З 1 жовтня розпочався військовий призов на строкову службу до лав ЗСУ. Видання вже писало про його деталі. Цього разу хотілося б розповісти не тільки про це, а й навчання резервістів. Оскільки чимало чоловіків намагаються уникнути їх, вважаючи, що опиняться у зоні проведення ООС.  Тож на ці та інші питання відповідає військовий комісар Володимир-Волинського об’єднаного військового комісаріату підполковник Руслан ЯЦІЙ.

10 вересня 2018 року були внесені зміни до Указу Президента України “Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2018 році від 15 лютого 2018.  Дані зміни передбачають продовження терміну призову громадян України на строкову військову службу до грудня місяця поточного року, що зумовлено насамперед збільшенням чисельності призовників для комплектування військ Національної гвардії України та Державної прикордонної служби.

Яка ситуація на сьогодні з призовом на строкову службу?

Призив відбувається в підрозділи і частини Державної прикордонної служби, Національної гвардії України, Державної спеціальної служби транспорту, а основна маса – до лав Збройних Сил України.

Ситуація з призовом виглядає трохи складною, оскільки  населення не усвідомлює всю важливість данного державного завдання. Таке відчуття, що люди до смерті перелякалися слів «військкомат» та «армія». Буває страшенно соромно, коли спостеріаєш як мама ледь не за руку веде до військкомату сина, що на дві голови вищий за неї і йому вже за 20 років. Пригадаймо,  якою колись була престижність служби в армії. Той, хто не служив, вважався не таким як усі, хворим, ненадійним, або іншими словами «з ним щось не так»! А зараз все перевернулося з ніг на голову. Батьки і призовники готові придумати будь-що аби«закосити» від армії. Виникає питання: а що ж за людина вийде з такого юнака? Це буде людина егоїстична, яка не поважає старших, яку не цікавить доля держави і народу. Бо хто б що не казав, а військо змушує юнака змужніти, сформувати свою думку, життєву позицію та загартуватися.

Вікова категорія призовників?

– На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Одак, хочу зазначити, що безпосередньо відправці у війська підлягають лише ті, кому виповнилося повних 20 років. Звісно, за особистим бажанням можна потрапити до війська і з 18 років.

Хто має право на відстрочку?

–  На жаль, хлопці нашого міста та району, а також їх батьки не знають законодавства. Справа в тому, що стаття 17 Закону України «Про військовий обовязок та військову службу» передбачає дуже великий перелік відстрочок від строкової військової служби. Громадяни призовного віку просто бояться прийти до військового комісаріату не знаючи, що мають законне право на відстрочку, а то і взагалі звільнення від військової служби. Зокрема, це чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину; студенти денної форми навчання в залежності від рівня акредитації навчального закладу; призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї; педагоги, лікарі, священнослужителі, працівники поліції, резервісти і т.д.

Соціальні гарантії тих, хто вирішив пов’язати себе з військового службою? 

-Стабільне щомісячне грошове забезпечення; можливість кар’єрного зросту та гарантоване підвищення щомісячного грошового забезпечення у ході просування по службі, а мтакож Можливість навчання. Контрактники  мають право навчатися без відриву від військової служби у вищих військових навчальних закладах. Окрім того, їм гарантована щорічна основна відпустка від 30 діб, при чому зі збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. Також можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів. Безоплатна кваліфікована медична допомога у військово-медичних закладах охорони здоров’я. Вирішення житлового питання. Тобто у разі якщо військовослужбовець не забезпечений житлом то передбачена постановка на квартирний облік з можливістю подальшого отримання службового та постійного житла. А ще передбачена компенсація витрачених коштів за піднайом житла. Рівень пенсійного забезпечення значно вищий ніж у цивільному секторі. А пенсійне забезпечення можна отримання за вислугою років, а не при досягненні пенсійного віку.

Не останню роль відіграє соціальний захист сімей військовослужбовців. Наприклад, дружинам військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, виплачується за місцем роботи грошова допомога в розмірі середньомісячної заробітної плати при розірванні ними трудового договору у зв’язку з переведенням чоловіка на службу в іншу місцевість. При тимчасовій втраті працездатності листки непрацездатності оплачуються дружинам (чоловікам) військовослужбовців у розмірі 100 відсотків середньомісячної заробітної плати незалежно від страхового стажу. Дружині військовослужбовця щорічна основна відпустка за її бажанням надається у зручний для неї час одночасно із щорічною основною відпусткою військовослужбовця. Уразі участі в бойових діях військовослужбовець отримує статус «учасник бойових дій» та пільги відповідно чинного законодавства.

Скільки налічуєть ухилянтів, і якеза це несуть покарання ?

-Таких є чимало. Яб сказав, багато. Ухилення від призову тянге за собою кримінільне і адміністративне покарання. Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військового комісаріату зобов’язані прибути до призовної дільниці в зазначений у повістці термін. При цьому в Законі зазначено, що недотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, якщо повістка не надійшла і як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат.

Одна з причин ухилення від військової служби – це хибна думка що нібито строковиків можуть відправити в зону АТО (тепер ООС). Цей момент прямо прописаний у військовій доктрині України. У цьому документі сказано, що солдати строкової служби потрапляють під дію принципу неучасті в бойових операціях. Виняток становлять лише ті, хто висловить особисте бажання відправитися на передову. Причому спочатку солдат все одно повинен буде пройти «учебку», і лише потім може підписати контракт зі збройними силами.

Куди звертатись молодими людям, які бачать себе в майбутньому офіцерами армії?

Звісно ж у військовий комісаріат. Тут усім охочим розкажуть які саме вищі військові навчальні заклади є в Україні, за якими спеціальностями проводиться підотовка, а також який перелік документів необхідно зібрати для оформлення особової справи.

Сьогодні тривають навчання оперативного резерву. Дехто з чоловіків робить усе можливе, щоб уникнути їх, бо побоюється опинитись у зоні ООС…

Оперативний резерв, а також військовозобовязані, які приписані до підрозділів територіальної оборони,  підлягають призиву на навчальні збори. Хтось у військові частини де служили, а хтось на місцях. Кількість військовозобов’язаних, що підлягають призиву на збори, визначається військовою частиною або відповідно до нарядів та визначеним планом старшого начальника на термін від 1 до 30 діб. Робоче місце та заробітна плата за «партизанами» на підприємствах зберігається. Основне завдання зборів – підготовка військовозобов’язаних, які, у разі потреби, зможуть виконати поставлене завдання у складі тих підрозділів, до яких належать. Наголошую – у разі потреби! Зборові заходи проводяться не перший рік і ще жодного разу (окрім 2014 року) після зборів військовозобов’язані не вибували в зону АТО (ООС).

 

 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!