Насильство щодо дітей в Україні заборонене. Однак періодично у ЗМІ з’являється інформація про жорстоке поводження вчителів з учнями. Так, місяць тому на Рівненщині трапився випадок, коли завуч з виховної роботи одного зі шкільних закладів разом з своїм чоловіком влаштували розправу над учнем, який свиснув на урочистій лінійці. У луцькій школі теж стався інцидент, коли вчитель ніби побив учня.

Як бачимо, це хоч і поодинокі випадки, але вони мають місце у суспільстві. Та не тільки рукоприкладство мається на увазі, а й інциденти, що принижують гідність дитини. Нерідко педагог може підвищити  голос, обізвати  або ж загнати у глухий кут своїм «вихованням». Саме такі підходи є відголоском радянських часів, коли авторитарна педагогіка була у  розквіті. Цим, на думку психологів, вони приховують свою непрофесійність, а також  небажанням  бути відкритим до діалогу з дітьми, не боятися їхніх запитань і давати  можливість висловлювати власну думку. Адже сучасні діти, хто б що не казав, відрізняються від тих, котрі навчались двадцять років тому. Тепер вони більш обізнані, прогресивніші, розкуті і впевнені у собі. Чималу роль у їхньому розвитку відіграють сучасні технології, які  освоюють мало не з пелюшок. І якщо років двадцять вдарити указкою непосидючого шибеника було нормою, то зараз це не тільки не сприймається, а й можна лишитися роботи. А ще стати «відомим» на всю країну завдяки соцмережам, у які учні викладають ролики.

Однак залишається питання: що саме являється жорстоким поводженням? Згідно з наказом Міністерства освіти і науки №844 «Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми», жорстоким поводженням вважаєтьсяприниження, ставлення в куток, биття, ігнорування фізичних потреб дитини (заборона піти до туалету), жорстка дисципліна, що тримається на страху, а не на інтересі до навчання, авторитаризм, вимоги без пояснень, непосильна праця. А ще нагадування в присутності класного колективу про недоліки учня, особливості сім’ї, сімейні події, про які дізнався вчитель, недоцільні вимоги до зовнішнього вигляду (зачіски, форми). Педагогові заборонено власноруч підстригати школярів, знімати з них прикраси, відбирати мобільні телефони тощо.

Тож що робити, коли дитина постраждала від подібних дій учителя? Найперше – НЕ МОВЧАТИ! Батьки зобов’язані повідомити про випадок директора школи. Коли ж він не вживатиме ніяких заходів, написати скаргу в управління освіти міста чи району (в залежності, де навчається дитина), а також до обласного департаменту освіти. Якщо є тілесні ушкодження, обов’язково зафіксувати їх. І головне: не боятися відстоювати права своїх дітей! Поряд з тим, варто не забувати виховувати у них і повагу до учителів. Бо нерідко трапляються випадки, коли діти відкрито хамлять і знущаються з педагогів.

І насамкінець, задля запобігання подібних ситуацій варто дотримуватись не тільки норм і правил поведінки у школі, як з боку учнів так і вчителів, а й мати елементарну повагу один до одного.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!