Володимир – Волинський об’єднаний районний військовий комісаріат раніше охоплював ще й Турійський район, але тепер, після розширення мережі таких установ у області, він працює лише з жителями нашого міста і району. Події останніх років в Україні змушують вживати посилених заходів щодо зміцнення обороноздатності держави, тож працівникам військкоматів роботи завжди вистачає. Вони щодня спілкуються з громадянами і часто змушені відповідати на одні й ті ж запитання, які хвилюють і тих, хто вирішив пов’язати своє життя з військової службою, і їхні родини.

Тож детально про переваги військової служби за контрактом, черговий строковий призов, а також перспективи у кар’єрі військовослужбовців ми розмовляли з заступником військового комісара – начальником відділення комплектування Володимир-Волинського об’єднаного районного військового комісаріату Сергієм Швачком. Чоловік уже майже два роки працює на вказаній посаді, а до цього перебував на службі у 51-й окремій механізованій бригаді, в зоні АТО керував польовим вузлом зв’язку. Після поранення під Іловайськом все ж вирішив продовжувати військову службу – так очолив відділення з п’яти посадовців військкомату, до завдань яких належить проведення призову на строкову військову службу, відбір кандидатів на службу за контрактом та підготовка охочих до вступу у вищі військові навчальні заклади.

– Розпочинається весняний призов. Він уже четвертий після відновлення обовязкової строкової служби. Які його особливості?

– Традиційно на строкову службу в лавах Збройних Сил України призивають юнаків віком від 18 до 27 років, але відразу хочу наголосити, що власне до війська відправлять лише з 20 років, а перші два роки особа, що досягла призовного віку, мусить лише перебувати на обліку у військкоматі та проходити медичну комісію.

Указ Президента України про проведення весняного призову вийшов лише минулого тижня, тож чисельного плану призову ще немає. У минулому році був набір до прикордонних військ, але не факт, що така тенденція збережеться цьогоріч. В основному строковики спочатку направляються у один із навчальних центрів – це може бути «Десна» під Києвом або ж «Старичі», що у Львівській області. Навчання призовників, які направляються до Нацгвардії, відбувається у Києві, Запоріжжі або Харкові. До слова, навчальний центр є і в Луцьку, але туди переважно потрапляють місцеві майбутні нацгвардійці. Далі призвані юнаки можуть потрапити у інші області України, але, відповідаючи на запитання, яке найчастіше задають мами призовників, наголошую: до служби в зоні АТО їх не залучають.

Загалом, строкова служба триває 18 місяців, для осіб з вищою освітою – 12 місяців. Особливістю цьогорічного призову є те, що не омине він і тих, хто закінчив військову кафедру, хоча раніше таких осіб на строкову службу не призивали. Тепер же такі призовники служитимуть повноцінну строкову службу, але в якості офіцерів.

– Відстрочка для окремих категорій громадян передбачена?

– Звичайно, дається відстрочка на здобуття освіти. Крім того, ті чоловіки, які мають дітей до 3 років, особи з числа дітей-сиріт, а також громадяни з проблемами у здоров’ї до служби не залучаються. Батьки двох діток можуть узагалі не проходити строкову службу.

Хочу також зауважити, що деякі громадяни помилково вважають, що допоки їм не вручено повістку до військкомату, вони можуть уникати призову. Насправді, прийнята постанова Кабінету міністрів України, яка чітко регулює ситуацію. У ній вказано, що особи призовного віку повинні самостійно з’являтись до місцевого військового комісаріату протягом 10 днів з часу вступу в дію, а фактично – оприлюднення у ЗМІ, Указу Президента України. Отож, не варто чекати, коли у вашому селі чи місті відбудеться оповіщення. До слова, в сільській місцевості повістки вручаються через представників органів місцевого самоврядування, а у Володимирі-Волинському цю функцію виконують спільно працівники військкомату та ЖЕК.

Ну і варто згадати ще одну особливість сучасної строкової служби: її можна дещо скоротити. Так, військовослужбовець після 11 місяців строкової служби має право заключити контракт і на наступні півроку уже продовжити професійну службу в Збройних Силах, з відповідним забезпеченням та належною матеріальною підтримкою.

– Контрактна армія тепер перебуває в пріоритеті держави. Чи багато громадян виявляють бажання стати професійним військовим?

– Так, у минулому році 213 осіб через наш військовий комісаріат уклали контракт на службу в ЗСУ. З них три десятки – це жінки, які в основному пішли служити зв’язківцями або операторами–планшетистами. Практики укладання контрактів «на особливий період», як це було раніше, уже немає. Мінімальний строк дії контракту – 3 роки, є люди, які відразу обирають п’ятирічну угоду. Контрактна служба здійснюється лише за бажанням громадян, тож до неї приходять свідомо і упевнено.

Переважна більшість наших контрактників у 2016 році виявила бажання служити у місцевих військових частинах – 14-й окремій механізованій бригаді та новоствореному 39-му зенітному ракетному полку. Наше відділення в першу чергу сприяє отриманню від командування цих частин письмової згоди на укладання контракту з громадянином. Якщо ж це військова частина у іншій області – також не відмовляємо. Буває, що люди прагнуть потрапити на службу у підрозділи ВДВ у Львові, Миколаївську морську піхоту або ж у 128-му окремо гірсько-піхотну бригаду.

– Хто може стати контрактником?

– Володимир-Волинський військовий комісаріат проводить набір на військову службу за контрактом осіб віком від 18 до 57 років за їх особистою заявою. На посади рядового, сержантського та старшинського складу приймають громадян призивного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов’язаних, які не мають військових звань офіцерського складу, з відповідною освітою та спеціальною підготовкою, громадян, які проходили військову службу по мобілізації на особливий період, а також жінок з відповідною освітою та спеціальною підготовкою.

Звичайно, кожен кандидат мусить пройти відповідне навчання. Чоловіки, які ще не служили, та жінки здобувають військову спеціальність у навчальних центрах на Львівщині, Київщині чи Житомирщині не менше 4 місяців. Якщо кандидати на контрактну службу уже служили в армії та йдуть на ту саму військово-службову спеціальність, їм достатньо двотижневих курсів, а от зміна однієї спеціальності на іншу для військовослужбовців триватиме до 2 місяців.

Не можуть розглядатись як кандидати на контрактну службу громадяни, які були звільнені з військової служби через службову невідповідність або у зв’язку з обвинувальним вироком суду, засуджені громадяни та навіть особи, щодо яких на час подання документів триває слідство, чи кримінальна справа передана до суду. Не пройдуть відповідну медкомісію особи, що перебувають на обліку в наркологічних чи психіатричних диспансерах. Неправдиві відомості, виявлені під час спецперевірки особи також унеможливлюють вступ на контрактну службу.

Доречі, згода на проведення спец перевірки – один з цілого ряду  документів, які необхідно подати для формування особової справи кандидату, що отримав письмову згоду від обраної військової частини. Крім цього, необхідно представити автобіографію в рукописному та друкованому примірниках, службову характеристику з місця роботи чи навчання, довідку про склад сім’ї та місце реєстрації або фактичного проживання, військовий квиток (для військовозобов’язаних), копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, документів про освіту і трудову діяльність, документів про народження та сімейний стан.

Усі кандидати проходять також професійно-психологічний відбір та медичний огляд.

– Які соціальні гарантії отримують військовослужбовців контрактної служби?

– Можу сказати, що без врахування надбавки за вислугу років та займаної посади, заробітні плати солдата становлять від 7 тисяч гривень, сержанта – від 8 тисяч гривень та офіцера – від 9,5 тисяч гривень. Незабаром очікуємо підвищення заробітних плат. Крім того, існує ряд допоміжних виплат: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб видається один раз на рік, до щорічної чергової відпустки виплачується грошова допомога на оздоровлення, при переїзді до нового місця служби контрактник отримує грошову допомогу в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та 50% – на кожного члена сім’ї.

Окремо скажу про грошову компенсацію за винайм житла. Для нашого регіону Міністерством оборони України визначено таку суму на окрему особу в розмірі 1500 гривень, а родина, скажімо, з 4 чоловік отримуватиме 2250 гривень щомісяця.

Серед перспектив та переваг контрактної служби – стабільна оплата праці, безкоштовне медичне обслуговування, після закінчення першого контракту – право на безкоштовне отримання заочної вищої освіти, шанси на подальше проходження військової служби в елітних формуваннях (СБУ, МВС, НГ), можливість отримання безкоштовного житла, отримання соціальних гарантій та правовий захист розповсюджується на військовослужбовця та членів його сім’ї.

– Ви згадували, що карєру військовослужбовця можна розпочинати також з навчання у вишах. Розкажіть, куди звертатись молодими людям, які бачать себе в майбутньому офіцерами армії?

– Військкомат дійсно виконує таке завдання – формує особові справи кандидатів на навчання у вищих військових закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання. На навчання можуть вступити особи віком від 17 до 21 року з повною середньою освітою, військовослужбовці віком до 23 років. Для цього потрібно мати результати зовнішнього незалежного оцінювання. Доречі, у той час, як до Київського національного університету імені Тараса Шевченка прохідний бал у минулому році був 160, то в усі інші заклади на військові спеціальності – 130 балів. Перелік закладів значний, тож усім зацікавленим краще прибути або зателефонувати до нашого відділення, а ми надамо детальні роз’яснення, проведемо необхідне тестування та направимо на медкомісію, допоможемо оформити документи, аби молода людина не втратила шанс здобути омріяну професію.

Загалом, хочу закликати жителів міста і району чи для оформлення документів, чи просто за довідками з приводу строкової та контрактної служби, направлення на навчання у військові виші звертатись у Володимир-Волинський об’єднаний районний військовий комісаріат за адресою: м. Володимир-Волинський, вулиця Січових Стрільців, 3. Телефони: 3-10-11, 2-07-72, (096)7511592, (063)2113150.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!