У Володимирі-Волинському начальник ГУНП у Волинській області Петро Шпига проводив особистий прийом громадян. Наше видання не могло оминути поза увагою цю подію, щоб поставити генералу кілька запитань. Тим більше, що закінчується рік, і хотілося б почути, з якими здобутками зустрічатимуть його волинські правоохоронці? А також, дізнатися про рівень злочинності у регіоні, боротьбу з нею, та що найбільше болить самому очільнику поліції області?

-Петро Петровичу, поділіться, якою на сьогодні є криміногенна ситуація на Волині?

-Я б сказав, стабільно контрольованою. Ми спостерігаємо значне зменшення кількості зареєстрованих злочинів, поряд з тим, на порядок збільшилось розкриття тяжких злочинів.

– Прослідковуючи кримінальну хроніку, складається враження, що останнім часом побільшало  грабежів та крадіжок…

– Навпаки, протягом року їх стало значно менше, ніж було торік. Утім, зросла кількість  їх розкриттів. Так, минулого року по області було розкрито 19 відсотків злочинів, пов’язаних з крадіжками та грабежами, у цьому – 33.

– А чи вистачає працівників, щоб давати усьому раду?

– Кадрового голоду наразі не має,  працюємо у звичайному режимі. Та як і завжди, є відсоток тих вакантних посад, яких бракує. Сьогодні теж маємо некомплект, тому постійно оголошуємо конкурси, проводимо відповідну роботу щодо вирішення даного питання.

-З кожним днем зростає кількість закладів з гральними автоматами. Законодавчо це робити не заборонено, оскільки вони відкриваються під вивіскою «Української національної лотереї». Та усі розуміють, що це – той самий гральний бізнес, який колись вдалося заборонити, тільки тепер він постав іншому форматі. Які заходи проводяться щодо виявлення правопорушень у цій сфері?

– Ми постійно проводимо профілактичні заходи та рейди, при виявленні правопорушень вилучаємо техніку, порушуємо кримінальні провадження. Ця ситуація постійно контролюється та моніториться як на місцевому рівні, так і на рівні держави. Однак, виходить так, що притягуємо до відповідальності одних, а з’являються інші.

– Яка ситуація в області по боротьбі з наркоманією?

– Я б сказав – позитивна. Якщо брати статистику минулих років, нинішня є набагато результативнішою та ефективнішою. Це пов’язано, насамперед, із введенням підрозділів по боротьбі з наркотиками до структури Головного управління поліції. Доказом свідчать самі факти, зокрема –  348 кримінальних проваджень було порушено у 2017-му році, у  минулому році ця цифра була – 206. Кричуща ситуація у цьому плані є Нововолинську, де практично щодня виявляють осіб, котрі займаються незаконним збутом та виготовленням наркотичної сировини.

Нерідко у соцмережах можна побачити відео, у яких поліцейські перевищують службові повноваження. Чи мають місце такі випадки на Волині, і які заходи вживаються?

– Інколи люди перебільшують, викладаючи такі дописи чи ролики в Інтернет, хоча насправді не завжди все є так, як вони виставляють. В результаті, це впливає на формування громадської думки про усіх поліцейських. Не приховую, у нас трапляються  випадки перевищення правоохоронцями службових повноважень. Однак вони  притягуються до відповідальності і несуть  за свої дії покарання. На жаль, відразу очистити всю поліцію і встановити схильність даних осіб до правопорушень неможливо, це тривалий процес, однак ми працюємо над цим.

– У суспільстві активно обговорюється тема легалізації зброї. Якщо все ж людям надати  право на її володіння, на вашу думку, чи вплине це на криміногенну ситуацію у державі?

– На жаль,  сьогодні  злочинці незаконно володіють зброєю, і використовують її у своїх цілях, скоюючи злочини. Законослухняним громадянам вона ж потрібна для самозахисту від них, наприклад, людям, котрі є членами громадських формувань, працівникам правоохоронних органів або ж журналістам. Однак  варто зазначити, чимало осіб в Україні мають дозволи на ту ж мисливську рушницю або травматичну зброю. Тож легалізація на неї у певній мірі є, та не така , як, скажімо, в Америці. Хоча, на мою думку, поки наше суспільство не готове до такого кроку.

– Яка категорія злочинів, що відбуваються на Волині, турбує вас, як керівника поліції найбільше?

–  Це – крадіжки. Хоча мушу визнати, здебільшого, люди самі спонукають злодіїв до них. Для прикладу: водій машини, замкнувши дверцята, відлучився на певний час, при тому залишив в салоні на видному місці барсетку з документами та грошима, ноутбуком чи іншими цінними речами. Злодій або той же наркоман, якому потрібні кошти на чергову дозу, проходячи повз, одним ударом вибиває скло в автівці, і забирає усе, що бачить. У подібних випадках досить складно розкрити злочин, оскільки майже неможливо ідентифікувати людину, котра скоїла його. І таких банальних крадіжок, на жаль, чимало. Це мене турбує найбільше. Утім,  тяжкі злочини ми розкриваємо.

– З якими проблемами до вас найчастіше звертаються громадяни?

– Розслідування кримінальних проваджень. Людей обурює, що не затримуємо злочинців швидко, як би їм того хотілося. Доводиться пояснювати, що існує відповідна кримінально-процесуальна процедура по розслідуванню кримінального провадження, збирається доказова база і доводиться вина людини, щоб у подальшому оголосити їй про підозру і направити справу до суду. А ця процедура займає чимало часу.

– Напевно, по тій причині деякі люди втрачають довіру до поліції…

– Якби це було так, тоді б ніхто не звертався до нас. А той факт, що нам у поточному році вдалося майже удвічі збільшити розкриття злочинів ніж торік, говорить не тільки про хороші результати роботи правоохоронців, а й про те, що нам довіряють. Лише роботою і правомірними діями маємо залужити людську довіру.

– З якими показниками зустрічаєте Новий рік?

– Волинь посідає восьме місце по розкриттю злочинів серед 25-ти регіонів України. Гадаю, це і є тим самим  показником, з яким вступаємо у наступний рік.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!