Ні для кого не секрет, що алкогольна та наркотична залежності є однією з причин руйнації сімей. Окрім того, негативно впливають на загальний стан здоров’я споживачів оковитої та наркотиків, що нерідко призводить до смертельних випадків. Про те, яка ситуація із цим явищем у місті та районі? Чи можливо вилікуватись від цих хвороб? А також про жіночий алкоголізм та наркотик, який частіше почала вживати молодь, метадову програму та інше розповіла лікарнарколог з 25-річним стажем Володимир-Волинського ТМО Валентини ХОМЮК.

Валентино Миколаївно, найперше хотілося б дізнатися статистику тих, хто перебуває на обліку у диспансері?

– Якщо говорити про алкозалежних, це – 947 чоловік, з яких 200 – жінок. Що стосується любителів наркотиків, їх налічується – 124.

Давайте спочатку поговоримо про алкоголь. З чого починається залежність, і чи можна стати алкоголіком, вживаючи пиво?

– На жаль, саме цей напій, здебільшого, і стає причиною алкоголізму. Не останню роль у його пропаганді відіграє реклама, хоча разом з тим вона й попереджає про зловживання ним. Загалом, якщо говорити про причини, вони різні. Одні п’ють помірно і їм не доводиться думати про розвиток алкогольної залежності. Інші, спробувавши один раз, не можуть зупинитися. В результаті, відбувається не тільки порушення психічного розладу, а й розвивається цироз печінки та інші захворювання, що призводять до смерті. Прикро визнавати, але на алкоголізм все частіше почали хворіти жінки. І це насторожує, оскільки на відміну від чоловіків, ця залежність у них розвивається швидше. Варто зазначити, що причини виникнення алкоголізму перш за все криються в психології людини.

Чи можливо вилікуватись від цієї хвороби за допомогою кодування?
– Насамперед все залежить від сили волі людини. Кодування дає позитивний результат, але ненадовго. Варто зауважити, що ніхто з тих, хто зловживає спиртним, не вважають себе залежними. Хоча до нас їх привозять вже з явно вираженими психічними розладами.

Чимало шукають порятунок у реабілітаційних центрах різноманітних релігійних конфесій…

– Здебільшого їх туди відправляють рідні. Те саме стосується і наркозалежних . Опинившись у повній ізоляції від того середовища, у якому знаходились, перестають вживати спиртне і наркотики. Коли повертаються до звичного життя, знову беруться за своє. Однак є випадки, коли після реабілітаційних центрів наркологічна залежність зникає.

На наркотичну залежність у місті страждає менше людей. Принаймні, про це говорить статистика диспансерного обліку. Але з неофіційних джерел відомо, що молодь бавиться наркотиками. Які їх види є найпоширенішими?

– Першими у цьому списку є опіати, – наркотики, виготовлені на основі макової соломки кустарного виробництва, знані як “ширка”. У порівнянні з минулими роками кількість тих, хто вживає їх, зменшилась. Поряд з тим, побільшало любителів канабісу, більш відомого як конопля. Та останнім часом з’явився новий вид наркотику – «субутекс», який одразу став популярним серед молоді. Зазначу, цей препарат відноситься до психотропних речовин . Достатньо однієї штуки, щоб кайф спіймало кілька чоловік, оскільки її подрібнюють на порошок і вдихають через ніс.

З якого часу наступає наркозалежність?

– Вона може наступити у перші дні. Спіймавши кайф, виникає бажання повторити.
Як дізнатися, що людина приймає наркотики?

– Найпростіший спосіб – придбати тест для визначення наркологічної речовини в організмі. Та можна дізнатись, звернувши увагу на  поведінку. У людей, котрі вживають наркотики проявляється млявість, сонливість, апатія, наркотичне сп’яніння…

Яка наймолодша та найстарша вікова категорія тих, хто стоїть у вас на обліку?
– Намолодшому 18 років, найстаршому – 78.

– Набільший «стаж» вживання наркотиків ваших пацієнтів?

– Близько тридцяти років.

– Які реабілітаційні програми діють для них?

– З 2009 року в Україні на державному рівні діє метадонова програма, яка фінансується некомерційною благодійною організацією «Глобальний фонд боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією». Її механізм по суті є замісною терапією, побудованою на тому, що людину, залежну від наркотиків, здебільшого опіатів, котра не хоче або не в змозі позбутися наркозалежності, переводять на вживання «замісних препаратів» того ж ряду, які надаються у медичних установах. Попри те, що залежність від опіату зберігається, замісники дають можливість повноцінно функціонувати та зберегти здоров’я. Мається на увазі, не підхопити СНІД, який є найбільшою загрозою для споживачів ін’єкційних наркотиків і причиною їх смертності. Як говорить статистика, помирають, не від їх вживання, навіть не від передозування, а від захворювань, таких як ВІЛ, цирозу. Проте вже у цьому році фонд скорочуватиме фінансування, і з часом матеріальні витрати на себе візьме держава. Чи готова вона утримувати наркозалежних, коли допомоги потребують важкохворі люди, дасться знати. А поки ми допомагаємо їм коштом Глобального фонду. У Володимирі у метановій програмі беруть участь 22 особи, які щодня приходять у лікарню за препаратами.

А як рятуєте тих, кого привозять з психічними розладами, отриманими внаслідок вживання алкоголю та наркотиків?

– З початку року на базі шкірвендиспансеру працює  наркологічна палата на 5 ліжок. Можливість пройти курс лікувальної терапії має кожен, хто виявить бажання позбутися наркологічної залежності. На вашу думку, чи варто відновити медвитверезники?

-Це необхідно зробити. Щодня у лікарню приводять осіб у нетверезому стані. Серед них переважають військовослужбовці, яким проводимо освідчення на стан алкогольного сп’яніння. Таких налічується 6-15 чоловік у день. Особливо їх кількість зростає після вихідних, коли повертаються з дому. Уявіть приймальне відділення, де перебувають пацієнти, які потребують невідкладної допомоги, і  п’яні люди, яких намагаються вгамувати медики.

Насамкінець, хочу зауважити, що наркологічна служба Володимир ВолинськогоТМО консультує та надає невідкладну  медичну допомогу  особам у стані сп’яніння при потребі.  Лікування від залежностей і алкогольної та наркотичноі є добровільним. А пацієнт вже сам вирішує, що робити далі? Бо проблема алкоголізму  є не тільки медична,  але й соціальна.

Жанна БІЛОЦЬКА

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!