Всесвітня організація охорони здоров’я попереджає, що до 2030 року кількість нових випадків захворювання на рак у світі зросте на понад 4 мільйони — з 11 до 15,5 мільйона. При цьому приблизно половина випадків смертності від раку будуть спричинені способом життя людини.

Серед найбільш поширених неінфекційних захворювань і в Україні, і в розвинених країнах на першому місці — серцево-судинні. Однак смертність від них у розвинутих країнах почала знижуватися як за рахунок розвитку медицини, так і через підвищення якості життя. Люди тепер довше живуть і власне тому на перше місце виходять онкохвороби. У тому числі й через те, що багато-хто зловживає спиртним і сигаретами, пише газета Експрес.

Онкологи самі зізнаються, що раніше люди просто не доживали до онкології, бо часто помирали від серцево-судинних хвороб. Тепер лікарів турбує те, що факторами ризику розвитку раку в дуже багатьох випадках є звичка курити та регулярно вживати алкоголь.

Власне науковці ВООЗ переконані, що ризик розвитку раку безпосередньо залежить від кількості вживаного спиртного та викуреного тютюну. Окрім цих найбільш поширених шкідливих звичок, люди також хворіють на рак через надмірну вагу, ожиріння або неактивний спосіб життя, тобто брак фізичного навантаження. Лише уявіть: до 40% випадків захворювання на рак можна було б уникнути, якщо б люди вели здоровий спосіб життя і покращили процес виявлення раку. Насамперед куріння провокує такі види раку, які пов’язані з дихальною системою – бронхів, трахеї, легень. І саме вони на першому місці серед випадків онології в українських чоловіків. До того ж як за статистикою щодо захворюваності, так і щодо смертності. Крім того, куріння призводить до раку порожнини рота, глотки, гортані, стравоходу, печінки, ободової та прямої кишки й молочної залози. І хоча з 2005 року в нашій країні фіксується зменшення числа курців, та, на жаль, поки що тенденція до збільшення смерності від раку ще буде зберігатися. Принаймні в Україні, думаю, смертність від раку легень серед чоловіків почне падати лише через 20 – 30 років, і лише у разі, якщо в країні далі триватиме боротьба з курінням. Тобто загалом надія на зменшення смертей від раку є, якщо дедалі більше людей будуть кидати курити.

А от з алкоголем справи гірші. Хоча в різних країнах намагаються підвищувати ціни на спиртне, та люди заміняють легальні заводські напої самогоном, наливками, домашніми винами. Щодо наших жінок, хворих на онкологію, то вони найчастіше сьогодні помирають від раку грудей. Багато представниць слабкої статі не замислюються, що могли захворіти також через вживання алкоголю та куріння. Ці шкідливі звички впливають на обмін речовин, ендокринну систему жінки, у тому числі на печінку, підшлункову залозу. Крім того, дуже небезпечним є поєднання вживання спиртного та протизаплідних препаратів, тобто гормональних контрацептивів. Кажучи про вплив цих шкідливих звичок, слід розуміти, що особливо небезпечним є їхнє поєднання. Це дуже сильний подразник для організму, особливо для печінки та шлунка. А ще високі показники смертності від раку в нас, на відміну від розвинутих країн, спостерігаються через пізнє звернення і пізнє виявлення онкологічних хвороб у громадян. І причина не лише в тому, що люди йдуть до лікаря, коли вже пізно. У нашій країні немає належного менеджменту для того, щоб кожен охочий перевіритися, пройшов максимум обстежень за мінімум часу.

Отто СТОЙКА, головний лікар Київського центру здоров’я

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!