Усі починають рахувати гроші. Тим більше, коли держава проводить реформи, а кошти на це радить шукати у місцевих бюджетах.  Подібна ситуація вимальовується із комунальним підприємством «Володимир-Волинський центр первинної медичної допомоги» (ЦПМД), засновником якого є Володимир-Волинська міська рада.

До цієї структури належать амбулаторії у селі Овадне, Березовичі та місті Устилузі. Крім цього, у селах району функціонують ФАПи, над якими останнім часом повис “Дамоклів меч”. Адже  для територіальних громад вони давно стали чемоданом без ручки: нести важко, а кинути – шкода.  Виходит,  якщо власником комунального закладу первинки є громада Володимира-Волинського, то й фінансуватиме її  бюджет міста. А як же бути з медициною у районі?

Як зазначає головний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги Володимир-Волинського ТМО Катерина Чубок, до 1 січня фінансування залишається на попередньому рівні. Усі ФАПи та амбулаторії переходять в структуру комунального підприємства.  І коли ЦПМД фінансуватиметься на достатньому рівні, питання закриття ФАПів не підніматиметься. А для того, щоб фінанси не співали романси, кожна ОТГ району зобов’язалася перераховувати певну суму коштів на рахунок міського комунального закладу.

А що робити, коли у громадах не вистачить фінансів на утримання ФАПів? Тоді, як наголосила Катерина Василівна, від ЦПМД підуть відношення до усіх голів ОТГ з актами-передачі ФАПів на місцеві бюджети. Тобто, забирайте їх собі  та утримуйте власним коштом. А якщо депутати місцевих органів самоврядування вирішать, що доцільніше у селах  виділити приміщення для прийому  лікарем амбулаторії сімейної медицини, то взагалі поставлять питання про їх закриття?

Нині йде підписання декларацій із сімейним лікарем, котрий повинен заробляти, як зауважила Катерина Василівна,  на себе, медичну сестру та санітарку. Оскільки окремої статті видатків на утримання ФАПів немає, цьому ж лікарю доведеться віддавати кровно зароблені на утримання  ФАПу. А їх на кожного в середньому  припадає по 3-4  одиниці.  Кому ж цього  захочеться?

Коли на повну силу запрацює первинка у новому форматі, жоден із сімейних лікарів не матиме бажання за свої кошти утримувати додаткові структури. І коли в радіусі 5 км знаходиться амбулаторія і ФАП, звісно хворим краще звернутись до амбулаторії. Тут вже ставиться  питання про якість медичних послуг.

Можливо, у віддалених селах ФАПи ще залишаться. Але це вже вирішуватимуть депутати сільських громад. Швидше за все,  ці  пункти, де у більшості випадків навіть фельдшера немає, не говорячи про медичну апаратуру, таки доведеться закривати.

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!