Кілька днів тому в Нововолинську відбулося громадське обговорення  питання створення госпітальних округів на тренах Волині за участю начальника управління охорони здоров’я ОДА Ігоря Ващенюк, голови постійної депутатьської комісії Волиньради з питань соцзабезпечення та охорони здоров’я Олександра Зінчука, заступника  голови ОДА Світлани Мишковець, представників Володимир Волинського, Іваничівського та Локачинського районів.

Спершу виступив  Ігор Ващенюк.  За словами посадовця, Волинь на сьогодні має надлишок ліжкомість: є лікарні, які взагалі не виконують жодних медичних функцій. У кращому випадку «вони слугують для певної соціальної підтримки населення, в гіршому – це лише місце для працевлаштування лікарів, які отримують зарплату, хоча  кошти, які держава виділяє на медицину, перш за все повинні йти на пацієнта та  покращення якості медичних послуг». Посадовець також пояснив, що  госпітальний округ повинен включати багатопрофільну лікарню інтенсивного лікування з консультативною поліклінікою, закладами для відновного лікування, хоспісами, лікарнями планового лікування хронічних хворих, закладами медико-соціальної допомоги і центрами первинної медико-санітарної допомоги. Тому поки що, як робочий варіант, розглядається питання про створення на Волині трьох госпітальних округів – у Луцьку,  Ковелі та Нововолинську, до якого долучаться Володимир-Волинський, Іваничі та Локачі, і які держава інвестуватиме найближчі 5 років.  

На запитання,   чому обрано Нововолинськ, а не Володимир, він відповів, що одним із критеріїв є те, що лікарня другого рівня повинна обслуговувати не менше 200 тисяч, а першого рівня – 100 тисяч пацієнтів. На визначення центру госпітального округу вплинула й кількість  проведених операцій, яких за підсумками 2015 року, тут проведено 2499, що на 800 операцій  більше, ніж у Володимирі-Волинському. Ще одним із критеріїв є дотримання норм часової доступності необхідної невідкладної допомоги (60 хв.) та радіус зони обслуговування (до 60 км) за наявності твердого покриття. Враховується і наявність матеріально-технічної бази, сучасного обладнання, кваліфікація спеціалістів, кількість населення тощо.

-Потрібно враховувати й безпеку пацієнтів, лікарі повинні мати практику роботи, – зауважив начальник управління, наголосивши, що питання визначення центру госпітального округу наразі знаходиться лише в стадії обговоренная.  –  Остаточне рішення буде прийнято із врахуванням всіх думок і пропозицій.

– А у нас чомусь складається  враження, ніби два міста намагаються зіштовхнути лобами. У своєму  зверненні наша міськрада ніде не згадує про те, що до госпітального округу з центром у Володимирі-Волинському потрібно приєднати Нововолинськ. Натомість ми пропонуємо створити 4 центри  і  відстоюємо формування госпітального округу на базі Володимир-Волинського ТМО із приєднанням, Локачинського та частини Турійського районів. Щодо переваги в кількості населення, то хочу сказати, що у Володимирі- Волинському є три військові частини, формується зенітно – ракетний полк. Якщо розвернути всі військові частини, то загалом тут буде 12 тисяч військовослужбовців із родинами,  в  наявності також і  пункт пропуску Устилуг-Зосин, який перетинають 8 тисяч осіб на добу, – наводив аргументи заступник мера Ярослав  Матвійчук.

Його підтримали командири військових частин, секретар міської ради Олег Свідерській, голова правління  благодійного фонду «Матері Божої Неустанної Помочі» Микола Гінайло, головний лікар Володимир-Волинського ТМО Олександр Клачук.

Свої зауваження стосовно того, що перш ніж приймати якесь рішення варто було б обговорити це важливе для всіх  питання з більш ширшою аудиторією населення на місцях висловив й депутат обласної ради Володимир Кметь, а його колега Борис Бабійчук зауважив, що не варто розглядати інші варіанти, так як у Нововолинську, більш потужніша лікарня, оснащена сучасним обладнанням, добре розвинута інфраструктура та є спеціалісти з досвідом.

– Я теж за те, щоб госпітальний центр був і у Володимирі, але мене є запитання до міської влади: чому, наприклад, лікарі з нашої лікарні не їдуть за кошти місцевого бюджету на навчання за кордон, не проводять операції в НДІ та інших клініках з метою навчання і професійного росту? Чому з тих нещасних коштів, які збирає у Володимирі лікарняна каса, 70 тис.грн. торік було витрачено на якісь стенди? –  запитував депутат Костянтин Зінкевич.

 Доповнив колегу Олексій Панасюк, висловивши власну думку про те, що особисто він  надає перевагу лікарям шахтарського міста, бо  саме тут  йому зробили операцію  на  нозі, в Нововолинську народжувала першу  дитину і  його дружина,  другу – в Луцьку. Довіряти своє здоров’я і здоров’я  свої рідних  місцевим медикам, він не ризикує. Останні слова депутата викликали шкал обурення з боку присутніх у залі володимирських медиків. Розпочалася перепалка і взаємні звинувачення. Тож наступному  бажаючому висловити й свою думку – голові Локачинської райради Борису Ковальчуку довелося просити головуючу на обговоренні Світлану Мишковець навести порядок у залі.

 -А я взагалі не розумію, чому тут ідеться лише про Володимир та Нововолинськ? – зауважив  представник Локачівщини після того, як присутні дещо заспокоїлися. Наприклад деякі села нашого району знаходяться за 35 км від Луцька. І сучасні реалії, а саме стан доріг до віддалених сіл, просування маршрутного транспорту ніяким чином не сприятимуть доступному і своєчасному медичному обслуговуванню мешканців віддалених від центру госпітального округу населених пунктів. Із такими дорогами, з тією оперативністю, з якою працює «швидка», до хворого доведеться їхати  не 60 хвилин, а півтори-дві години. І як в такому випадку бути людині, життя якої вирішують лічені хвилини ?

 Відповіді на всі запитання надавав Олександр Зінчук. Він повідомив, що створення госпітальних округів не означає закриття базових районних лікарень. Планове лікування, зі слів посадовця, залишається на місцях,  ідеться лише про дійсно екстрені випадки. Тим більше, що в багатьох лікарнях в наявності далеко не нове обладнання, а відсутність кваліфікованих фахівців стає очевидною перешкодою для  отримання хворими якісної і вчасної медичної допомоги.

-Госпітальний центр допускає існування в його межах декількох лікарень інтенсивного лікування це означає, що ніхто не збирається закривати медичні заклади ні у Володимирі, ні в Іваничах ні в Локачах. Головне – це визначення адміністративної межі, яка лікарня головна, а яка другорядна. Не вплине це й на територіальний поділ. Володимир-Волинський як був районним адміністративним центром, так ним і залишиться. Тому нічого тут Володимир не  втрачає, переконував голова обласної комісії. –  Йдеться  лише про те, щоб була єдина централізована бухгалтерія, єдиний відділ кадрів і  мінімум адміністративних працівників. Це допоможе значно зекономити кошти, покращити якість надання медичних послуг, дозволить більше грошей витрачати на пацієнтів. в госпітальний центр також будуть залучені спеціалісти, яких немає в  районних та міських лікарнях. А для управління центром можна створити раду директорів чи спостережну раду з представників усіх лікарень і разом вирішувати всі питання. Пацієнти  самі  мають обирати в яку лікарню і до якого лікаря їм краще звернутися. А якщо вони не захочуть іти до когось із лікарів, то це означає, що такому лікарю треба або ж підвищувати кваліфікацію, або міняти професію, –  зауважив Олександр Зінчук.

Зауваження представників Володимирщини про те, що область  нібито виділяє Нововолинську на закупівлю обладнання набагато більше коштів, ніж Володимиру, викликало сплеск емоцій у головного лікаря ЦМЛ Віктора Мороза, який  нібито не мав наміру виступати.

 -Довожу до вашого відома, що практично майже все наявне в нас обладнання було закуплене  переважно за кошти   міського бюджету і спонсорів, – поінформував медик. – І, якщо вже на те пішло, то впродовж минулого року у пологовому відділенні нашої лікарні із 760 проділь 258 були   із Володимира, а, з 2189 хворих, які пройшли курс лікування, 19,5 відсотків були іногородніми. Причому, 343 пацієнти – з Володимир–Волинськго району і 130 –  із самого Володимира, – навів статистику Віктор Мороз.

На закінчення дискусії мер Нововолинська Віктор Сапожніков поінформував  присутніх, що міськрада шахтарського міста готова звернутися до  Петра Порошенка і Володимира Гройсмана щодо створення госпітального центру у Нововолинську,  оскільки, мовляв, НововолинськА ЦМЛ має переваги і в обладнанні (цифровий рентген-апарат, вісім апаратів «штучна нирка», апарат для лапароскопічних операцій тощо) і в досвідчених спеціалістах, які мають чималий досвід у проведенні складних операцій.

 Ярослав Літвінчук

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!