Польський уряд купив всесвітньо відому колекцію творів мистецтва волинсько-литовського роду Чарторийських, у тому числі рідкісну картину Леонардо да Вінчі, заплативши значно менше ринкової вартості. Про це пишуть «Хроніки Любарта».

Колекція Фонду князів Чарторийських була продана за сто мільйонів євро, незважаючи на те, що оцінюється вона приблизно в два мільярди євро.

До колекції входять картини Рембрандта і Ренуара, а також відома картина Леонардо да Вінчі «Пані з горностаєм». Це один із чотирьох жіночих портретів, намальованих італійським митцем.

Глава родини Чарторийських, який володів колекцією, сказав, що це «пожертва», але рада директорів його фонду подала у відставку на знак протесту.

Правління фонду заявило, що він не консультувався з приводу угоди, яку уклали Міністерство культури Польщі та Адам Кароль Чарторийський, нащадок княгині Ізабелли Чарторийської, яка започаткувала колекцію в 1802 році.

До колекції входить орієнтовно 86 тисяч артефактів, а також 250 тисяч рукописів і книг. Більшість творів мистецтва перебувають у Національному музеї міста Краків. Усі вони тепер стали власністю польської держави.

Голова правління Фонду князів Чарторийських сказав, що він не проти продажу колекції уряду, але стурбований тим, що продаж відбувся без належних процедур, включаючи встановлення справедливої ціни. Він наголосив, що існує ризик можливого розсіювання колекції поза громадським контролем.