Однією з чи не найбільших пробеом  України є  туберкульоз. І хоча його рівень  дещо йде   на спад, проте за даною формою захворювання з усіх країн Європи наша держава посідає перше місце. Якщо взяти глобальніше, Україна входить у п’ятірку країн світу з найбільшим рівнем  мультирезистентного туберкульозу

-Захворюваність та відповідно смертність від туберкульозу   з кожним роком зменшується, – розповідає лікар-фтизіатр Володимир-Волинського ТМО Марія Тарасюк. – Але змінився якісний склад. Туберкульоз став більш агресивним. З’явилися випадки невиліковного туберкульозу, тобто змінилася чутливість його збудника до тих препаратів, якими лікували. Тепер є мультирезистентні форми цієї хвороби, які стійкі до  ліків. Крім того, збільшилася кількість захворювань від поєднаної інфекції – ВІЛ-туберкульоз, тобто, ті хто хворіє на ВІЛ-інфекцію, відповідно, як правило,  хворіє й на туберкульоз. Причина – знижений імунітет.

Подолати цю недугу допомагає Всесвітня організація охорони здоров’я.  Прийнято законопроект щодо загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2018-2021 роки. Звісно, як вона запрацює – покаже час.

-У минулому році у Володимирі-Волинському та районі виявлено 36 випадків захворювання на туберкульоз, у 2016 році – 42, – продовжує Марія Василівна. – Але насторожує те, якщо раніше мультирезистентна форма виявлялася у тих, хто раніше лікувався, переривав лікування, то тепер є випадки виявлення мультезистентного туберкульозу у тих, хто ніколи ним не хворів. Здебільшого хворіють на туберкульоз люди працездатного віку із числа тих, хто не працює та зловживає алкогольними напоями. Хоча це вже не є панацеєю, тому що на туберкульоз навіть хворіють маленькі дітки. У минулому році виявили цю хворобу в однієї дитини під час проведення профогляду, а в позаминулому – у  троє дітей (від 10 місяців до 5 років),  яким не було введено вакцину  БЦЖ у пологовому відділенні. Це похідна від того, що матері масово відмовлялися від щеплень, пізніше були перебої з постачанням вакцини.

Термін лікування залежить від форми туберкульозу. Якщо людина захворіла на чутливий туберкульоз –   курс лікування становить 6 місяців, а мультирезистентний  до   20 місяців. При цьому повний курс медикаментозного лікування мультирезистентного туберкульозу становить 100 тисяч гривень, які гарантує держава, громадська організація «Червоний Хрест» та глобальний фонд боротьби з туберкульозом, який постачає відповідні препарати.

-Якщо людина має бажання вилікуватися від туберкульозу – вона вилікується, – наголошує Марія Тарасюк. – Звісно, це все залежатиме від того, на якій стадії виявлено це захворювання. Бо коли запущена форма – надії на повне виздоровлення вже немає. Навіть при інтенсивному лікуванні. Хоча варто зауважити, що вже зареєстровані  випадки повного виліковування при мультирезистентному туберкульозі.

Соціальна програма боротьби з туберкульозом передбачає два шляхи розв’язання проблеми. Перший –  фтизіатрична допомога, яка діє в даний час.

Друга, яку пропагує міністр охорони здоров’я Супрун, – амбулаторана допомога з дотриманням сучасних принципів інфекційного контролю, соціального супроводу пацієнтів та впровадження інноваційних методів діагностики і лікування за умови зміни  моделей фінансування. Ось тільки яким чином хворий на туберкульоз вилікується амбулаторно – питання риторичне. Бо не усі люди, які захворіли туберкульозом,  однаково відповідально відносяться до лікування. Один може й вдома лікуватися, а другого – важко навіть втримати у стаціонарних медичних закладах.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!