У цивілізованому світі з корупцією борються двома шляхами: посилюючи покарання і збільшуючи розмір заохочення. В Україні з покаранням поки не склалося (крапки в розслідуваннях спеціалізованих правоохоронних органів так чи інакше повинні ставити суди). А от із заохоченням, судячи з деяких декларацій, справи йдуть значно краще. Про це пише Олег Новіков, журналіст Слово і Діло, інформує “Народна Правда“.

Порівняно невисока зарплатня хіба що у патрульних поліцейських і слідчих районних відділів Національної поліції. Попри те, що вони отримують щомісяця близько 10 тисяч гривень, назвати таку зарплату гідною складно. Особливо з урахуванням того, що в невеликих містах поліцейські, як і раніше, за свої гроші купують папір і картриджі для принтерів, а іноді навіть заправляють службове авто. Тобто значна частина зарплатні поліцейського йде на витрати, пов’язані з виконанням службових обов’язків.

Для порівняння: у новостворених Національному антикорупційному бюро і Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі заробітна плата стартує із 30 тисяч і закінчується 150 тисячами гривень на місяць для керівництва органів з усіма надбавками і винагородами. Гідна зарплатня як для тих, хто бореться з корупцією, чи не так?

Судді також відкусили свою порцію пирога. Наприклад, судді Вищого та Апеляційних судів максимально можуть отримувати від 150 і до 200+ тисяч гривень з надбавками, відпускними і, без них – від 17,6 тисячі і до 70,4 тисяч гривень в залежності від стажу та регіонального коефіцієнту. Працівники Генпрокуратури та керівники регіональних прокуратур з усіма надбавками і винагородами можуть отримувати від 70 і до 150 тис. грн. У коментарі заступник генпрокурора Євген Єнін наголосив, що під заробітною платою, яку вказували працівники прокуратури, розуміється основна зарплатня, а також будь-які заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) у зв’язку з відносинами трудового найму. Він додав, що насправді щомісячна зарплатня генпрокурора становить більше 50 тис, заступників голови ГПУ – понад 30 тис і майже така сама ЗП у керівників регіональних прокуратур.

Найбільш дивним відкриттям для мене недавно стала зарплатня членів Вищої ради правосуддя (колишня Вища рада юстиції). У реєстрі декларацій без проблем можна виявити, що деякі члени цієї ради отримали приблизно по півмільйона гривень зарплати за один (!) місяць. Як пояснили в самій Раді, такий рівень грошових виплат пов’язаний із видачею відпускних, а також допомоги на оздоровлення.

Назвати такі виплати доцільними не повертається язик: особливо після недавнього скандалу, коли ВРП перекрутив норму Конституції на свій лад. Нагадаю, члени Ради тоді вирішили, що затримувати суддів без їхнього дозволу є грубим порушенням конституційних гарантій недоторканності судді (судова реформа виключає таку норму в разі затримання судді безпосередньо під час скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину).

Напевне, всі пам’ятають скандал, пов’язаний з преміями керівництву Національного агентства з питань запобігання корупції. Пані Корчак преміювала сама себе на сотні тисяч гривень, через що НАБУ могло порушити кримінальне провадження, якби не позиція Кабміну.

Але керівництво НАЗК – зовсім не виняток. Нещодавно, наприклад, з’ясувалося, що в.о. голови Укравтодору Славомір Новак отримував зарплатню з надбавкою в 900% – приблизно 700 тис. грн. Окрім нього, судячи з реєстру декларацій, деякі співробітники Міністерства юстиції отримували преміями понад мільйон гривень одноразово. Я бува подумав, що тут криється якась помилка: людина хотіла вказати отримані копійки, а вийшли мільйони, – тому відправив запит до Мін’юсту. Перший, щоправда, був вдало проігнорований. Зате на другий відповідь таки прийшла.

Отже, у 2017 році 8 працівників Мін’юсту отримали винагородами понад 23 мільйонів (!) гривень. Як виявилося, в одній з ухвалених змін у рамках реформи правосуддя були встановлені такі винагороди:

  • 2% від стягненої суми або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом державному виконавцю;
  • 0,5% стягненої суми або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом керівника органу державної виконавчої служби та його заступникам.

Так, у Мін’юсті повідомили, що з вересня 2016 року органами державної виконавчої служби стягнуто майже 745 мільйонів гривень виконавчого збору, які були переведені в державний бюджет. Згідно з інформацією відомства, за 9 місяців 2016 року всього було стягнуто та перераховано до бюджету 1,5 млрд грн, а з жовтня 2016 до червня 2017 року – 1,8 млрд грн.

Найбільшу винагороду із загальної суми отримав головний держвиконавець відділу примусового виконання рішень департаменту держвиконавчої служби Мін’юсту Іван Нещадим – 8 млн 862 тис. 19 грн (~341 тис. доларів).

У самому Міністерстві, ймовірно, також злякалися такої цифри, яка явно перевищує зарплатню як президента, так і прем’єр-міністра, і тому наголосили, що вже роздумують над внесенням змін щодо обмеження максимального розміру таких винагород.

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!