Традиція розмальовувати писанки є практично у всіх народів. Яйце завжди символізувало нове життя. Але неодмінно стається так, що старе повинне дати місце новому. Тому писанку символічно розбивають.

Слов’яни катали писанки по землі для родючості та зберігали впродовж року, щоби захистити домівку від різних негараздів. Якщо хтось хотів поспілкуватися з померлим родичем, він брав три червоних яйця і похристосувався з ним на його могилі, а самі яйця згодовував потім птахам.

Існує багато легенд про появу звичаю фарбувати яйця. Одні пов’язують його з імператором Марком Аврелієм. Курка, що належала його матері, знесла яйце, всіяне червоними крапками, що означало народження майбутнього правителя. Римляни надсилали один одному фарбовані яйця як привітання. Інші вважають, що після смерті Христа іудеї зібрались на бенкет, на якому серед інших страв була засмажена курка та зварені яйця. Один з присутніх заявив у ході розмови, що Ісус воскресне через три дні, на що господар відповів: “Якщо курка на столі оживе, а яйця почервоніють”. На його подив так і сталось.  Ще одна легенда розповідає, що першою фарбувала яйця Діва Марія, яка таким чином забавляла маленького Ісуса.

Хтось більше схиляється до версії, що все набагато простіше: колись (як і тепер) впродовж посту не можна було вживати багато продуктів, серед яких були і яйця. Бажаючи зберегти цінні харчі, люди варили їх, а щоб не переплутати із сирими, фарбували. Однак, найбільш розповсюдженою є розповідь про те, як Марія Магдалина прийшла до Тиверія і подарувала йому за тодішнім звичаєм яйце. Коли вона розповідала йому про воскресіння Христа, той не повірив: “Як може хтось воскреснути з мертвих? Це так само неможливо, як якби це яйце раптом стало червоним”. Так і сталось, яйце почервоніло, на що здивований імператор вигукнув “Воістину воскрес!”

Щороку наші господиньки готують паску, яка є чи не найголовнішим атрибутом у святковому кошику.  Рецептів є безліч, бо щороку майстрині намагаються удосконалювати їх, додаючи різні інгредієнти. Проте нині ми подамо найпростіший рецепт, зважаючи на те, що не кожна господиня має кошти для придбання дорогих продуктів.

Паска традиційна

Інгредієнти:
1 кг пшеничного борошна; 6 яєць; 1,5 склянки молока; 300 г маргарину (можна вершкового масла); 1,5 склянки цукру; 40 г дріжджів; 0,5 пакетика ванільного цукру; сіль;  150 г родзинок

Спосіб приготування:
– Злегка підігрійте молоко, розведіть в ньому дріжджі.
– Додайте половину зазначеної порції борошна. Розмішайте. Опара готова.
– Посуд з опарою прикрийте рушником і поставте в тепле місце.
– Опару слід залишити підніматися до тих пір, поки її об’єм не збільшиться вдвічі.
– Розділіть жовтки і білки. Жовтки збийте з ваніллю і цукром, збийте масло.
– Додайте до опари сіль, жовтки і масло. Все перемішайте.
– Білки збийте до густої пружної піни. Додайте їх у тісто.
– Введіть решту борошна. Отримане тісто повинно вільно відставати від стінок посуду. Воно повинно бути не занадто крутим, добре вимішаним.
– Знову накрийте тісто і залиште в теплому місці до тих пір, поки воно не збільшиться в два рази в об’ємі.
– Промийте ізюм, обсушіть, обваляйте в борошні та додайте   в тісто, що підійшло.
– Підготуйте форму для випікання: дно викладіть промасленим пекарським папером, стінки змастіть маслом і присипте борошном. Заповніть третю частину форми тістом.
– Залиште тісто підніматися. Воно буде готове до відправки в духовку, коли підніметься до половини форми.
– Духовка повинна бути не дуже гарячою. Залиште в ній форму на 50-60 хвилин. У міру випікання обережно повертайте форму. Якщо верх рано підрум’яниться, прикрийте його змоченим у воді папером, щоб він не пригорів.
– Готову паску прикрасьте шоколадом, збитими з цукром білками, цукатами або горіхами.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!