За   сталінського режиму багато українських родин зазнало політичних репресій. Бувало й так, що  одних членів родини засуджували за окремими постановами комісій, а інших – вивозили на поселення. Там же за колючим дротом народжувалися діти.

У 90-х роках розпочалася реабілітація. У той же час прийнято ряд законодавчих актів, які передбачали, окрім надання пільг, ще й  надбавки, які є невід’ємними під час призначення пенсій. Зокрема, пункт «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає підвищення пенсій громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій та згодом були реабілітовані, на 50%, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, – на 25% до мінімальної пенсії за віком. Ці відсотки при нинішніх розмірах мінімальних пенсій за віком є неабиякими доплатами – у межах 500 і більше гривень.

Однак, постановою КМУ від 16.07.2008 № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» передбачено громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій та згодом були реабілітовані, до пенсій або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії, підвищення проводиться в розмірі 54,4 гривні, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, – 43,52 гривні.

У Володимирі-Волинському та районі проживає близько 60 осіб, які зазнали політичних репресій та згодом реабілітовані. Пенсійний фонд, проводячи доплату до пенсій, й донині керується  постановою кабміну, а не пунктом закону. Тому розмір пенсії не відповідає тому, який гарантує закон. І будь-які зверення до пенсійного фонду не давали позитивних результатів.

З цього приводу реабілітовані особи зверталися до суду щодо недоплати до пенсій. Відповідно до ухвал судів першої та апеляційної інстанцій органи Пенсійного фонду були зобов’язані виплачувати підвищення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (50% та 25% мінімальної пенсії за віком). Внаслідок таких рішень судів першої та апеляційної інстанцій   Пенсійний фонд 19  пенсіонерам, які проживають у Володимирі-Волинському та районі, змушений був донарахувати та виплатити більше 50 тисяч гривень.

Зважаючи на подібний прецедент, деякі обласні ради   звернулися до ВРУ із проханням проявити політичну волю і віддати шану важкому життєвому шляху громадян України, які були несправедливо позбавлені політичних і громадянських прав та зазнали утисків і переслідувань від тоталітарних режимів, забезпечити виконання рішень судів та вжити заходів до безумовного виконання вимог пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а до Кабміну – скасувати відповідну постанову від 16.07.2008 № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», яка обмежує соціальний захист реабілітованих громадян та членів їх сімей.  Проте народні депутати й досі обмірковують дані звернення або просто до них не доходять у них руки. Тому й надалі жертви політичних репресій, кількість яких можна порахувати навіть у масштабах країни,  отримують від держави не доплати, а подачки у вигляді півста гривень.

З кожним роком  реабілітованих осіб стає все менше. Прикро, що багато хто з них так і не  дожив до гідної доплати до пенсії як жертва політичних репресій. А все тому, що не знав про своє право на її одержання. Більше того, можливо багато хто вже й призабув, що має право на такі пільги.  Дехто махне рукою, бо похід до суду потребує неабияких коштів, якщо наймати адвоката. Але усьому цьому є рішення: просто взяти усі документи, які підтверджують  статус жертви політичних репресій, та звернутися до місцевого центру надання  безоплатної правової допомоги. Якщо там відмовлять за певних причин,  центр свого часу уклав меморандум із місцевим осередком громадської організації ЗБЗС, де не лише нададуть безкоштовну консультацію, а й підготують позовну заяву до суду.

Не гребуйте своїм правом. Тому, шановні читачі, якщо у когось в родині є той, хто був реабілітований у 90-х роках, не гайте часу та звертайтеся до центру надання безкоштовної правової допомоги. Дайте можливість своєму рідному отримати гідну пенсію, а не ті копійки, які нині доплачує Пенсійний фонд.

Координати центру надання безкоштовної правової допомоги у Володимирі-Волинському віднайдете на сайті volyn.legalaid.gov.ua,  а громадської організації на сайті bortsi.com.ua.

 

 

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!