Наприкінці минулого року Верховна Рада  ухвалила закон №5722-д  “Про внесення змін до закону України “Про забезпечення комерційного обліку природного газу”  згідно з яким газорозподільні компанії   зобов’язані забезпечити встановлення   індивідуальних лічильників газу. А загальнобудинкові – тільки за згодою мешканців багатоповерхівок.

Останнім часом облгази, використовуючи свою монополію, намагаються вижати зі споживачів мало не останнні соки. Одним із таких кроків – встановлення   загальнобудинкових лічильників газу, яке призводить до порушеня базових прав споживачів на індивідуальний облік. Людей заганяють в газові «колгоспи», де розподіл витрат відбувається за загальним принципом замість оплати тільки за використаний газ.

Подібна ситуація виникла ще позаминулого року у Володимирі-Волинському, де газова компанія без згоди жильців встановлювала загальнобудинкові лічильники. Однак проблеми виникли дещо пізніше – коли людям почали приходити платіжки за газ. Мало того, що  доводилося платити по індивідуальному лічильнику, їм ще доплюсовували суму, яку  нараховували за   газ,   спожитий   будинком. Звісно, за відповідною формулою, зазначеною у тимчасовому положенні «Про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку», затвердженого  Кабінетом Міністірів України в січні 2016 року.  З цього приводу видання брало коментар у головного інженера філії Володимир-Волинське управління по газифікації та газопостачанню  ПАТ “Волиньгаз» Володимира Любежаніна.

Діючим законом передбачалося, що встановлення лічильників для обліку споживання газу населенням повинно бути завершено до 1 січня 2018 року.  Проте не усім вспоживачам газовий монополіст, навіть за умови подання заяв   у місцеві філії,  встановив газові індивідуальні лічильники.

Перше січня вже минуло. А далі що? Відключення від газовової мережі? Сплата штрафів чи платіжки із захмарними кубами спожитого газу?

Прийнятий 21 грудня 2017 року закон №5722 відтерміновує    дію вищезгаданої норми до 1 січня 2021 року. Більше того, з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення, суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують населення (побутових споживачів) індивідуальними лічильниками газу.

Побутові споживачі (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за природний газ суб’єкту  господарювання,  що здійснює розподіл природного газу на відповідній території.

А ось загальнобудинковий лічильник газу, як вказано у законі, може бути встановлений лише за згодою  співвласників багатоквартирного будинку, в порядку визначеному статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

У разі ненадання співвласниками багатоквартирного будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника газу суб’єктам господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється.

Як зазначили нардепи, прийняття проекту закону щодо встановлення індивідуальних лічильників газу є блискучою перемогою над газовим лобі олігархів, які намагалися перешкодити ухваленню документа. Поки що закон на підписі у Президента. Надіємося, що гарант не поверне його на доопрацювання.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!