У серпні 2014 року Верховна Рада ввела військовий збір – так званий “податок на війну”.  Деякі ЗМІ охрестили його податком «на смерть». Це було зроблено для поліпшення фінансування армії. І народ зрозумів.  Як і тоді, коли відгукнувся на заклик надсилати смс-ки за 5 гривень. Тільки ніхто так і не відповів, де ж ті гроші ділися?!

Ставка збору становить 1,5%, а об’єктом оподаткування спочатку були визначені доходи у формі заробітної плати та інших виплат за цивільно-правовими договорами фізосіб. При цьому планувалося, що військовий збір   діятиме тільки до 2015 року. Але в кінці 2014 року Верховна Рада вирішила зробити цей податок фактично безстроковим, продовживши його дію до кінця реформування збройних сил України. Зрозуміло, ніхто не знає, наскільки довгою може бути ця реформа. І рік, і два, і три, і десять.

Щороку, замість того аби зменшувати ставку збору, нардепи  доповнювали перелік доходів, які обкладаються «податком на війну».  І в кінцевому результаті, військовий збір поширюється майже на всі трудові доходи платника податків, а також доходи, які він отримує завдяки своїм активам, майну та іншій діяльності. Від операцій з обміну валют, продажу цінних паперів, здачу в оренду нерухомості і т. д.

Майже за п’ять років існування військового збору українці перерахували в бюджет 37,9 млрд грн. Але, як пише Військова панорама (wartime),  розібратися в тому, куди пішли ці гроші, не можуть навіть слуги народу. У минулому році вони спробували на законодавчому рівні з’ясувати, на що витрачається зібраний податок, але безуспішно. Адже кошти спрямовуються в загальний казан, а влада вирішує, скільки витратити на АТО, скільки на інші потреби, що фінансуються із загального фонду.

 Депутат Віталій Купрій   ще з кількома народними обранцями подавав законопроект, де наполягав на тому, щоб військовий збір перераховувався до спеціального фонду і йшов виключно на  фінансування армії. Однак документ так і не був проголосований.

У Міноборони також немає ясності з приводу коштів.  Більше того, там відхрещуються від цього збору, мотивуючи тим, що фінасування армії йде із держбюджету. То що ж тоді виходить?

А те, що військовий збір не є цільовим збором і його надходження   не прив’язане до витрат Міністерства оборони. Іншими словами, введення і існування військового збору означає просто підвищення податкового тягаря на доходи фізичних осіб: до діючого податку на доходи фізичних осіб в розмірі 18% додали ще 1,5% у вигляді військового збору і загальна ставка податку, фактично, підвищена до 19,5%.

Виходить, що за 5 років,  прикриваючись військовим збором, у громадян відібрано десятки мільярдів,  які до військових не мають ніякого відношення.

А якщо взяти до уваги (як заявляють високі мужі), що  наша армія за останні два роки увійшла  у 30-ку найсильніших світу,  то може вже  пора відмінити цей збір?

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!