїдським, але має певнi переваги. Страшним злом я вважаю сиропи агави та стевiю. Це начебто i природнi пiдсолоджувачi, але у процесi їх виготовлення використовують сумнiвнi технологiї. Кажуть, що такi пiдсолоджувачi призводять до розвитку цукрового дiабету, хоча й позицiонують їх як цiлком безпечнi для дiабетикiв. Але тут уся рiч у засвоєннi цих продуктiв.

– Цiкаво! Якi загальнi правила сироїдiння?  

Д. Друз:   – Їх три. Перше – пити багато чистої води. Друге – їсти часто й маленькими порцiями. Третє – не змiшувати бiльш як п’ять продуктiв в однiй стравi. Крiм того, їсти цитрусовi насамперед. Гарячу воду не варто використовувати. При температурi бiльш нiж 40 градусiв зникають усi кориснi елементи, що є в тому продуктi.

– Але кажуть, що є продукти, якi краще засвоюються, саме коли їх приготувати… Ви не згоднi?  

О. Скиталiнська:   – Справдi, каротиноїди краще засвоюються з термiчно оброблених продуктiв та з додаванням олiї. Наприклад, гарбуз, морква, помiдори можуть бути тушкованi або запеченi. Сирої їжi в рацiонi має бути приблизно 60%. При цьому овочiв повинно бути вдвiчi бiльше, нiж фруктiв. Але це для здорових людей. Коли є певнi порушення здоров’я, цi пропорцiї змiнюються. Збалансованим харчування вважається тодi, коли приблизно 75% їжi рослинного походження (кашi, бобовi, овочi, фрукти, ягоди, горiхи, насiння), а 25% – тваринного  (яйця, кисломолочнi, риба, нежирна птиця).

– В українських супермаркетах бiльша частина продуктiв – пiсля певної хiмiчної обробки. Чи не суперечить це правилам сироїдiння?

Д. Друз:   – Звiсно, сироїдiння – це шлях до здоров’я. А яке може бути здоров’я з пестицидами? Тож просто обирайте сезоннi фрукти та овочi, а не якiсь заморськi полуницi на Новий рiк. Яблука, що у воску, звiсно, доведеться чистити. Або ж їсти нашi, українськi.

– Як правильно переходити на сироїдiння?  

О. Скиталiнська:

– Як лiкар-дiєтолог, я б не рекомендувала такий спосiб харчування. Але якщо вже людина зробила цей вибiр у свiдомому вiцi, то варто для початку вживати теплу перетерту їжу нiжної консистенцiї. Обов’язково треба споживати продукти, якi мають протизапальнi властивостi: насiння льону, iмбир, трошки куркуми. Їсти краще чотири рази на день, бо часте споживання їжi, навiть коли це сироїдiння, перевантажує пiдшлункову залозу i призводитиме до збiльшення маси тiла та розвитку запальних захворювань.

Крiстiна ВIСЛЯНСЬКА, слухач Академiї практичної журналiстики iм. Марка Твена

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!