Ось уже кілька тижнів собор Святого Юрія Переможця УПЦ КП у Володимирі-Волинському залишається замкненим, а богослужіння проводяться на дворі. Таке рішення прийняли парафіяни, допоки не буде вирішене питання щодо його священиків – настоятеля  отця Євгена Шевчука та його сина Андрія, священослужителя цього ж храму. Справа утім, що за рішенням вищого церковного керівництва отця Євгена, котрий служить у церкві 21 рік, було вирішено перевести на посаду рядового священика, на його місце призначити протоієрея Юрія Зінчука, а отця Андрія (11 років служби) перевести в іншу парафію. Причину таких змін ніхто нікому не пояснював, не знав її і сам отець Євген. Тоді парафіяни вирішили вступитися за нього та дізнатися правду.

Вони написали листа Патріарху Філарету, зібравши 756 підписів, у якому пояснили ситуацію та попередили, що не допустять у церкву інших священиків.  Окрім того, звернулись з проханням направити комісію з патріархії, яка б допомогла розібратися. Однак, реакції жодної не послідувало, і люди поїхали до столиці на зустріч з Патріархом.  І це дало результат – сьогодні приїхали представники  Київського Патріархату – митрополит Черкаський та Чигиринський Іоан, архієпископ  Тернопільський і Кременецький Нестор та проректор Київської православної богословської академії отець Олександр , щоб розібратися у конфліктній ситуації.

Як зазначив митрополит Іоан, у першу чергу вони вирішили вислухати людей, а вже потім Преосвященного єпископа Володимир-Волинського та Турійського Матфея. Варто зазначити, про їхній візит парафіяни дізналися вранці, і хоча переважна більшість з них по роботах, відстоювати правду зібралось близько двохсот чоловік. На зустрічі були присутні священики собору Різдва Христового Юрій Пилипець, Миколай Удуд та Юрій Зінчук. Вони приїхали раніше, але до людей вийшли після того як прибули представники Патріархату.

Першим виступив отець Євген Шевчук, котрий розповів про те, що й досі не розуміє, за що його покарали? Оскільки  рішення єпархіальної ради, у якому вказана причина його відсторонення від займаної посади, не бачив. І коли викликали до Патріархату, навіть не знав, що говорити. Натомість, попросив показати рішення, однак йому відмовили.  Філарет пояснив, що владика Матфей написав на нього скаргу через те, що той, ніби, не проводив богослужіння і двері храму постійно є замкнені. А ще при церкві немає недільної школи.  В результаті, отець Євген отримав благословення на посаду рядового священика і був змушений підкоритися вищому церковному керівництву.

-Чутки про те, що мене хочуть відсторонити від посади настоятеля церкви ширились давно, але я не зважав на них, на той час було не до того: у мене дружина знаходилась при смерті, – розповідає отець Євген. – Та одного разу таки поцікавився у владики Матфея, чи це правда? На що той порадив не слухати пліток. А вже наприкінці січня запросив до себе і запропонував обрати будь-яку парафію. На моє запитання, чому маю це робити? Відповідь вразила: «Для чого вам це? Просто підіть». Але отець Євген продовжував служити і відбудовувати церкву з допомогою громади, котра його усіляко підтримувала і продовжує це робити.

Парафіяни запевняють, церква завжди відчинена, і богослужіння у ній постійно відбуваються. Більше того, працює недільна школа. Розповіли люди і про прикрий випадок, який трапився з дітьми, які відвідують її. В одне з церковних свят вони пішли вітати владику Матфея, однак той так до них не вийшов. Як не вийшов до парафіян, котрі завітали до нього у прийомний день, щоб з’ясувати причину, так званої ротації отця Євгена та його сина Андрія. Розмовляв із ними секретар єпархіального управління Володимир-Волинської єпархії УПЦ КП протоієрей Юрій Зінчук, котрий є претендентом на місце настоятеля собору Святого Юрія. І взагалі, єпископ до них не приїжджав і не цікавився життям церкви. Хоча кілька років тому був її настоятелем, але жодної доброї справи, запевняють прихожани, не зробив, на відміну від отця Євгена Шевчука. Говорили люди й про те, що колотнеча не тільки у цій церкві почалася з призначенням його на посаду єпископа Володимир-Волинського та Турійського. Однією з перших «жертв» став священик церкви «Віри, Надії, Любові та матері їх Софії» Євген Рябець,  котрий, за словами парафіян, позбувся житла.  Йшлося й про те, що планувалось замінити церковного касира. Оскільки у владики виникли підозри нецільового використання церковних коштів. Навіть  була призначена єпархіальна фінансова ревізія, яка не виявила жодних порушень.

Голова парафіяльної ради Олександр Куцик не приховував свого невдоволення ситуацією. Саме він разом з іншими парафіянами їздив шукати правду до Патріарха. З його слів, владика Матфей «призначив» собі «зарплатню», яка виплачувалась з Собору Святого Юрія, у розмірі –  4200 гривень. І це при тому, що він не є його настоятелем. Попри це, до його рук надходили й інші суми, і значно більші. Окрім того, як зазначає пан Олександр, єпископа люди звинувачують й в інших  вчинках, які ганьблять не тільки його, а й церкву.

-Ми не хотіли цього виносити на загал і намагалися знайти компроміс, але нам ніхто не йшов на зустріч, – говорить Олександр Куцик. – Більше того, попереджували, що у людей терпіння не залізне, і коли допече, будуть говорити правду, яку приховували, оскільки поважали владику Матфея, не дивлячись ні на що. Бо є священиком, а це – святе. Дехто говорив,  що цього не варто робити, бо тим самим ганьбимо Українську Православну Церкву. Та ми вважаємо,  навпаки, потрібно викривати подібні речі, щоб церква очистилась від таких священнослужителів. Лише тоді у ній буде панувати мир і спокій. До речі, це не перший храм, де таким чином владика Матфей намагається здійснити ротацію. Нещодавно люди так само відстоювали священика у  Блаженику.

– Скрізь, де є рука єпископа, там колотнеча. Не може так чинити владика, – додає одна з прихожанок. – Ми шукаємо захисту і розради у церкві, а отримуємо неприємності. Щодо отця Євгена можу сказати, що це людина з відкритою душею і добрим серцем. До нього тягнуться люди, його поважають і шанують. Варто зважати на їх думку.

Чи вдасться митрополиту та архієпископам донести думку парафіян до Патріарха Філарета? І чи змінить він своє рішення? Дасться знати. Люди запевняють, що стоятимуть до кінця і відстоюватимуть своїх священиків, котрим довіряють і яких поважають.

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!