Із січня 2017 року в Україні стартував перший етап медичної реформи, який полягає в зміні фінансування та відповідної реорганізації первинної ланки медичної допомоги. Проте не лише у цьому, бо реорганізація вторинної ланки медичної допомоги  й донині на слуху жителів Володимирщини. Не будемо повторюватися, однак  створення госпітальних округів, у тому числі на базі Володимир-Волинського ТМО,  залишається під знаком питання.

Допоки  обласні керівники метикують над тим, чи створити у Володимирі-Волинському госпітальний центр на базі вже діючого медичного закладу, в.о.міністра охорони здоров’я Супрун вирішила зайнятися впритул реорганізацією первинної ланки медичної допомоги. І то так, що з другого півріччя ми – пацієнти не лише матимемо право вибору лікаря, а й самостійно дбатимемо про своє здоров’я.

Як зазначила в розмові головний лікар ЦПМСД Катерина Чубок, з 1 липня 2017 року докорінно зміниться система надання первинної медичної допомоги. Відповідно, усі кошти у вигляді субвенцій, спрямовані на фінансування ЦПМСД, повернуться до державного бюджету та згодом будуть перерозподілені за наступною схемою: кількість зареєстрованих (приписаних)   громадян множиться на капітаційну ставку. Сума цієї формули на 2017 рік складатиме 210 гривень на кожного пацієнта. І жодної копійки зверху.

А для повноцінного запуску новації створять Національну службу здоров’я України, яка займатиметься формуванням Єдиного реєстру (Е-Health) та регулюванням коштів.

Перший збір інформації про жителів ( з врахуванням статі, віку, географії проживання) мав відбутитися до 1 березня з поетапним внесенням змін до реєстру до 1 травня і з подальшим щоквартальним його коригуванням.

Як повідомила Катерина Василівна,  Єдиний реєстр складатиметься із двох груп пацієнтів. До червоної групи входитимуть ті, які зареєстровані (приписані) на відповідній території. До зеленого – усі ті, хто підписав договір (декларацію) із сімейним лікарем, педіатром або дільничним терапевтом на отримання медичних послуг.  Декларацію можна укладати з будь-яким лікарем первинної ланки медичної допомоги, навіть з іншого наcеленого пункту та лікувальної установи.

Окрім цього, програмою (якої, до речі, ще ніхто в очі не бачив) передбачається укладання декларацій із приватними медиками при наявності у них відповідних ліцензій. Форма декларації передбачає внесення до неї персональних даних, які згодом формуватимуть зелену підгрупу Єдиного реєстру.

За ті 210 гривень на кожного пацієнта можна буде зробити без додаткових коштів аналіз крові (на цукор, холестерин, АСТ,АЛТ, ревматоїдний фактор), аналіз сечі та калу; ЕКГ та рентген грудної клітки. Окрім цього, у цю суму входитимуть затрати на надання першої медичної допомоги.

Згідно Програми реорганізації первинної ланки охорони здоров’я, амбулаторія сімейної медицини повинна бути забезпечена вагою, ростоміром, електрокардіографом, глюкометром та деякими побутовими приладами, зокрема, холодильником. Є відповідні вимоги до самого приміщення. І все…

Якщо до цього часу перелік необхідного обладнання та медикаментів заледве вміщувався на 3-х листках, то віднині є обов’язковими  тільки 27 пунктів. І жодного слова про забезпечення ФАПів. Тобто, є всі побоювання, що швидше усього вони просто закриються або ліквідуються.

На першому етапі так званої реформи Центри первинної медико-санітарної допомоги укладатимуть договір із Національною службою здоров’я України про надання послуг. В Центрах можуть працювати приватні лікарі на умовах укладання договорів на співпрацю, в яких передбачатиметься укомлектованість кабінету приватного лікаря, графік роботи, тривалість робочого дня та відповідно ліцензія на медичну практику. Але приватним лікарям  можна буде напряму укладати угоди із Національною службою здоров’я про надання медичних послуг, виконавши ряд передбачених програмою умов.

Поки що невирішене питання штатів, адже Програма реформування передбачає на кожного лікаря первинної ланки до 2000 пацієнтів (до цього часу 1200- у селі та 1500 – в місті). І вже лікар буде вирішувати, чи потрібно йому дві медичних сестри, а чи, може, жодної. Досить цікавою є теза коментарів до Програми: відсутність транспорту в пацієнта не має бути перешкодою у відвідуванні лікаря.

А як же бути із кадрами, які “клепають” вищі навчальні заклади різних рівнів акредитації? Де ж тоді дівати старший медичний персонал? Та й під питанням нещодавно створені амбулаторії сімейної медицини та сам Центр первинної медико-санітарної допомоги, який з такими великими потугами створювався у Володимир-Волинському та районі.  Якщо увімкнути логіку та добре поміркувати, то напрошується висновок: швидше всього реформа первинної ланки направлена на знищення залишків комунальних та некомерційних закладів охорони здоров’я. Бо за 210 гривень державної гарантії в рік не налікуєшся.  А так це буде, чи ні – покаже час.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!