Щитовидна залоза виробляє гормони, як регулюють обмін речовин в організмі, стимулюють метаболізм та підтримують баланс. Від неї залежить частота серцебиття, боротьба із зайвими калоріями та ряд факторів, що впливають на стан людини в цілому. На перший погляд, хвороба щитовидної залози на перших стадіях є непомітною, однак, якщо вчасно не діагностувати й не почати лікування, це призведе до більших проблем. Про те, яка ситуація із захворюванням ендокринної патології у Володимирі-Волинському? Хто ризикує нею захворіти? Наймолодший вік пацієнтів, та яка ситуація з онкологією, пов’язаною із щитовидною залозою? Про це «Володимирмедіа» цікавилось у лікаря-ендокринолога, головного лікаря Володимир-Волинського ТМО Олександра КЛАЧУКА.
Олександре Георгійовичу, насамперед хотілося б дізнатися, скільки людей у районі мають проблеми зі щитовидною залозою?
– Усього з патологією щитовидної залози у нас на обліку знаходиться близько півтисячі пацієнтів. Варто зазначити, їх кількість є сталою, значних коливань у цифрах за останні роки не спостерігається. Якщо говорити мовою статистики, у середньому трапляються 3-5 випадків великих форм зобу, 50-70 – збільшення щитовидної залози 1 ступеня, 7-10 випадків вузлового зобу, 15-20 тиреотоксикозу та ін.
– Яка вікова категорія пацієнтів?
– Різна, адже на патологію страждають як діти, так і люди старшого віку. Коли згадуємо захворювання щитовидки, маємо на увазі зоб. Він є дифузний та вузловий. Перший нерідко діагностуємо у дітей дошкільного віку. Тоді радимо батькам додавати до їхнього раціону йодовану сіль. Річ у тім, що концентрація йоду у ній розрахована таким чином, що споживаючи вікову норму, питання йододефіциту закривається. Однак бувають особливості її засвоювання, у такому випадку рекомендуємо препарати, що містять йод.

Трапляються випадки  вродженого гіпотиреозу: коли взагалі не функціонує щитовидна залоза. Такий діагноз ставимо один у два роки. Ці дітки мають інвалідність, але успішно лікуються і розвиваються. Така патологія частково пов’язано як з генетичною особливістю, так і з йододефіцитом, а також впливом сторонніх токсичних речовин ззовні.

Вузловий зоб здебільшого спостерігається у пацієнтів старшого віку. За статистикою, чим старша людина, тим більше ймовірність виявлення тих чи інших новоутворень щитовидної залози.
Що впливає на патологію щитовидної залози?
– Як я попередньо говорив, головна причина – дефіцит йоду. Володимир-Волинський район знаходиться на території, де є його брак, тому маємо компенсувати нестачу споживанням зовнішніх препаратів, де він міститься, зокрема – кухонна йодована сіль. Варто зазначити, з йододефіцитом пов’язана велика група захворювань, не тільки патологія щитовидної залози. Маємо зважати на це.
Чорнобильська катастрофа також впливає на ситуацію?
– Так. Чорнобиль дає про себе знати, нехай і крізь роки. Якщо років з двадцять тому діагностували 1 випадок онкологічного захворювання щитовидної залози  у рік, тепер маємо три випадки.
Яким сьогодні є лікування? Бо найпоширенішим вважається гормональна терапія, яка нерідко призводить до збільшення ваги тіла…
– За останні 10-15 років методи помінялись. Насамперед для обстеження щитовидної залози потрібно звернутися до ендокринолога, далі – УЗД, після якої призначається аналіз крові на гормони для визначення функції щитовидної залози, при необхідності – на визначення антитіл до клітин щитовидної залози. За результатами обстежень призначається відповідне лікування. Для регулювання функції щитовидної залози зазвичай призначаємо гормональну терапію. Але сьогодні є й інші методи та препарати, що усувають проблеми з щитовидкою. Окрім того, досить позитовно впливають на щитовидну залозу морепродукти, які компенсують йододефіцит. Та щоб до цього не дійшло, раджу вчасно проводити діагностик і дотримуватись рекомендацій лікарів.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!