Про реформи Міністерства юстиції нині на слуху як ніколи. Як зазначає начальник районного відділу ДРАЦС Тетяна Юхимюк,   28 лютого у Верховній Раді зареєстровано внесений Кабміном законопроект про внесення змін Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (№ 6150), розробником якого є Міністерством юстиції України.  

Що ж передбачає цей законопроект? Як виявляється, даним документом відбудеться ліквідація норм, що принижують права жінок.

Сьогодні, як наголошує Тетяна Іванівна, жінка,  що народжує не в шлюбі або не має чоловіка, котрий готовий визнати батьківство, змушена вигадувати нісенітниці та вписувати «неіснуючого персонажа» в графі «батько» у свідоцтві про народження дитини. Цього вимагає Сімейний кодекс.

Наразі існує технологія штучного запліднення. І персонаж батька вона може й не знати. То що має робити жінка, яка вдалася до такої новації? Що має робити мама, яка народила дитину, але батьківство ніхто визнати не готовий?  Сучасні українські реалії змушують здійснювати матір-одиначку юридичну фікцію. Тобто  вписувати у свідоцтво про народження дитини неіснуючу особу. «Неіснуючий» батько створює масу незручностей для матері. Поїхати з дитиною до іншої країни на відпочинок чи оздоровлення – це проблема! Адже необхідний дозвіл батька…, якого в реальному житті не існує. Або ж відповідний витяг з реєстру, що підтверджує відсутність батька у дитини.

Такий бюрократичний та морально застарілий підхід створює жінці зайві проблеми та принижує її гідність. Тому нормою законопроекту №6150 передбачено наступне: жінка, що народила дитину та не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, не зобов’язана вписувати в свідоцтво про народження дитини «батька-примару».

Ще одна новела у даному контексті: дитина, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє по-батькові.

Відбулися певні зміни після узаконння децентралізації влади.  У рамках реалізації цієї політики, окрім відділів державної реєстрації актів цивільного стану Мін’юсту на місцях, надвати послуги у сфері реєстрації актів цивільного стану громадян зможуть і органи місцевого самоврядування.

Триває й надалі ліквідація радянських стандартів. Як наголошує пані Юхимюк, раніше пришвидшена процедура створення родини була проблемою: аби укласти шлюб за 24 години, нареченим потрібно було платити за фальшиві довідки про вагітність. Новий законопроект передбачає ліквідацію норми обов’язкового очікування 30 днів для реєстрації стосунків. Громадяни мають бути вільними у своєму виборі укладати шлюб сьогодні, завтра чи через рік. І держава не має морального права їх обмежувати у цьому питанні. Тому новий законопроект передбачає ліквідацію норми щодо 30-денного очікування.

Не оминув законопрект наближення послуг до населення. У цьому документі передбачена можливість подавати заяви у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в електронному вигляді.

Не забули законотворці й про новації у порядку розірвання шлюбу. Відтепер його розірвання є можливим в адміністративному порядку, навіть, якщо подружжя має спільних дітей (раніше винятково через суд). Шлюб між подружжям, яке має дітей, розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану виключно за наявності нотаріально посвідченого договору про те, з ким із батьків будуть проживати діти. Також у договорі має бути визначеним, яку участь у забезпеченні створення умов для їх життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо. Обов’язково потрібно вказати  розмір аліментів.   Шлюб розривається у судовому порядку у разі існування спору щодо його розірвання.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!