Двадцять п’ять років прожила пані Анна з чоловіком у щасливому шлюбі. Народили та виховали двійко дітей, які тепер мають свої сім’ї.  Оскільки у Володимирі-Волинському з роботою, на якій можна  заробити достатньо аби нормально жити, не просто, основна масса людей їзить на заробітки. Їздив за копійкою й чоловік пані Анни – Сергій.  Адже жити й ставити на ноги дітей було потрібно за щось. Сама ж жінка працює на одному з підприємств міста. Проживають у квартирі, де централізоване опалення. За три кімнати сума за тепло  чималенька. Кілька місяців тому Сергію  вдалося влаштуватися на роботу, на якій непогано платять. Ніби й вистачає на кусень хліба, бо діти самі собі дають раду.  Утім щаслива сімейна пара була змушена розлучитися через… субсидію. Бо Міністерство соцполітики запровадило нові зміни, відповідно до яких прийнято рішення враховувати доходи члена сім’ї незалежно від місця його реєстрації.

– Добре , що діти дорослі, – зізнається пані Анна. – Бо інакше треба було б через суд розлучатись. Тоді б більше часу це зайняло, та й мороки теж додалось. Що ті владці наверху роблять? Стільки років прожити разом, а тепер розлучитися, щоб мати можливість сплачувати комуналку. Моя знайома взагалі була змушена виписатись з дому, щоб батьки змогли пережити зиму, не сплачуючи останні копійки за газ. Хотіли встановити індивідуальне опалення, але не дають. Тож іншого виходу не бачимо як розлучитись. Не знаю, чого чекати далі від такої влади?.

«Зміна правил нарахування субсидії відбувалася поетапно і не завжди в інтересах народу. Однак люди у прагненні отримати субсидію досить часто шукали способи, як обійти закон та вимоги і отримати субсидію, що дозволить значно економити на комуналці», – зазначає юрист Олег Огородник,  з посиланням на “Перший“.
За його словами, спершу українці почали масово перереєстровувати своє місце проживання, аби їхній дохід не враховувався на домогосподарство, де має бути призначена субсидія. Міністерство соцполітики зрозуміло таку схему і запровадило нові зміни, відповідно до яких прийняли рішення враховувати доходи члена сім’ї незалежно від місця його реєстрації.
«Тобто якщо чоловік Петро прописаний за адресою А, а його дружина Катерина прописана за адресою Б (і навіть якщо вони дійсно живуть за цими адресами), то при призначенні субсидії за адресою А враховують доходи обох із подружжя. Аналогічно відбувається і за іншою адресою.
Таким чином відбувається подвійне нарахування доходу на члена сім’ї у випадку, якщо реєстрація членів родини різна. Тому люди, які не можуть прописатися в одному житлі задля отримання субсидії (не від хорошого життя), вимушені в юридичному плані припиняти шлюб», – пояснює Олег Огородник.
Якщо у такого подружжя немає неповнолітніх дітей, то їх за місяць розлучать через органи РАЦСу. Для цього парі необхідно разом подати заяву про намір розірвати шлюб, зразки таких заяв є безпосередньо у РАЦСі. Однак, якщо у людей є неповнолітні діти, то відповідно до законодавства вони можуть розлучитися лише за рішенням суду.
«Таке розлучення людей відновлює для них баланс справедливості при нарахуванні субсидії, адже по кожному домогосподарству нараховується тепер дохід кожного прописаного, а не баластом докидають дохід іншого із подружжя», – каже Олег Огородник.
За словами юриста, при такому розлученні є певні ризики, зокрема можливість визнання такого розлучення фіктивним. Той же орган соцполітики може подати позов до суду і довести, що таке розлучення було без наміру реального розлучення, а лише із метою «надурити державу» і отримати пільги у вигляді субсидій.
Крім того, якщо не подбати про своєчасний заповіт, то у випадку смерті одного із членів подружжя, яке розлучене, але фактично далі проживало разом, інший член подружжя може позбутися права на спадкове майно.
Можуть також виникнути проблеми із поділом спільнонажитого майна. Один із пари, яка розлучилась, набуває у власність певне майно. Якщо через деякий час розлучена «на папері» пара розлучиться насправді, буде досить важко довести, що якесь майно було здобуте за спільний кошт. Це пов’язано з тим, що існує презумпція спільної сумісної власності подружжя.
Ще один ризик – втрата соціальних гарантій з боку держави. Якщо один із подружжя служить за контрактом у ЗСУ та отримав поранення чи не дай Бог загинув у зоні операції об’єднаних сил, то неофіційна дружина такого героя не зможе отримати будь-яких пільг чи компенсації із боку держави. 
Він додав, що в його практиці було вже 7 таких випадків, а в колег побільшало таких пар саме через зміни у нарахуванні субсидій.
«Чим ближче опалювальний сезон, тим більше буде таких розлучень», – прогнозує юрист. Він навів статистичні дані про кількість розлучень через суди у Волинській області. За період з 1 січня по 31 грудня 2017 року в області розлучилось 3837 пар. З 1 січня по 9 жовтня ухвал про відкриття провадження про розірвання шлюбу є 3014. 

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!